Práci hledejte dřív než skončíte školu, radí Dana Vrátilová z úřadu práce

aktualizováno 
Ačkoliv rodiče nabádají a odborníci doporučují, většina mladých lidí má svou hlavu. Poslední prázdniny si prostě chtějí ještě užít a s hledáním práce začínají zvolna až po prázdninách. Připravují se tak podle vedoucí oddělení poradenství a rekvalifikace Dany Vrátilové z Úřadu práce pro Prahu-východ ke své škodě o řadu pracovních příležitostí.
Kdy by měli absolventi začít s hledáním místa?

V každém případě již v průběhu studia nebo alespoň bezprostředně před jeho ukončením. Základním předpokladem pro úspěch při hledání místa je kombinace několika způsobů. Absolventi by měli kontaktovat úřady práce, personální agentury, sledovat inzerci v tisku, hledat na internetu, přímo oslovovat zaměstnavatele, využívat kontaktů rodičů a známých a podobně. Tím si vytvoří dobrý přehled o situaci na trhu práce a zjistí svoje potenciální možnosti.

Kteří mladí lidé mají nyní největší potíže s hledáním práce?

Na tuto otázku není možné dít jednoznačnou odpověď. V našem okrese mají problémy s uplatněním především absolventi učebních oborů - prodavač, kuchař, číšník, automechanik. Celkem dobře naopak nacházejí zaměstnání absolventi technických oborů - mechanici-opraváři, obráběči kovů, soustružníci, svářeči, nástrojaři, ale i truhláři. U středoškoláků je největší počet evidovaných z řad absolventů obchodních akademií, gymnázií a škol s uměleckým zaměřeními, dále středních odborných učilišť s maturitou se zaměřením na administrativu. Téměř zanedbatelný je počet evidovaných absolventů VŠ, kteří nacházejí uplatnění na trhu práce daleko rychleji. Konkrétní uplatnění záleží také na aktivitě absolventa, jeho připravenosti. Na druhé straně je třeba zdůraznit, že absolventi narážejí na nezájem zaměstnavatelů, kteří je odmítají, protože nemají praxi či pro jejich plánovaný nástup na vojnu nebo civilní službu. Některé firmy zase nechtějí přijímat mladé ženy kvůli plánovanému mateřství.

Jakých chyb se absolventi ve vztahu k úřadu práce dopouštějí nejčastěji?

Někteří absolventi přicházejí na úřad práce mylně informováni, že evidence je zde povinná, ta je však zcela dobrovolná. Ne všichni si uvědomují, že hlavním posláním úřadů práce je zprostředkování zaměstnání a pomoc nezaměstnaným a chápou je spíše jako sociální instituce. Zajímají se pouze o podporu, nikoliv o hledání zaměstnání. Přejí si, aby stát za ně platil zdravotní a sociální pojištění. V průběhu evidence také mnozí laxně přistupují k plnění svých povinností - bez omluvy se nedostaví ve stanoveném termínu a řádně s úřadem práce nespolupracují.

A co ti, kteří vlastně příliš intenzívně práci nehledají a "baví" je dostávat podporu?

Takových absolventů spíše přibývá než naopak. Přicházejí na úřad práce až po několika měsících od ukončení studia a z rozhovoru s nimi vyplývá, že se dosud o práci nezajímali a ani ji nehledali. V případě, že jim nabídneme vhodné zaměstnání, často je bez vážných důvodů odmítají nebo do zaměstnání nastoupí a ve velmi krátké době (do měsíce) pracovní poměr ukončí a znovu se evidují. Opakované evidence absolventů třeba počtvrté či popáté jsou již zcela běžné. Je zarážející, že v mnoha případech je v tom podporují rodiče. Ti je raději živí, než by je nechali pracovat na místech, která jsou podle nich "pod úroveň". Neuvědomuji si, že jim spíše škodí než pomáhají.

Jak ještě úřady práce pomáhají absolventům?

V rámci poradenských oddělení poskytujeme odborné poradenské služby, využíváme všech forem aktivní politiky zaměstnanosti, rekvalifikace, odborné praxe absolventů. Pro dlouhodobě a opakovaně evidované absolventy, pro absolventky-matky po návratu z mateřské dovolené a další klienty, kteří nemohou najít uplatnění, organizujeme skupinové poradenství, které je zaměřeno především na osobnostní rozvoj uchazečů. Součástí těchto programů je například i sestavení strukturovaného životopisu, příprava na výběrové řízení či pohovor.


Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Další z rubriky

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Jsme tím, co opakovaně děláme. Jaké zvyky mají úspěšní lidé

Ilustrační snímek

Proč jsou někteří lidé úspěšní a jiným se v životě moc nedaří? Tuto otázku si klade řada lidí. Podle psychologa Jana...

Jak se chovat na novém pracovišti a přečíst kolegy, abyste zapadli

Ilustrační snímek

Nástup do nové práce je vždy velkým krokem. Pro řadu absolventů to je krok zcela nový. I na ty zkušenější, kteří už...

Cestovky hlásí rekordní prodej zájezdů. Pomáhá výrazně vyšší poptávka, větší výb...

Cestovky hlásí rekordní prodej zájezdů. Pomáhá výrazně vyšší poptávka, větší výb...

Kurzy.cz I přes velké problémy kvůli odstaveným Boeingům 737 MAX hlásí české cestovní kanceláře rekordní prodej zájezdů. Zájem o...

AURES Holdings a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ - TEPLICE

AURES Holdings a.s.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz