Senioři, vraťte se, žádají firmy a nabízejí i zajímavé benefity

aktualizováno 
Kustodka v muzeu, řidič vláčku, zámečník nebo zástupce vedoucího prodejny. Čím dál víc lidí v důchodovém věku se hrne do práce. Získávají všichni. Firmy naplňují prořídlé stavy zaměstnanců, senioři mají k důchodu tučné přivýdělky.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Najít práci pro seniora na webech s pracovními příležitostmi je trochu komplikované. Pokud do vyhledávače naklepáte „práce pro seniora“, objeví se seznam se spoustou nabídek seniorních pozic nákupčích, konstruktérů, plánovačů, analytiků, obchodních zástupců, které ovšem nejsou určeny prvoplánově pro důchodce, ale pro zkušené zájemce, kteří v oboru pracují už delší čas.

Jinde zase web vychrlí volná místa pro pečovatelky a zdravotní sestry přes sociální pracovnice až po ředitele domovů důchodců.

Přesto řada firem po seniorech pátrá, protože nemají dost kmenových zaměstnanců a rozjetá práce tak zadrhává.

„To, že je pozice vhodná pro důchodce, nemáme v inzerátu jen jako formalitu. V době, kdy chybí každá ruka, rádi bereme i důchodce,“ říká Kateřina Štěpová z brněnské odpadové firmy SUEZ Využití zdrojů.

Hlásí se jí především ti mladší, kolem pětašedesáti let. Nejčastěji na pozice manipulačních dělníků nebo lidé na svozy odpadů. „Zrovna před několika dny mi volal i pětasedmdesátiletý pán, že by chtěl jezdit na stupačce popelářského vozu. Je to ale těžká práce, kterou by sotva vydržel dělat celou směnu,“ míní Štěpová.

Důchodce do svých řad zve například i obchodní řetězec Billa. A to třeba i na místo zástupce vedoucího nové prodejny v pražské Uhříněvsi. „Záleží, jak jsou lidé vitální, na co si troufnou,“ říká regionální manažerka Iveta Bajgarová.

Oproti matkám na mateřské dovolené, které využívají spíše ranní směny, jsou starší lidé zpravidla flexibilnější. Toho si zaměstnavatelé cení, a dokážou být i trpělivější. „Máme tu několik pozic – mohou být na úseku, na pokladně. Dostanou klasickou smlouvu a během zkušební doby si toho mohou vyzkoušet víc, co jim sedne,“ doplňuje manažerka.

Nepíšou, volají

Nábor důchodců ale má svá specifika, na která si personalisté pomalu zvykají. Například že se jim zájemci ozývají spíše telefonicky než e-mailem. „Nezasílají žádné životopisy. Mnozí ani počítač nemají. Máme už ale připravené formuláře, které vyplníme v rámci vstupního telefonního pohovoru sami,“ vysvětluje Štěpová.

Už zdaleka nejsou důchodcům vyhrazeny jen pomocné práce ve výrobě, místa vrátných, uklízeček nebo babiček k dětem. Stále více firem hledá mezi lidmi v důchodovém věku odborníky, kteří by jim pomohli udržet výrobu, služby, provozy.

Poptávají šikovnost, preciznost, spolehlivost, umění vzít za práci, ale také se učit novým věcem. Na čtyři hodiny denně dochází do zámečnické firmy i pětašedesátiletý Ladislav. „Na celý úvazek se už necítím, ale doma sedět na zadku taky nechci, v okolí je plno práce, mohu si skoro vybírat,“ říká senior. Když si majitel pořídil CNC obráběcí stroje, začalo ho to v práci zajímat ještě víc. „Dnes už na jednom dělám. Museli mě samozřejmě zaučit, ale všechno se dá, dokud to člověku myslí,“ usmívá se spokojeně.

Ne vždy jde ale stoupat k nejvyšším metám. Zatímco každý devátý senior podle Českého statistického úřadu pracuje ve zdravotnictví a sociálních oborech a každý desátý v oblasti vzdělávání, v provozu, výrobě či službách, kde je potřeba nasadit více fyzické síly a obratnosti, často narazí na limity.

„Spíše než by je omezovala naše firemní pravidla, tak to zpravidla skončí na tom, že už nedostanou platná osvědčení, certifikát BOZP a podobně,“ vysvětluje Kateřina Štěpová ze společnosti SUEZ Využití zdrojů. Například na jejich inzerát strojníka-řidiče, který je vhodný i pro důchodce, je podmínkou řidičský průkaz skupiny B, C, E, T, strojnický průkaz na kolové nakladače, psychotesty, karta řidiče i profesní průkaz.

Bývalí kolegové zpět

Asi nejzajímavější pro firmy je, pokud dokážou oslovit a přivést zpět, alespoň na pár hodin denně, své bývalé spolupracovníky. „S těma chlapama se úplně jinak dělá než s někým novým. Rozumí práci, vědí, co po nich chci, jsou pracovití. Nemají už třeba tolik síly, aby dělali ve stejném tempu celý den, ale ty čtyři hodiny pracují, jako by jim bylo minimálně o dvacet míň,“ nemůže si vynachválit staronové kolegy vedoucí výroby ve stolařské dílně.

