Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 5. října 2022 Eliška

Některé profese si výrazně polepšily, berou o deset i patnáct tisíc víc

Tisíce nových příležitostí a často skokový nárůst mezd ve většině oborů. Někteří si polepšili i o 20 procent. Tak vypadal loňský rok na trhu práce podle mzdového průzkumu personálně poradenské společnosti Hays. Co nás čeká letos? Další přidávání a další hýčkání zaměstnanců, kterých je obrovský nedostatek.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Výborný stav české ekonomiky, minimální nezaměstnanost, která je podle údajů z prosince nejnižší v celé Evropě a rekordní počet volných pracovních míst způsobil další, poměrně prudký růst mezd specialistů napříč obory. V průměru o 15 procent. 

Přidali vám? Své peníze zhodnoťte ve fondech

A i kvůli lepším mzdám napříč trhem tak lidé častěji uvažují o změně zaměstnavatele. Firmy se tedy podle průzkumu společnosti Hays stále více potýkají nejen s problémem, jak obsadit nová pracovní místa, ale i jak si své klíčové zaměstnance udržet. 

„Další ekonomický růst a prosperitu firem může zbrzdit kritický nedostatek zaměstnanců, se kterým se potýkají společnosti prakticky ve všech oborech a řeší ho různými způsoby. Někteří změnou náborových strategií a posilováním role HR v organizačních strukturách, oslovováním uchazečů v zahraničí a jiní urychlováním automatizace,“ říká Ladislav Kučera, ředitel personálně poradenské společnosti Hays v České republice.

Řada pracovních míst zůstává neobsazených i z důvodu, který přetrvává ve smýšlení firem z období, kdy byla situace opačná a na jedno pracovní místo připadlo hned několik uchazečů: čekání na ideál„Máme-li nezaměstnanost nižší než 3 % a více než 200 tisíc otevřených pracovních míst v zemi, je zřejmé, že na ideálního, ve všech směrech vyhovujícího uchazeče, který je navíc na pracovním trhu volný, narazíme jen velmi těžko,“ říká Ladislav Kučera

Podle něj se tak společnosti musí naučit pracovat s kandidáty, kteří mají tu správnou motivaci a kompetence dané pracovní místo vykonávat, a nelpět často zbytečně na požadavku počtu odpracovaných let nebo pracovní zkušenosti ze stejného odvětví. 

Hledáte novou práci?

Najdete ji na jobDNES.cz

Právě kvůli nedostatku kandidátů tak dobře najdou uplatnění všichni, kteří chtějí pracovat, tedy jak zkušení experti, tak i absolventi bez praxe. „Podobně jako v loňském roce jsou žádaní absolventi. Snadněji se uplatní i ti bez zkušeností, pokud však mohou nabídnout praxi při studiu, mají finanční nabídku vyšší v průměru o 15 až 20 procent. Po delší době také přibylo příležitostí pro zkušené uchazeče a manažery a i zde došlo k nárůstu mezd, což v předchozích letech nebylo obvyklé,“ uzavírá Ladislav Kučera z Hays.

Průzkum je analýzou mzdového ohodnocení 6 tisíc pracovních nabídek a 21 tisíc uchazečů. Jedná se o šetření mezi kvalifikovanými pozicemi. 

A jak to vypadá v jednotlivých sektorech? V příkladech je uvedena hrubá mzda, která vyšla v průzkumu na dané pozici jako nejčastější.

1Finance a účetnictví

Tato oblast má rozsáhlou základnu odborníků napříč senioritou. Více než dříve však platí, že je obtížné uchazeče zaujmout. Sektor je otevřen studentům a absolventům, kteří více než dříve nabízejí firmám pracovní zkušenosti při studiu, zajímá je možnost profesního růstu i různorodost pracovní náplně. 

Výrazně přibylo volných míst pro účetní, poprvé od roku 2010 pozorujeme nárůst nabídek pro finanční manažery. Celkově počet nabídek pro zkušené uchazeče oproti minulému roku vzrostl a stoupaly i mzdy, a to průměrně o 5 až 10 %. Nejvyššího navýšení se dočkali účetní a junioři, mzdy jim vzrostly v průměru o 15 procent.

Oproti tomu mzdová politika finančních institucí zůstává konzervativní, mzdy v bankovním sektoru rostly v průměru do 5 % a nejedná se o zvýšení plošné, společnosti přihlížejí ke kvalitě a zkušenostem uchazečů.

