Náborový příspěvek se většinou nevyplácí naráz. Zaměstnavatelé si chtějí lidi, do kterých investují, udržet. A tak často i dvě třetiny odměny podmiňují několika lety v trvalém pracovním poměru. Ilustrační snímek

Náborový příspěvek se většinou nevyplácí naráz. Zaměstnavatelé si chtějí lidi, do kterých investují, udržet. A tak často i dvě třetiny odměny podmiňují několika lety v trvalém pracovním poměru. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zaměstnavatelé: Pojďte k nám, dáme vám bonus i 300 000 korun

  • 27
Dostávají jej vojáci, policisté i montážní dělníci. Prim ale hrají zdravotníci. Leckde by si lékař mohl za náborový příspěvek koupit i zbrusu nové rodinné auto.

Chceš být policistou uprostřed Prahy? Přidej se k nám a dostaneš k platu sto tisíc navrch. Pojď léčit do havlíčkobrodské nemocnice, a když vydržíš, můžeš mít až 300 000 k platu, hlásají inzeráty po celé zemi. Tam, kde se nedaří nalákat tolik potřebné profese, oprášili starý dobrý zaměstnanecký benefit - náborový příspěvek.

„Je to pro nás cenný motivační nástroj zejména v profesích, které jsou těžko obsazované. Například řidiči, IT specialisté, zdravotnický personál, vysokoškolští odborníci,“ říká Jan Šulc z Kanceláře Generálního štábu Armády České republiky. Odborník s maturitou má přislíbeno až 40 tisíc za první dva roky a další desetitisíce při setrvání ve službě. Vysokoškolák si v několikaleté trvalé službě může přijít až na 250 tisíc.

Nyní ale vedou nemocnice, a to nejen v počtu přislíbených náborových příspěvků, ale také ve výši odměny. „Náborové příspěvky rozhodně mají motivační efekt, stabilizujeme si takto lékaře zejména v oborech, kde se nám nedaří sehnat odborníky se specializací,“ říká Petra Černo z Nemocnice Havlíčkův Brod.

Čtěte také

Dlouhodobě nemocnice nabízela lékařům částku 100 tisíc korun, pro ostatní nelékařský personál 30 tisíc korun. „Nedávno schválil navýšení náborového příspěvku zřizovatel nemocnice Kraj Vysočina, nyní tak můžeme nabízet odměnu až do výše 300 tisíc pro lékaře a až 80 tisíc korun pro nelékaře,“ dodává Černo. A tah se vyplácí. „Náborové příspěvky jsme vyplatili již asi deseti lékařům, všichni setrvali v zaměstnání. Jsme rádi, že tento benefit můžeme nabízet,“ pochvaluje si Petra Černo.

Za zvýšení náborového příspěvku na Vysočině jsou vděčné i další nemocnice. „Částka 30 tisíc pro zdravotní sestry nebyla nijak atraktivní v porovnání s nabídkou ostatních zařízení v republice, ale hlavním problémem byla stabilizace na pět let. Vzhledem k tomu, že se jedná z devadesáti procent o ženy, byla to doba velice dlouhá, aby svobodná dívka mohla s jistotou říci, že v zaměstnání v Jihlavě setrvá,“ míní náměstkyně ošetřovatelské péče Nemocnice Jihlava Jarmila Cmuntová.

Nově se v Jihlavě zdravotní sestra „musí“ zavázat jen na tři roky. „Vzhledem k tomu, že od nového rozhodnutí je zatím krátká doba, nemohu objektivně posoudit, zda zvýšení částky a zkrácení stabilizační doby navýší počet chybějících zaměstnanců. Ale všechny čtyři současné zájemkyně o práci všeobecné sestry a dvě zájemkyně o práci zdravotnické asistentky se o podmínky získání stabilizačního příspěvku intenzivně zajímaly,“ říká náměstkyně Jarmila Cmuntová.

Čím blíže hranicím, tím vyšší příspěvek

Společnost Středomoravská nemocniční ve všech svých třech nemocnicích v Přerově, Prostějově a Šternberku nabízí sestrám až 50 tisíc. „Nabídka reaguje na aktuální potřeby nemocnic a postupně se mění. Příspěvek mohou nyní získat například zájemci o pozice: všeobecná sestra na oddělení ARO v Prostějově, radiologický asistent v Přerově či všeobecné sestry na chirurgickotraumatologickém a interním lůžkovém oddělení v Nemocnici Šternberk,“ říká tisková mluvčí Radka Miloševská.

I když k němu přikročili teprve nedávno, o zájemce nemají nouzi. „Mnoho žadatelů o práci se na možnosti čerpání náborového příspěvku informuje a několik nových zaměstnanců se nám tímto způsobem již podařilo získat,“ dodává Miloševská.

Čtyřicetitisícová odměna přilákala zdravotní sestry i do Ostravy. „Loni jsme takto získali dvacet všeobecných sester, letos do této chvíle čtyři. Jde především o obory geriatrie, interna, kardiologie a ortopedie,“ říká David Račák z Městské nemocnice Ostrava.

Může se hodit

Buďte úspěšní! Nastartujte svoji kariéru na jobDNES.cz.

Vybírejte z aktuálních pracovních nabídek.

Ještě o deset tisíc víc nabízejí sestrám v Českém Krumlově. Až na dvojnásobek se vyšplhala částka pro nelékařský personál na Karlovarsku, kam náborový příspěvek láká lékaře i sestry už několik desetiletí. Jen odměna se zvýšila. Náborový příspěvek tehdy stanovovalo vyhláškou ministerstvo práce a sociálních věcí České socialistické republiky. Když se například v sedmdesátém roce na Karlovarsko přistěhoval za prací horník nebo zedník, měl slíbeno pět tisíc korun. Učitel, řidič nebo zdravotní sestra si přišli na tři tisíce, dva tisíce k první výplatě, zbytek čásky po pěti letech trvání pracovního poměru.

Půlku teď a další za pět let

Podobně jako před lety se ani dnes nevyplácí náborový příspěvek naráz. Zaměstnavatelé si chtějí lidi, do kterých investují, udržet. A tak často i dvě třetiny odměny podmiňují několika lety v trvalém pracovním poměru. Je to podobné jako například u kauce na byt. Když nájemník nezaplatí činži, nedostane zálohu zpět. Stejně tak když zaměstnanec nevydrží na pracovním místě, o podstatnou část náborového příspěvku přijde.

„Zaznamenali jsme totiž i případy, kdy tento příspěvek dotyčné pouze motivoval k takzvané náborové turistice, to znamená že se nejednalo o zaměstnance, který by někde dlouhodobě zůstal,“ říká Filip Brož z pražské Všeobecné fakultní nemocnice, která příspěvek vyplácí sestrám po zkušební době už třetím rokem. Podle něj používají náborový příspěvek jako další doplněk k ostatním benefitům pro zaměstnance.