Práci důchodců, kteří mohou svými znalostmi podniku v lecčems prospět, oceňují i v rodinné firmě Urbania v Ořechově u Brna, kde vyrábějí městský mobiliář.

„Pro většinu firem jsou ideální pracovníci ve středním věku, od třiceti do čtyřiceti, kteří mají zkušenosti, jsou fyzicky zdatní a potřebují pracovat, vydělávat. Těch je ale na trhu čím dál méně. Zajímavou skupinou jsou proto ‚čerství‘ důchodci. Jsou to lidé, kteří se po nějakém týdnu v důchodu začínají nudit, a práce pro ně tedy není obživou, ale zábavou. Tím nechci říci, že jim neplatíme. Dostávají stejné podmínky jako pracovníci mladší, věk není tedy rozhodující,“ říká majitel Miroslav Starý.

Ekonomický vrchol v českém hospodářství pociťují na svých výplatách i důchodci. Firmy je zpravidla odměňují stejně férově jako své kmenové zaměstnance. Hodinová mzda se často pohybuje od osmdesáti korun, ale čím dál častěji spíše od stokoruny výš. Noční a víkendové směny pak zaměstnavatelé oceňují až ke dvěma stům za hodinu.

„Dostaneme všechny možné příplatky a ještě si pomalu můžeme diktovat směny. Jsou rádi, pokud vůbec přijdeme. Jen mít víc sil, aby člověk mohl déle dělat,“ směje se třiašedesátiletá Jitka, která ve strojírenském podniku kompletuje výrobky. Podle oblastí, ve které působí, se pak firmy snaží nalákat důchodce i na četné benefity. „Je potřeba jim vyjít vstříc a nabídnout vhodné podmínky, zpravidla zkrácený úvazek. Spolupráce s důchodci je zajímavá i z pohledu sezonnosti výroby. Díky tomu, že mají hlavní příjem důchod, je možné se dohodnout,“ pochvaluje Starý.

Podle Ondřeje Wysoglada z personální agentury Adecco senioři ocení i možnost práce z domova nebo dny volna navíc, ve kterých mohou docházet za zdravotní péčí. „Vhodnou motivací jsou také benefity podporující zdraví jako například bezplatná zdravotní péče či různé wellness programy,“ říká Wysoglad. 

Na konci minulého roku bylo v České republice zaměstnáno 460 tisíc lidí starších 60 let, což je je o 30 tisíc víc než na konci roku 2017. A trend podle studie personální společnosti Adecco, která zkoumá vliv stárnutí populace na pracovní trh, pokračuje i letos.

„Postoj českých zaměstnavatelů se v tomto ohledu výrazně zlepšuje. Firmy zjišťují, že kromě řešení aktuálního nedostatku pracovních sil jim zaměstnávání starších osob může přinést i řadu dalších výhod. Vedle dlouholetých zkušeností a znalostí je pro tyto zaměstnance typická vyšší míra loajality, spolehlivosti i zodpovědnosti vůči pracovním povinnostem. Zároveň často poskytují lepší zákaznický servis, více dbají na dobrou pověst firmy a ve výrobních odvětvích vykazují vyšší produktivitu,“ říká Wysoglad.

  • Nejčtenější

Vysoké ceny nemovitostí vyhánějí lidi z míst, kde se cítí doma

Nákup nemovitosti na hypotéku pro vlastní bydlení je bezesporu rozumnou investicí. Otázka ale je, zda je při současných...

Premium

Zmapovali jsme, za kolik pořídíte bydlení napříč Českem

Chystáte se koupit byt? Rozdíly cen nemovitostí mezi lokalitami jsou závratné. Na byt pro rodinu si připravte alespoň...

Expert: Lidé chybují, když utápějí peníze v pojištění drobných úrazů

Podle odborníků na pojištění stále mnoho lidí nemá dobře uzavřené pojistné smlouvy. Pojištění uzavírají na drobná...

Den s bankéřem: Jak se z nuly buduje firma s miliardovým obratem

Radomír Lapčík je úspěšný český podnikatel, který se vypracoval od nuly. Česká veřejnost ho zná jako zakladatele...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda: které spořicí a termínované účty zhodnotí vklady nejvíce

Úrokové sazby na spořicích účtech stagnují, u nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí 1,6 až 3 %. Nezvedají se...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Jak se nám bude podnikat na vedlejší činnost v roce 2020

Limit pro platbu sociálního pojištění při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se pro rok 2020 zvyšuje, lze...

Češi začínají být přelétaví, mění práci a jdou za výhodami

Vyšší platy a lepší benefity dokážou pracovní trh promíchat. Stoupá počet lidí, kteří mění práci nebo o tom alespoň...

SOS, pracuji v open space! Co vám hrozí ve velkých kancelářích?

I zaměstnance pracující v pohodlí kanceláře mohou postihnout leckteré zdravotní potíže. Třeba syndrom karpálního tunelu...

Salát občas zbude, kachna nikdy. Jak a za kolik obědváme v práci

Obědová menu za poslední léta poznamenalo hodně trendů. Krabičky se zdravým jídlem, veganská a raw strava, menší porce,...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK LAKOVNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 34 000 Kč

Najdete na iDNES.cz