Pracovní oběd není jen o jídle

  10:03aktualizováno  10:03
Chystáte se na pracovní oběd? Pak je dobré mít na mysli, že jídlo není to nejpodstatnější. Neměli byste přemýšlet jen o tom, jak si pochutnáte, a těšit se, do jakého skvělého prostředí vás klient nebo šéf pozve. To je lepší si nechat na jinou příležitost.

Měli byste se spíš snažit odhadnout, čeho se asi bude "pracovní stránka" oběda týkat. Tomu pak přizpůsobit své oblečení, časovou rezervu i chování při obědě.

Určitě je na místě pozvání akceptovat, slušně se obléci, přijít včas a hlavně se předem na jednání při obědě připravit.

Je rozdíl, když se na něm mají projednávat podmínky nové smlouvy s klientem, nebo vás chce váš šéf odradit od úmyslu podat výpověď.

Oběd vás má dobře naladit, tak aby se řešené záležitosti v pohodě probraly. To však neznamená, že vždy musí být příjemný. Může při něm na vás být třeba vyvíjen nátlak. Například chcete-li z podniku odejít za každou cenu a šéf vás chce přemlouvat. Nebo když nejste s to se s klientem na něčem dohodnout, a on vás zve na oběd, abyste byli přístupnější. Ještě horší je, když si člověk, který vás pozval, myslí, že pracovní oběd je jednou z možností, jak si vás koupit.

Pokud nic z toho není ve hře, nemělo by vám rovněž nic bránit v tom, abyste si pracovní oběd alespoň trochu užili. Ale pozor. Stejně jako vy můžete být nedůvěřiví vůči druhé straně, může být i druhá strana rezervovaná vůči vám. V klidu vyčkejte. Je na tom, kdo s pozváním přišel, aby s projednávanou záležitostí začal. Vy se snažte chovat přirozeně, Neměli byste si také vybírat z jídelního lístku jen to nejdražší.

Pokud vás druhá strana přemlouvá k nějakému jídlu, s nímž si nevíte rady, raději si ho odepřete. Pokud jste vegetariány a ve zvolené restauraci vám jídelníček nepřeje, nedělejte z toho drama, nepřišli jste se hlavně najíst.

Jezte v souladu s bontonem. I když pro vás může být zcela neobvyklé prostředí i některá jídla, nedávejte zbytečně najevo svou nevědomost. Nehodí se však ani chvástání na téma, kde už jste všude byli a jak všechno znáte. Nezapomeňte, že stejně jako si vy testujete druhou stranu, ona si testuje také vás. Jinak by vás přece nezvala na pracovní oběd a dala by přednost spíše standardnímu pracovnímu prostředí.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

Na co se ptát při pracovním pohovoru, abyste získali dobrou pozici

Ilustrační snímek

Většina uchazečů o práci se obvykle při pohovoru soustředí hlavně na to, aby dobře odpověděli na otázky zaměstnavatele....

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz