Voda i kratší pracovní doba. Při horku máte v práci nárok na úlevy

aktualizováno 
Na vysoké teploty, které v posledních dnech panují v Evropě, musí podle zákoníku práce pamatovat zaměstnavatelé. Ať už zřízením klimatizace, nápoji nebo častějšími přestávkami na pracovištích. Na co ještě mají zaměstnanci nárok, když je v práci k zalknutí?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sekretářka Hana si rozepíná další knoflíček na halence a divoce před sebou máchá fakturami, aby aspoň na chvíli docílila osvěžujícího větříku. V unimobuňce, kde má improvizovanou kancelář, ve tři hodiny odpoledne naměří téměř třicet stupňů. O tři více než může v neklimatizované kanceláři podle vládního nařízení být.

„Nicméně samotná skutečnost, že teplota stoupne nad tuto hranici, ještě automaticky neznamená, že zaměstnanec není povinen vykonávat svou práci,“ říká advokát Christian Choděra. Přesto se podle něj má zaměstnavatel snažit, aby svým lidem v horku ulevil. 

„Dnes se vedení rozhodlo, že zkrátíme pracovní dobu o hodinu. Odpoledne je vedro už opravdu nesnesitelné,“ říká Hana a jde si do lednice pro další minerálku. Zaměstnavatelé musejí na vysoké teploty pamatovat. „Obecně lze říci, že pro kancelářskou administrativní práci může být teplota vyšší, naopak pro fyzicky náročnější se nařízená teplota snižuje,“ říká advokátka Klára Valentová z poradenské společnosti Vilímková Dudák & Partners.

Sirup nebo pivo?

Dostatek pitné vody musí kvůli bezpečnosti práce i ochraně zdraví na pracovištích mít zaměstnavatelé celoročně. „Kromě toho však v horkých dnech musí zajišťovat i takzvané ochranné nápoje. Množství a druh ochranných nápojů se stanoví podle míry zátěže prací a teploty, které je pracovník vystaven, vždy tedy bude záležet na konkrétním druhu práce,“ podotýká advokátka Valentová.

Při jaké teplotě, kolik a jaký typ nápoje má pracovník dostat, upravuje nařízení vlády z roku 2007, ale jde o dosti náročný výpočet. „Rozděluje typy práce do osmi tříd v závislosti na jejich fyzické náročnosti a místě vykonávané práce. Celkový výpočet maximální teploty a následných ochranných opatření je u každého typu zaměstnání poměrně složitý a závisí na mnoha proměnných, jako je již zmiňovaná třída práce či místo výkonu práce, na možnosti klimatizování prostorů, venkovní teplotě a tak dále,“ přibližuje advokát Choděra. 

Firmy tak často místo výpočtů dají na obecný zájem svých lidí, zvyklosti nebo zkrátka vedro, pokud to jde, ignorují. „Prošel jsem tři tovární pracoviště a všude to bylo jinak. V prvním jsme v horkých dnech dostávali nealkoholické pivo zdarma v kantýně, na druhém pracovišti nám vozili ze skladu palety s chlazenými minerálkami a na třetím byla klimatizovaná hala,“ říká seřizovač CNC Jakub.

Může se hodit

To jeho kamarád z dřevozávodu má větší smůlu. „Šéf na horko nedá. Nanejvýš nám koupí sirup, že si máme natočit vodu z kohoutku. Je mu to jedno,“ říká Karel. Když se odpoledne opře slunce do oken haly, má na pracovišti až 32 stupňů.

Ovšem podle zákona by zaměstnavatelé měli zpozornět, pokud rtuť teploměru vystoupá k 31 stupňům. „Při takové teplotě dochází ke ztrátě tělních tekutin o více než 1,25 litru za osmihodinovou směnu. Po překročení této hranice již zaměstnanci náleží nárok na takzvaný ochranný nápoj, a to nejméně ve výši 70 procent ztrát tekutin,“ vysvětluje advokát Christian Choděra. 

Tedy zhruba jeden litr přírodní minerálky či slabě mineralizované vody na osobu. A pozor, netýká se to jen fyzicky pracujících. „Při dosažení teploty 31 °C musí být ochranné nápoje poskytovány i administrativním pracovníkům,“ doplňuje advokátka Valentová.

