Pracovat po letech znovu u prvního zaměstnavatele? Má to i své plusy

Odchod z firmy nemusí automaticky znamenat spálené mosty a návrat na původní působiště není vždy krokem zpět. Radim Řepecký je toho důkazem. Po několikaleté profesní pauze se totiž vrátil ke svému prvnímu zaměstnavateli a odvážný krok se mu vyplatil. V loňském roce ho dokonce povýšili.
Radim Řepecký pracuje u výrobce plechových střešních krytin  SATJAM jako produktový specialista.

Radim Řepecký pracuje u výrobce plechových střešních krytin SATJAM jako produktový specialista. | foto: SATJAM

V SATJAMu pracujete po několikaleté pauze již podruhé, takže vaše profesní cesta potvrzuje, že známé rčení „Nevstupuj podruhé do stejné řeky“ někdy neplatí. Na jakou pozici jste se do firmy vrátil?
Jako produktový specialista. Moje práce se tak týká převážně technických náležitostí kolem lehkých plechových střech a jejich funkčnosti, abychom je mohli zahrnout do naší produkce. Řeším například školení, posudky, tvořím montážní návody.

A kdy jste ve firmě začínal poprvé?
To bylo asi v roce 2004. Vrátil jsem se tehdy z civilní vojenské služby a hledal jsem práci. Začínal jsem jako rozpočtář. Dělal jsem nabídky na základě plánů, náčrtků a výkresů, sestavoval rozpočty.

Co vás vlastně tehdy do SATJAMu přivedlo?
Zaujala mě tehdy hlavně pracovní pozice jako taková. Původně jsem se ucházel o jiné místo, ale nakonec mi nabídli práci rozpočtáře. Ta mi připadala zajímavá – čtení výkresů, tvorba nabídek a kladečských plánů.

Už během prvního působení ve firmě se vám podařilo vystoupat po firemním žebříčku o něco výše. Jaká ta cesta byla a na jakou pracovní pozici jste se dostal?
Od rozpočtáře jsem se dostal o dost dál, na vedoucího ostravské pobočky. Nabídl mi ji tehdejší původní vedoucí, který sám povýšil na pozici obchodního ředitele.

Byl jste tedy spokojený. Přesto jste ale firmu v roce 2007 opustil a šel pracovat jinam. Co vás k tomuto rozhodnutí vedlo?
Nebylo za tím nic jiného než výhodnější pracovní nabídka, kterou jsem tehdy dostal od jedné spolupracující firmy. Tenkrát jsem se rozhodl tu šanci využít a prostě to zkusit.

A zůstal jste v oboru, nebo jste jej úplně změnil?
V oboru jsem zůstal. Firma, do které jsem odešel, tehdy byla partnerem SATJAMu. Byla to obchodní společnost, která prodávala střešní krytiny různých druhů, takže to byl v podstatě klient.

Takže jste v novém působišti využil dosavadní zkušenosti od původního zaměstnavatele?
Určitě ano. Odcházel jsem v podstatě na stejnou pozici vedoucího, navíc se stále jednalo o oblast střech. I tam jsem vedl ostravskou pobočku, takže v podstatě jak profesně, tak i co se týče působení v oboru, ta náplň práce byla stejná, dá se říct.

Ing. Radim Řepecký (48 let)

  • Narodil se v Ostravě (a je Ostravákem tělem i duší)
  • SPŠ Kratochvílova Ostrava
  • VŠB Ostrava, Hornicko-geologická fakulta, obor Ekonomika a řízení v oblasti surovin
  • 2004–2007 – SATJAM – rozpočtář, vedoucí obchodního střediska Ostrava
  • 2007–2011 – vedoucí pobočky obchodní firmy Ostrava
  • 2011–2014 – vedoucí pobočky obchodní firmy Frýdek-Místek
  • 2014–2023 – SATJAM – obchodní zástupce
  • 2023 – dosud – SATJAM – produktový specialista
  • Záliby – futsal, cyklistika, posilovna, turistika, poslech hudby

Nakonec jste se ale vrátil zpět do SATJAMu. Jak k tomu došlo?
Tím hlavním impulsem byly děti, tedy přesněji dvojčata, která se nám narodila. Neuměl jsem si moc představit, jak to s manažerskou pozicí spojit, v mezičase jsem totiž ještě jednou změnil zaměstnání.