PoziceMzda 2016/2017Mzda 2017/2018
Junior účetní, 2 roky praxe 32 tisíc 37 tisíc   
Senior účetní45 tisíc50 tisíc
Finanční manažer 5 let praxe100 tisíc120 tisíc
Privátní bankéř60 tisíc70 tisíc

2Administrativa, HR & Právo

Na podpůrné týmy se loni kladly vysoké nároky, úlevu nepřinese ani rok 2018. Společnosti pracují na nových mzdových schématech, navyšují finanční ohodnocení a snižují své požadavky na uchazeče, také se snaží zkracovat délku výběrových řízení.

Pokračuje trend nárůstu příležitostí pro šikovné juniory a absolventy, společnosti jsou schopny a ochotny investovat prostředky do kvalitního zaškolení uchazeče s krátkou nebo méně relevantní zkušeností. I přesto se potýkají s nedostatkem těchto kandidátů, zejména na juniorní role v administrativě a HR.

Nejvýrazněji rostly mzdy v administrativě, v porovnání s minulým rokem v průměru až o 20 %, a to zejména z důvodu nedostatku kvalitních uchazečů. V oblasti lidských zdrojů se mzdy zvýšily jen mírně, asi do 5 procent, v právním sektoru pak ohodnocení vzrostlo v průměru o 7 %.

PoziceRok 2016/2017Rok 2017/2018
Asistentka / Recepční25 tisíc28 tisíc
Office Manager40 tisíc50 tisíc
HR Specialista40 tisíc40 tisíc
Právní podpora25 tisíc30 tisíc

3Obchod a marketing

Tento sektor je aktuálně typický právě poptávkou po zkušených uchazečích. Náročné požadavky společností na roky praxe v oboru, nejlépe v konkurenčních firmách, však úspěšnost těchto náborů značně limituje. Uplatní se však i schopní a proaktivní absolventi, a to zejména ve firmách obchodujících technikou či rychloobrátkovým zbožím.

Navýšení se dočkaly jak základní mzdy uchazečů, nejvíce se navyšovalo v technicky zaměřených společnostech, které se s nedostatkem uchazečů potýkají nejvýrazněji, tam až o 20 %. Oproti tomu finanční instituce intenzitu náboru obchodníků nezvyšují, stagnují také jejich mzdy.

V oblasti retailu, kde se opět poptávka zaměstnavatelů razantně zvýšila, a to až o 30 %, mzdy rostly spíše mírně, do 5 %. Nastupuje však trend rušení bonusových stropů, což uchazeči hodnotí velmi kladně. 

PoziceRok 2016/2017Rok 2017/2018
Obchodní reprezentant / IT40 tisíc 45 tisíc 
Obchodní reprezentant / Technika40 tisíc 45 tisíc 
Obchodní reprezentant / Rychloobrátkové zboží35 tisíc35 tisíc
Obchodní reprezentant / Leasing35 tisíc40 tisíc 

4Věda a farmacie

I zde výrazně stoupla poptávka po nových zaměstnancích. Šanci mají mladí, ambiciózní uchazeči, kteří jsou častějším změnám zaměstnavatele přístupní, ale nabídky pečlivě srovnávají. Uchazeče lákají tradičně oblasti specifické léčby jako onkologie, centrová a biologická léčba nebo oblast vzácných onemocnění. Nejvýrazněji přibylo marketingových pozic, a to až o 20 %.

Mzdy v sektoru rostly v průměru o 10 %, firmy mimo to nadále pracují s benefity. Šest týdnů dovolené v tomto odvětví již není výjimkou. Oba tyto trendy, jak další nárůst mezd, tak inovace v benefitech, přetrvají i v roce 2018.

PoziceRok 2016/2017Rok 2017/2018
Reprezentant / originální přípravky35 tisíc38 tisíc
Produktový specialista, diagnostika45 tisíc50 tisíc
Marketingový manažer 80 tisíc85 tisíc

5IT a Telekomunikace

Informační technologie dnes pronikají do veškerých aspektů lidského života a tento fakt se bude do budoucna stále stupňovat. Výborně ohodnocené IT pozice nyní najdeme ve všech sektorech. V posledních letech narostly potřeby firem tak výrazně, že ani mírně se zvyšující počet uchazečů a absolventů nedokáže tyto potřeby uspokojit ani vzdáleně. V tuto chvíli chybí v oboru 40 tisíc lidí. Nárůst poptávky přichází se zaváděním nových trendů, jako je aktuálně například digitalizace, Big Data, IT bezpečnost nebo internet věcí.

