Při pohovoru zapůsobte na recepční a nefilozofujte o životě

aktualizováno 
Vypadá to slibně. Poslali jste životopis do firmy, která inzeruje volné pracovní místo a ten na personalistu zapůsobil. Obratem jste dostali pozvání na pohovor. Jak překonat nejčastější úskalí výběrových řízení a zvítězit, radí Ladislav Kučera z personální společnosti Hays Czech Republic.

Pamatujte si, s kým máte schůzku a o jaké volné pozici budete hovořit. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V mnoha firmách hledají nové lidi právě v létě, s nástupem od září. Takže pokud se chystáte na konkurz, čtěte doporučení odborníků, které vám pomohou vybrané místo získat.

Šaty dělají člověka

Pohovor je příležitost ukázat se v lepším světle. Reprezentativním oblečením dáte zaměstnavateli najevo, že máte o práci vážný zájem. Oblečení by mělo být čisté a upravené. Nezapomeňte ani na vhodnou tašku a obuv. Obojí přizpůsobte své profesi. U programátora se lépe toleruje batůžek a tenisky než u finančního manažera.

Vůně a alkohol

Pohovory se často konají v zasedacích místnostech, které ve většině případů nebývají rozlehlé. Silný parfém nebo pach z cigaret či dokonce alkoholu je cítit o to více. Úplná absence parfému či deodorantu ovšem také není vhodná.

Hledáte novou práci?

My ji pro Vás máme. Vybírejte ze žhavých pracovních nabídek na jobDNES.cz.

Zvyšte své šance. Zaujměte profesionálním CV. Vytvořte si jej zdarma.

A co se týká alkoholu: je jednak cítit a u pravidelných konzumentů i vidět. Myslete tedy na to, že vás čeká pracovní pohovor již večer předem a přizpůsobte tomu také svůj program. Jste-li trémista, sklenka na kuráž nepomůže. A tréma se na rozdíl od alkoholu toleruje.

Vystupování a komunikace

První kolo pohovorů probíhá většinou s personalistou společnosti, nebo s konzultantem personální agentury. Proto se nepouštějte do složitých detailů z vaší praxe, neboť dotyčný nemusí vašemu oboru rozumět. A ptát se ho, zda má vysokoškolský titul nebo jakou školu vlastně vystudoval, je netaktní. Buďte asertivní a mluvte spíše obecně.

Včas za každou cenu?

Pohovor s vámi domlouvá personalista a měli byste mít možnost domluvit si takový termín, který vám vyhovuje, a na který zvládnete s rezervou dorazit. Pokud vidíte, že přesto nestíháte, je dobré mít uloženo telefonní číslo a omluvit se. Horší je neozvat se vůbec anebo nedorazit.

Na pohovor se nesnažte dorazit za každou cenu včas, nemá cenu doběhnout do firmy uřícený, upocený a žádat o několik skleniček vody. Pokud se chystáte jet na pohovor autem, myslete na to, kde zaparkovat. Případně se zeptejte personalisty, zda by po dobu pohovoru bylo možné parkovat na firemním parkovišti.

Občerstvení, ideálně vodu

Vstupní bránou do firmy je většinou recepční, která vás usadí do místnosti a nabídne něco k pití. Myslete na to, že nejste v restauraci. Požadavek netradičních (alespoň při této příležitosti) nápojů, jako jsou alžírská káva, džus z plodů kaktusu či domácí limonáda vám téměř jistě vyslouží více otázek zaměřujících se na vaši osobnost. Pokud si manažer není jistý vaším vystupováním, bude to právě recepční, které se půjde zeptat, jak jste na ni působili.

Nepamatujete si, za kým jdete?

Pamatujte si, s kým máte schůzku a o jaké pozici budete hovořit. Kandidáti, kteří při příchodu řeknou, že si nepamatují jméno a následně to vylepší ještě dodatkem, že nevědí o jakou pozici se jedná, mají špatný start. Dobré je předem se informovat nejen o pozici, ale i o společnosti.

Souhlasí data ve vašem životopisu?

Před pohovorem si životopis důkladně projděte. Informace, které o sobě budete vyprávět, by měly být v souladu s dokumentem, který jste do firmy zaslali. Pozor na nesrovnalosti v ukončování zaměstnání. Kandidáti často ponechají poslední zaměstnání jako neukončené, přitom tam již půl roku nepracují.

Nerozebírejte staré křivdy

Je možné, že se k vám některý ze zaměstnavatelů nezachoval fér, nicméně nestěžujte si dlouze. U pohovoru padne otázka, proč měníte zaměstnání, není ale dobré u každé změny uvádět, kdo si na vás zasedl a s kým nebyla rozumná řeč. V minulých letech se stalo častějším propouštění pro nadbytečnost, což není žádná ostuda, nestyďte se to v klidu přiznat. Na trhu je často veřejně známo, které firmy v jakých obdobích hromadně propouštěly.

S osobními informacemi to nepřežeňte

Informace z vašeho osobního života můžete uvádět, ale nemusíte. Že je vaším koníčkem rodina či geocaching, je v pořádku. Nemusíte se však svěřovat, kolika rozvody a životními zklamáními jste prošli. Nefilozofujte o životě ani o politické situaci nebo současných problémech společnosti. To se nehodí.

Naopak vy byste neměli dostat otázky týkající se náboženského vyznání, intimního charakteru či otázky na vaši rodinnou situaci. Pokud se tak stane, máte plné právo na ně odmítnout odpovědět. Může to být i zkouška vaší asertivity.

Ve dvou se to lépe netáhne

Obezřetnost je často na místě, ale dobré jméno společnosti na trhu doporučujeme prověřit si předem. Dostavit se na pohovor s doprovodem (maminka, partner, kamarádka), je v případě zletilých děsné. Pokud váš příchod s doprovodem souvisí s vaším předchozím či následujícím programem, požádejte raději, aby na vás počkal třeba v blízké kavárně.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Jak se vyznáte v titulech a jejich zkratkách?

V minulém roce absolvovalo vysokou nebo vyšší odbornou školu 72 tisíc studentů. Z některých jsou DiS., Ing. či MUDr., z...

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Krádež dronu pojišťovna neproplatila. Podle ní je dron motorové letadlo

Krádež zavazadla, obzvláště na zahraniční dovolené, není nic příjemného. Pokud jsme pojištěni, spoléháme na to, že nám...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Investic není třeba se bát, ani když ekonomika začíná zpomalovat

Prakticky tři čtvrtiny veškerého finančního majetku domácností leží na bankovních účtech. A to přesto, že jejich...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Čím zabodujete v nové práci a co vám naopak může zkazit reputaci

Nastoupit do nové práce je vždy zásadní životní krok. Zvlášť pro mladé lidi, kteří ukončí školu. Kdo během studií...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

O dobrý nápad jsem dlouho zakopávala a neviděla ho, říká podnikatelka

Lucie Erin Laštůvková vyrábí metráž s originálními potisky pro designéry i pro švadlenky, které chtějí mít neokoukané...

Einsteina by propustili, málo publikoval, říká vědec Tomáš Etrych

Představa podivína celé dny zavrtaného mezi stojany se zkumavkami je klišé. Polymerní chemik Tomáš Etrych používá...

Najdete na iDNES.cz