Ta pracovní vytíženost mi najednou úplně neseděla. Navíc jsem musel denně dojíždět, což byly další nároky na čas. S rodinným životem, jak jsem si ho představoval, to v daný okamžik nebylo slučitelné. Věděl jsem ale, že se v SATJAMu uvolnila pozice obchodního zástupce, která by se mi líbila. Tak jsem firmu oslovil, že bych o ni měl zájem.

Jak vás tam přijali? Co na to vaši kolegové?
Myslím, že návrat proběhl v pozitivním duchu. Ostatně tehdy před lety jsem neodcházel nijak ve zlém. Někteří původní kolegové ve firmě stále byli. Navíc i v jiných působištích jsem se SATJAMem stále komunikoval, nakupoval jsem od něj sortiment. Firma, v níž jsem tehdy pracoval, dokonce patřila k jedním z největších odběratelů, takže mě tam všichni znali.

Musel jste začínat zase takzvaně od nuly, nebo pro vás bylo předchozí působení ve společnosti naopak výhodou?
Když jsem se do firmy vracel, nastoupil jsem na pozici obchodníka, takže dosavadní znalosti z oboru pro mě byly velkou výhodou, ale jinak mi to pozici nijak zvlášť nezjednodušilo. Žádné zvláštní zacházení jsem nevyžadoval a ani firma rozdíly nedělala. Ale věděl jsem, co a jak a měl jsem spoustu kontaktů mezi realizačními firmami. V tom jsem měl práci určitě usnadněnou.

V loňském roce jste přijal pozici produktového specialisty. Musel jste podstoupit standardní výběrové řízení?
Naštěstí ne. Nabídlo mi ji vedení samo s tím, zda bych nechtěl posílit segment produktů a odlehčit našemu produktovému manažerovi.

Vyžadovala vaše nová pozice doplnění znalostí nebo nějakého vzdělání
Mám sice vysokoškolský titul, ale netýká se stavebnictví, takže bylo potřeba doplnit znalosti školeními, semináři a studiem norem, navíc mi spoustu znalostí předává nadřízený kolega. Zároveň čerpám ze zkušeností z oboru a znalostí z praxe od klempířů a dalších řemeslníků, kteří s těmi krytinami pracují na stavbách.

Daří se vám zkušenosti z jiných firem ve vaší současné práci zúročovat
Spíš se mi daří zužitkovat to, co jsem odkoukal od řemeslníků. Vždy jsem se s nimi bavil, jak co dělají a proč. Koukal jsem jim pod ruce a zajímal se o jejich práci, abych znal i jejich zkušenosti z praxe a z reálných střech.

Ve společnosti pracuje také vaše manželka. Jak dlouho je tam ona?
Ta je ve firmě ještě déle než já. Kromě mateřské dovolené v ní působí bez přerušení už asi 20 let. Když jsem nastupoval poprvé, ona už tam pracovala.

Vidíte v tom spíše pozitiva, nebo to s sebou přináší i nějakou nevýhodu? Přece jenom být spolu v práci i doma může být náročné.
My se na pracovišti nepotkáváme, každý máme jinou pracovní pozici. Paradoxně jsem s ní profesně komunikoval víc, když jsem pracoval u jiných firem a se SATJAMem jsem spolupracoval jako s dodavatelem. Ona po mně vlastně převzala pozici vedoucího pobočky, takže když jsem nakupoval plechové krytiny, řešil jsem to primárně s ní.