Firmy jsou nuceny bojovat s nedostatkem lokálních expertů, každým rokem jsou otevřenější uchazečům ze zahraničí a stávají se flexibilnějšími z pohledu finančních nabídek. V porovnání s rokem minulým pak vidíme skokový nárůst, u některých pozic až o 20 %. Nejvýraznější navýšení je u pozic vývojářů Java, .NET a C++, dále v oblasti security, QA a SAP.

Zvyšování mezd bude pokračovat i v dalších letech, nebude však tak výrazné a firmy se více zaměří na ostatní motivační faktory a benefity. Pro rok 2018 bude typická poptávka po uchazečích, kteří se budou orientovat v problematice GDPR, tedy nového nařízení EU ohledně správy a nakládání s osobními údaji. Téměř každá společnost bude nucena upravit své technické systémy v souladu s touto regulí.

Pozice Rok 2016/2017Rok 2017/2018
Vývojář Java/.NET90 tisíc95 tisíc
Administrator50 tisíc55 tisíc
Business Analyst70 tisíc80 tisíc
Big Data Developer110 tisíc120 tisíc

6Výroba a strojírenství

Trh v oblasti strojírenství a výroby je podle očekávání silný a nadále roste. Konec roku 2017 pak přinesl velmi napjatou situaci, obzvlášť na pozicích specialistů a expertů, kde je uchazečů kritický nedostatek. Trh je charakteristický naprostým nedostatkem uchazečů s vysokoškolským vzděláním a dvěma až pěti lety praxe, což bývá nejčastěji poptávaný profil. 

Nárůst mezd se dotkl celého spektra pozic, od specialistů po manažerské role. Progresivnější nárůst mezd zaznamenaly pozice specialistů a expertů, tedy inženýrů ve výrobě a HW developerů, kde se mzdy vyšplhaly až o 20 % výše. Na vedoucích a manažerských postech rostly mzdy v průměru do 10 %.

Nabízené mzdy se ale u většiny společností pohybují na konkurenceschopných úrovních a firmy již nejsou ochotny finanční ohodnocení dále navyšovat. Vracejí se k ustáleným ohodnocením na dané pozice, i když na vyšší úrovni. Jsou společnosti, které, pokud nedojde k racionalizaci mezd a požadavků uchazečů, zvažují přesun výroby do jiných zemí.

Pozice Rok 2016/2017Rok 2017/2018
Výrobní inženýr / do 3 let praxe35 tisíc40 tisíc
Výrobní inženýr / 3 až 5 let praxe45 tisíc54 tisíc
Supervisor výroby55 tisíc65 tisíc
Manažer kvality90 tisíc110 tisíc

7Logistika

Oblast logistiky je na vzestupu a díky průmyslové automatizaci a průmyslu 4.0 očekává nové výzvy. V tomto oboru půjde robotizace rychle. Ovšem objevují se i komplikace, jako jsou kybernetické útoky na sofistikované logistické systémy nebo konkurenční boj, kde firmy soupeří nejen o klienty, ale i o uchazeče o zaměstnání.

Díky vzestupu e-commerce segmentu, skladové logistiky i všech druhů přeprav došlo v minulém roce k výraznějšímu nárůst mezd, v průměru o 10 až 13 %. Společnosti více pracovaly i se zaváděním nových trendů v benefitech. Nabídku se snaží přizpůsobovat více preferencím i věkové skupině zaměstnanců. 

Generace mileniálů oceňuje flexibilní pracovní dobu, možnost práce z domova, firemní akce či dny zdravotního volna. Generace Y pak upřednostní služební vůz, 13. až 14. plat a různé formy příspěvků, třeba na dovolenou, na dětské aktivity či nadstandardní zdravotní péči.

PoziceRok 2016/2017Rok 2017/2018
Specialista logistiky35 tisíc40 tisíc
Manažer logistiky90 tisíc110 tisíc
Plánování dodávek35 tisíc55 tisíc
Strategický nákupčí45 tisíc60 tisíc

8Stavebnictví a reality

Developeři v minulém roce začali realizovat projekty, které měli ve svém portfoliu dlouhodobě, vyčkávali však na příznivější situaci na trhu nebo získání potřebných povolení. Rok 2017 nabídl více dokončených kancelářských projektů, obchodních center a příhodných akvizic v komerční sféře.

