Nabídkou brigád se zaměstnavatelé snaží řešit nejen zástup za pracovníky na dovolené, ale obecně nedostatek pracovních sil. Nejvíce brigádnických pozic je k dispozici ve výrobních firmách, obchodech, logistických a zákaznických centrech.
„Situaci letos komplikuje velmi nízká nezaměstnanost, která způsobila pokles počtu zájemců o letní brigády a sezonní práce. Dříve totiž často na brigády nastupovali pracovníci, kterým se nedařilo najít práci na hlavní pracovní poměr,“ vysvětluje Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment a dodává: „Poptávka po brigádách klesá i ze strany českých studentů a důchodců.“
Čtěte také |
Stejně jako u klasických mezd je i u brigádnických hodinových sazeb možné pozorovat rozdíly napříč jednotlivými regiony, ve všech oblastech České republiky však došlo k meziročnímu růstu o více než 10 %. Zároveň je i brigádníkům nabízena celá řada benefitů, jako například docházkový bonus, stravenky či dotované stravování. Na Ostravsku si brigádník běžně vydělá 80 až 130 korun, v Brně 90 až 130 korun, v Praze dosahují mzdy až 150 korun, na Zlínsku jsou do 110, na Liberecku do 120 a na Vysočině do 130 korun za hodinu.
Nejvíce pozic je tradičně k dispozici ve výrobě, ať už jde o operátory výroby, či skladníky, dále v retailu, kde se jedná o pozice asistentů prodeje či pracovníky, kteří mají na starosti inventury. Velké množství pozic lze nalézt i v zákaznických službách, kde je ovšem důraz kladen na znalost angličtiny, případně i dalšího cizího jazyka.
Naplno už jedou sezonní práce v zemědělství. Ačkoli na pořádnou úrodu jahod sběrači teprve čekají, ve vinohradech na Břeclavsku už brigádníci pracují od začátku května. „Moc lidí se nehlásí, je to přece jen fyzická práce a za každého počasí,“ říká Stanislav Novák, majitel rodinného vinařství v Bořeticích.
Přitom už dávno neplatí, že v zemědělství nejsou dobré výdělky. Alespoň pro brigádníky, kteří se umějí otáčet. „Hledáme brigádníky na sběr, dozor i prodej,“ hlásí Ondřej Dostál z prostějovské jahodárny. Nejrychleji roste výplata sběračům. Za kilo jahod dostane brigádník osm korun. „Loni si nejlepší pracant vydělal i 230 korun za hodinu,“ láká Dostál.
Řidičák je bonus
Pomocné či úklidové práce, obsluhování či prodej si zaměstnavatelé cení zhruba kolem stovky za hodinu. Kdo ale může přidat například řidičák na auto nebo vysokozdvižný vozík či jinou dovednost, jeho hodinová výplata může být až dvojnásobná. Vyhlídku vyššího výdělku mají také brigádníci, kteří zůstanou věrni jednomu zaměstnavateli po větší část léta, spolehliví pracanti a ti, kteří nastoupí na směny.
V českobudějovické společnosti Robert Bosch, která vyrábí komponenty do automobilů, nabízejí základní měsíční mzdu 16 270 korun. Další tisíce dostane brigádník za pravidelnou docházku, osobní ohodnocení, noční a víkendové směny. „Může dosáhnout na plat až 25 tisíc, podmínkou je odpracovat alespoň jeden letní měsíc v kuse,“ říká Markéta Šnejdová z personální agentury Trenkwalder.
Zajímavé peníze můžete získat také při jednorázových akcích. Například jako krátkodobý tlumočník na zájezdech či konferencích, řidič nebo hosteska na prodejních akcích. „Zájemkyně se hlásí, ale jen málo z nich je spolehlivých a vydrží, takže místa stále jsou,“ říká Jan Vrba, který nabízí hostesce v restauraci pod Žižkovskou věží v Praze výdělek až 140 korun za hodinu.
Ne každému jde ale o výši výplaty. Někdo si brigádu může spojit i se zážitkem. Na krkonošské farmě, kde chovají huculské koně, nabízejí průvodcům na koních čtyři stovky za den, ubytování a ježdění zdarma. A zájemců mají více než dost. „Možná budeme muset i někoho odmítnout. Hlásí se nám hodně lidí čerstvě po maturitě,“ popisuje Alžběta Karbusická. Poptávka je i po učitelkách do miniškolek, táborových vedoucích, průvodcích, trenérech či animátorech u moře.
Jak získat příplatky a bonusy
Pokud cílíte na určité pracovní místo, zjistěte si dopředu, co budete muset zaměstnavateli dokládat. Při práci s dětmi od vás zaměstnavatel může vyžadovat lékařské osvědčení, absolvování kurzu první pomoci, pedagogické minimum, výpis z rejstříku trestů, který by neměl být starší než čtvrt roku.
V občerstvení nebo při točení zmrzliny vám přijde vhod potravinářský průkaz, který vám vystaví praktický lékař. Jeho cena se pohybuje od 100 do 400 korun. Trenéři budou potřebovat osvědčení o absolvování daného kurzu, lektoři zase jazykový certifikát.
Se zaměstnavatelem byste měli uzavřít dohodu či smlouvu, která vám zajistí, že peníze skutečně dostanete. „V případě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti je třeba sjednat například nárok na cestovní náhrady, příplatky za práci v sobotu, neděli, v noci, ve svátek a podobně,“ radí Irena Valíčková z advokátní kanceláře Valíček & Valíčková. Pokud toto není v dohodách sjednáno, nárok na cestovní náhrady nebo na uvedené příplatky ze zákona není.