Co říkala na vaše rozhodnutí se do firmy vrátit?
Samozřejmě jsme se o tom bavili, ale nechala to na mně. Žádný problém v tom nebyl. Vlastně pro nás bylo do jisté míry spíše výhodou, protože pozice obchodního zástupce, na kterou jsem měl nastoupit, byla flexibilnější. To bylo s dvěma malými dětmi určitě plus.

Vstoupil jste dvakrát do stejné řeky. Bylo to ale stejné?
Úplně asi ne, protože firma se za tu dobu samozřejmě o velký kus posunula. Podmínky jsou oproti začátkům dnes úplně jiné. Původně to byl jen malý regionální výrobce, dnes jde o největšího výrobce lehkých střešních krytin u nás. Hlavně jsem také nastupoval na jinou pozici, takže jsem to ani nijak nesrovnával.

Lidí, kteří možná při změně zaměstnání zjistí, že v původní firmě jim bylo lépe, nebo prostě z nějakého jiného důvodu uvažují, že by se znovu ucházeli o práci u svého dřívějšího zaměstnavatele, je jistě dost. Udělat ale takový krok nemusí být vůbec jednoduché. Co byste jim vzkázal, doporučil? Jak jste na to šel vy?
Záleží samozřejmě, jestli mají k firmě nějaký vztah a za jakých podmínek nebo z jakých důvodů odešli. Pokud se někdo bude vracet na místo, kde mu dlouhodobě něco nevyhovovalo či vadilo, pak návrat asi není nejlepší volba.

Nebo pokud se bude vracet, řekněme, jen kvůli penězům, ale není přesvědčen o tom, že pro firmu chce něco udělat. Pokud tam je nějaká sounáležitost s danou společností a člověk pro ni chce udělat maximum, nevidím problém v tom se vrátit.

Hledáte dobrého zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz

Nejčtenější

Nejčastější prohřešky proti finanční gramotnosti. Je jich celkem sedm

Premium

Finanční gramotnost, tedy schopnost spravovat své finance s rozumem, má svá pravidla. Řada lidí tato pravidla sice zná, ale vůbec se jimi neřídí. Proč to tak je a o co si tito lidé koledují,...

Občas se odpojte, nebo vyhoříte. Kdy to chce zásadní změnu?

Nechuť k jídlu, nesoustředění, dlouhodobá únava, i tak se může hlásit syndrom vyhoření, nemoc, která bývá spojována s chronickým stresem v práci. Jak se mu bránit? A kdy to bude chtít zásadní...

Zmapováno: kdo garantuje úrokové sazby na spořicích účtech i několik měsíců

Změnit úrokovou sazbu na spořicím účtu mohou banky kdykoliv. Stačí, aby to daly klientům předem vědět. Některé bankovní mají ale teď jinou strategii. Sazby na „spořácích“ garantuji i třeba po několik...

Pořídit si investiční byt? Smysl to dává, ale už ne pro každého

Investiční byty už dnes sice nejsou příslibem zaručeného rychlého výdělku. A rozhodně nejsou ani investicí bezpracnou. Pokud se ale taková nemovitost správně vybere a dobře spravuje, může být...

Psycholožka: Mají práci, rodinu i uznání, ale cítí prázdno. Jak to řešit?

Radka Loja vystudovala elektrotechniku a pracovala v nadnárodní firmě. Pak se ale rozhodla změnit profesi. Volba padla na psychologii. Dnes koučuje manažery a podnikatele, vede kurzy a píše praktické...

Catering není černobílý, ale velmi barevný. Každý den je jiný, líčí podnikatel

Premium

Jeho cesta ke gastronomii začala náhodou, velmi rychle však přerostla v celoživotní vášeň. Díky své ctižádosti se navíc už v pětadvaceti letech vyšvihl na manažerskou pozici, ve třiceti se stal...