Když rtuť stoupá stále výš

V případě, že by teplota přesáhla 36 stupňů, musí lidé ve firmě začít střídat práci a bezpečnostní přestávky. „Přičemž se přestávky započítávají do pracovní doby,“ podotýká Choděra.

Mimo nařízených opatření mají firmy plno možností, jak svým lidem v horku ulevit. Záleží ovšem na libovůli vedení. „Zaměstnavatelé mnohdy při extrémních teplotách poskytují zaměstnancům úlevu v podobě zkrácení pracovní doby. Na tuto úlevu však zaměstnanec nemá právní nárok,“ poznamenává Klára Valentová.

Tam, kde nejde upravovat směny, přicházejí s motivační finanční odměnou. Sice nezchladí, ale aspoň potěší. K větrákům, balené minerálce či letní uniformě dostávali například řidiči brněnské hromadné dopravy v minulosti padesátikorunu za každý tropický den ve službě. „Nově, po kolektivním jednání, je toto vyřešeno v rámci plošného navýšení mezd,“ říká Barbora Doležalová z Dopravního podniku města Brna.

V extrémních případech, pokud by teplota přesáhla zákonem stanovenou maximální míru, což je v našich klimatických podmínkách vysoce nepravděpodobné, by mohlo jít i o překážku na straně zaměstnavatele.

„Zákon pamatuje na situace, kdy pracovník nemůže vykonávat práci v důsledku nepříznivých povětrnostních vlivů, jako jsou velké mrazy, náledí, vysoké teploty, silný vítr apod. V těchto případech zaměstnavatel může převést pracovníka na jinou práci, a to i přesto, že s tím zaměstnanec nesouhlasí. Zaměstnanci nadále náleží 100 procent jeho průměrného výdělku,“ vysvětluje advokát Christian Choděra.

Podle něj praxe v Česku ukazuje, že zaměstnavatelé, byť nemusejí, pouštějí při tak extrémních teplotách podřízené po obědě domů. „A nikterak se to neprojevuje na výši jejich mzdy,“ dodává advokát.

Každopádně pokud se firma zatvrdí a nechá vás napospas horkým teplotám bez jakékoli úlevy, můžete se obrátit na nejbližší hygienickou stanici, případně rovnou podat podnět k prošetření na inspektorát práce.

Kancelář jako lednička

Na druhou stranu se nelze ani při vysokých teplotách domáhat například zajištění klimatizace na pracovišti. Když už je pořízena, je nutné dodržení ideálního rozdílu mezi teplotami.

Klimatizace v kanceláři paradoxně trápí po celé léto programátorku Evu, která si každé ráno obléká v kanceláři lehký svetřík, a když se nikdo nedívá, nazuje pod stolem i ponožky, aby se zahřála. 

„Venku je třicet ve stínu, v kanceláři máme s bídou jednadvacet. Ale kolegové jsou tak spokojení. Já ne. Každé léto mám angínu,“ svěřuje se dvaatřicetiletá žena. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by přitom neměla překročit pět až šest stupňů. „V závislosti na druhu práce by měla být klimatizace optimálně nastavena na 23 °C, respektive 24,5 °C,“ poukazuje advokátka Klára Valentová.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Třináct psychologických triků, jak získat oblibu

K navázání přátelských vztahů dochází často tak přirozeně, že si možná ani nevšimneme, jak k tomu došlo. Někdy se nám...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

O dobrý nápad jsem dlouho zakopávala a neviděla ho, říká podnikatelka

Lucie Erin Laštůvková vyrábí metráž s originálními potisky pro designéry i pro švadlenky, které chtějí mít neokoukané...

Sepsat závěť není těžké. A může to být i zadarmo

Závěť se stává čím dál tím víc „trendy“. Rok od roku jich notáři sepisují víc, letos už jich je skoro tolik jako za...

Mzdy mohou růst jen tehdy, když roste i produktivita práce

Současný trend prudkého nárůstu mezd není udržitelný, říkají firmy. Shodně sice potvrzují, že svým pracovníkům peníze...

Čím zabodujete v nové práci a co vám naopak může zkazit reputaci

Nastoupit do nové práce je vždy zásadní životní krok. Zvlášť pro mladé lidi, kteří ukončí školu. Kdo během studií...

Najdete na iDNES.cz