Obecně je oblast odměňování v sektoru stavebnictví a realit spíše konzervativní, mzdy se meziročně zvýšily v průměru o 5 %. V případě některých konkrétních specialistů se z důvodu vysoké poptávky a nedostatku odborníků došlo i ke skokovému navýšení o 15 až 20 %, jako například v oblasti technického zabezpečení budov.

PoziceRok 2016/2017Rok 2017/2018
Manažer akvizic40 tisíc50 tisíc
Projektový manažer - výstavba50 tisíc50 tisíc
Facility manažer40 tisíc50 tisíc
Makléř20 tisíc25 tisíc

9Business Services - Centra sdílených služeb

V tomto oboru pracuje 80 tisíc lidí, do dvou let by mělo přibýt dalších 20 tisíc.  Navzdory zvyšujícím se mzdám se Česká republika nadále těší zájmu nových investorů. Nová centra sdílených služeb vznikají nejen v Praze a v Brně, ale stále častěji také v dalších regionech země. Se zvyšujícím se počtem procesů, které centra sdílených služeb poskytují, přichází zvýšená poptávka po uchazečích s delší pracovní zkušeností, což je změnou oproti letům předchozím.

Přetrvává vysoký zájem po uchazečích se znalostí němčiny a severských jazyků. Po letech stagnace přibylo pozic vyžadující znalost jihoevropských jazyků, jako například italštiny či španělštiny. V minulém roce si uchazeči mohli na výplatních páskách polepšit v průměru o 10 až 15 %. Některé společnosti nastavily vyšší mzdy jako klíčový motivátor pro nově příchozí zaměstnance a podpořily tak růst mezd napříč sektorem.

V letošním roce očekáváme příchod nových business center, na český trh vstoupí noví investoři. Mzdy pak s největší pravděpodobností porostou zejména u pozic juniorních, vyžadujících jeden až tři roky zkušeností.

Pozice Rok 2016/2017Rok 2017/2018
Specialista / IT, 2nd level support40 tisíc45 tisíc
Senior / IT, 2nd level support47 tisíc50 tisíc
Team Leader / IT, 2nd level support60 tisíc65 tisíc

10Hotelnictví

Segment hotelnictví zažívá velmi úspěšné roky. Českou republiku navštívilo v loňském roce více než 30 milionů turistů, z toho téměř 8 milionů návštěvníků pak konkrétně Prahu. Přestože je segment z ekonomického hlediska velmi úspěšný, mzdy zde jsou stále mírně podprůměrné, avšak zpravidla vyrovnané mezi zaměstnavateli bez ohledu na segment, ve kterém působí.

V minulém roce se obecně zaměstnavatelé snažili alespoň přiblížit aktuálním trendům v oblasti benefitů, a to zejména v poskytování příspěvků na sportovní aktivity, zvýšením počtu dní dovolené a zavádění flexibilní pracovní doby. V roce 2018 se mzdy o něco málo zvýší, ale o razantní změnu nepůjde. Sektor bude mít nadále problém se získáním kvalitních zaměstnanců, kteří budou odcházet za lepší mzdou mimo obor.

PoziceRok 2017/2018
F & B manažer55 tisíc
Obchodní manažer65 tisíc
Event manažer55 tisíc
Generální manažer180 tisíc
Pozn.: segment Hotelnictví nebyl v předchozích letech součástí mzdových průzkumů Hays, proto nejsou data za loňský rok k dispozici
Autor:
  • Nejčtenější

Začal podnikat sám a z ničeho, teď má parťačku a vydělávají miliony

Štěpán Hodač se proslavil vlastním receptem na hummus a kimchi. Se svými produkty oslovil spoustu zákazníků a svou...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Chaty a chalupy už tolik nefrčí. Co to dělá s cenami?

Premium Krátce po vypuknutí pandemie koronaviru v roce 2020 se pořízení rekreační nemovitosti stalo po delší době opět horkým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Začal podnikat sám a z ničeho, teď má parťačku a vydělávají miliony

Štěpán Hodač se proslavil vlastním receptem na hummus a kimchi. Se svými produkty oslovil spoustu zákazníků a svou...

Vzít si psa do kanceláře už není v Česku tabu. Má to ale smysl?

Má je každý slušný startup, ale najdete je i v korporacích, redakcích, na recepcích i v dílnách. Pracovišť, kam si...

Podnikejte a buďte vidět. Není to složité, pro radu můžete i do banky

Advertorial Začínáte s podnikáním, ale marketing vám nic neříká? Založili jste malou firmou a chcete vydělat nemalé peníze? V...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...