19. dubna 2025

Za neplnění daňových povinností hrozí vysoké sankce. O jaké částky jde?

Základní lhůta podání u papírových daňových přiznání, která letos připadala na 1. dubna 2025, je za námi. Teď je možné vyplnit a odevzdat přiznání jen elektronicky. Online podání je zároveň povinné...

18. dubna 2025

Nájem se platí i za hrobové místo. Cenové rozdíly jsou obrovské

Premium

Zatímco pomník, deska či rám hrobu spadají do soukromého vlastnictví, se samotným hrobem je to jinak. Za místo na hřibově se platí nájemné, které však není až tak závratné. To jednorázový výdaj za...

17. dubna 2025

Pořídit si investiční byt? Smysl to dává, ale už ne pro každého

Investiční byty už dnes sice nejsou příslibem zaručeného rychlého výdělku. A rozhodně nejsou ani investicí bezpracnou. Pokud se ale taková nemovitost správně vybere a dobře spravuje, může být...

17. dubna 2025

Zranil jsem se v práci, prý teď musím vyplnit řadu formulářů. Opravdu musím?

Těžký úraz v práci může znamenat i několik měsíců na neschopence. Za pracovní úraz však podle zákona náleží takovému zaměstnanci náhrada škody. Tu vyplácí pojišťovna, u které je zaměstnavatel pro...

16. dubna 2025

Zmapováno: kdo garantuje úrokové sazby na spořicích účtech i několik měsíců

Změnit úrokovou sazbu na spořicím účtu mohou banky kdykoliv. Stačí, aby to daly klientům předem vědět. Některé bankovní mají ale teď jinou strategii. Sazby na „spořácích“ garantuji i třeba po několik...

16. dubna 2025

Občas se odpojte, nebo vyhoříte. Kdy to chce zásadní změnu?

Nechuť k jídlu, nesoustředění, dlouhodobá únava, i tak se může hlásit syndrom vyhoření, nemoc, která bývá spojována s chronickým stresem v práci. Jak se mu bránit? A kdy to bude chtít zásadní...

15. dubna 2025

Otřesy na trzích. Spolu s akciemi padají ceny dluhopisů i podílových fondů

Letošní březen se na finančních trzích nesl ve znamení kroků amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho politika donutila evropské státy vydávat více například na obranu, což značí zejména další...

15. dubna 2025

Nejčastější prohřešky proti finanční gramotnosti. Je jich celkem sedm

Premium

Finanční gramotnost, tedy schopnost spravovat své finance s rozumem, má svá pravidla. Řada lidí tato pravidla sice zná, ale vůbec se jimi neřídí. Proč to tak je a o co si tito lidé koledují,...

14. dubna 2025

Můj „kolega“ leguán, pes či motýl aneb jaká je práce se zvířaty

Jak bylo dnes v práci? Na zdánlivě obyčejnou otázku někdy můžete dostat vskutku originální odpověď. Třeba: Micka zase přišla s horečkou. Vylíhl se krásný otakárek smaragdový. U krokodýlů byl dneska...

13. dubna 2025

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, příspěvková organizace
Záchranář / Záchranářka pro VZ Tachov

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, příspěvková organizace
Plzeňský kraj

Psycholožka: Mají práci, rodinu i uznání, ale cítí prázdno. Jak to řešit?

Radka Loja vystudovala elektrotechniku a pracovala v nadnárodní firmě. Pak se ale rozhodla změnit profesi. Volba padla na psychologii. Dnes koučuje manažery a podnikatele, vede kurzy a píše praktické...

12. dubna 2025

Už jen tři týdny do podání daní online. Jak uplatnit úroky z hypotéky?

Hypotéka je poměrně velkým závazkem, který každý měsíc ukrajuje značnou část rodinného či osobního rozpočtu. Proto je příjemnou zprávou, když se alespoň jednou ročně může část výdajů vrátit zpět....

11. dubna 2025  15:46