Pátek 7. května 2021, svátek má Stanislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. května 2021 Stanislav

Pracovat z domova, nebo být na pracovišti. Co je výhodnější?

Pouze necelá čtyři procenta Čechů mohou využívat výhod práce z domova. Oproti zemím západní Evropy je to až čtyřikrát méně. Je však home office skutečně výhodou? A kdo je schopen pracovat z domova?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na žebříčcích benefitů, které by si zaměstnanci přáli, se drží už několik let v první desítce. Práce z domova neboli home office představuje sen mnoha ranních spáčů, ale i lidí dojíždějících za prací nebo rodičů s malými dětmi.

Hledáte kvalitní životní pojištění? Nezávazně vám poradíme.

„V případě práce z domova máme velmi dobrou zkušenost s maminkami na mateřské dovolené. Jelikož jsou jejich časové možnosti vyhrazené pro práci omezené, což si velmi dobře uvědomují, jsou schopny za velmi krátký čas stihnout tolik, co mnoho kolegů z kanceláře dělá celý den,“ říká Petra Křížková z personálního oddělení společnosti Century 21 Ruby.

Zaměstnavatelé ale spíše váhají. Pružný začátek a konec pracovní doby nabízejí vcelku rádi, protože sice možná chodíte či odcházíte o hodinu dřív, ale firma vás má takříkajíc pod kontrolou. Práce z domova ale znamená, že vás kolegové a vedoucí neuvidí celé týdny, leckdy i měsíce. „Práce z domova je náročná na morálku. Je třeba si stanovit pevný režim a zkusit oddělit práci a ‚být doma‘. Proto preferuji kancelář,“ má jasno Petr Gürth, ředitel společnosti Snapbacks.cz.

Firma rozhoduje

O tom, jestli smíte či nesmíte pracovat z domova, nerozhodujete sami. Tento benefit vám ale může nabídnout firma, stejně jako stravenky nebo příspěvek na penzijní pojištění. Nejčastěji připadá práce z domova v úvahu u kancelářských profesí. U některých povolání je naopak nepředstavitelná, například pro řidiče, řemeslníka či zdravotní sestru.

Čtěte také

Home office definuje zákoník práce jen velmi stroze, což v praxi působí problémy například při zajištění bezpečnosti při práci. „Na druhou stranu se zde vychází z předpokladu, že zákonem neupravené záležitosti si dohodnou účastníci vlastními ujednáními, která však nesmějí být v rozporu se základními principy pracovněprávních vztahů,“ říká advokátka Klára Valentová z poradenské skupiny Vilímková Dudák & Partners.

Individuálním smlouvám nahrává i to, že práce z domova má více podob. Doma můžeme pracovat částečně, třeba jen několik dní v měsíci, nebo nastálo, kdy pracujeme pouze z domu. „V IT jsou využívány oba zmíněné modely. Protože je kvalitních ajťáků stále kriticky málo, firmy se jim snaží vycházet vstříc, jak jen to jde. Možnost využít alespoň několik dní v měsíci na práci z domova se pomalu stává standardem,“ říká Kateřina Prášilová, talent sourcing manager projektu Jobstack.it.

Disciplína versus volnost

Přesto „práce v izolaci“ není pro každého. „Pro častější práci z domova je potřeba dostatek vlastní disciplíny. Pokud ji člověk nemá, na výsledcích práce se to projeví. Což je například v menší firmě daleko těžší schovat,“ poukazuje Přemysl Lukeš, výkonný ředitel společnosti Der Kurier. Ale také se třeba po čase může člověk cítit osamocený. „Práce z domova může způsobit, že vám zkrátka začne být smutno,“ podotýká Prášilová.

V úvahu tak zaměstnavatel musí vzít především osobnost zaměstnance. „Home office nelze nabízet většině lidí, lidé chtějí svůj pocit jistoty. Paradoxně většina lidí je raději placena za svůj čas, který věnuje zaměstnavateli, ne za práci. Pokud děláte rutinní práci, tak potřebujete větší socializaci, odpočinout si, chcete zkrátka pokecat. Home office je o zodpovědnosti. Lidé ale často tento termín zaměňují s volností,“ míní Stanislav Petříček, zakladatel bistRAWveg a spolumajitel společnosti TP Consulting.

Opatrní bývají zaměstnavatelé zejména u nováčků, které sice v pracovním inzerátu na práci z domova lákají, ale v praxi si home office musí nový člen týmu „odsloužit“. „Na začátku je třeba, aby s námi makléři junioři byli v kanceláři co nejčastěji a trávili s námi zkušenějšími co nejvíce času. Jakmile začnou fungovat samostatně, je zcela na jejich rozhodnutí, zda s námi budou sdílet kancelář denně nebo budou pracovat z domova či přímo z terénu. U nás většina lidí využívá zázemí kanceláří a s tím spojenou administrativní podporu denně,“ uvádí Petra Křížková z realitní společnosti Ruby.

Podle zakladatele Konopných lékáren Jiřího Stably si doma mnohdy dovolí zaměstnanci stagnovat. „Vždy mě motivuje, když přijdu za kamarádem do firmy Clever monitor, jak se tam zrcadlí energie a lidé pracují. Nevidíte na konec, jen vidíte tu organizovanou skupinu vojáků v intelektuálním světě, kteří makají, a jsem názoru, že doma by dost možná hráli xbox,“ uvažuje odborník na konopí.

Čas a prostor

Mnohé by zaměstnavatelům napovědělo, kdyby si mohli dopředu prohlédnout domácí pracoviště budoucího homeofficera.

„Má smysl vytvořit si místo, kde se jenom pracuje. Lépe se soustředíme na práci. Kuchyňský stůl nebo postel jsou místa zasvěcená relaxaci,“ míní lektorka Olga Medlíková. Stejně tak je dobré zařídit si i další pracovní zázemí, jako je funkční připojení a pomůcky, aby člověk nemusel nic shánět, ale měl věci u ruky. A především vymezit si čas na práci.

„Určit si, kdy budu pracovat, a zařídit, že nebudu rušen. To znamená dát dítě do školky, domluvit s rodinou, že nikdo nebude vstupovat, když pracuju,“ popisuje Medlíková. „Výhodou je, že si doma můžete stanovit takovou dobu, kdy jste v práci nejvýkonnější. Pokud jste spíše noční sova, potom není problém pracovat až do pozdních hodin a ráno si zase trochu přispat. Právě to mnoho zaměstnanců na home office láká,“ vysvětluje Kateřina Prášilová z Jobstack.it. Opět ale záleží na domluvě, často firma požaduje, abyste pracovali ve chvíli, kdy vás potřebuje online.

Důvěřuj, ale prověřuj

Každopádně pracovník, kterému firma nabízí home office, si může být jistý, že má důvěru svého zaměstnavatele. A to i přesto, že dřív či později nějaké „šumy“ v komunikaci mohou vzájemné vztahy ovlivnit. „Pokud pracujete v týmu, je potřeba také efektivně vést komunikaci se všemi kolegy. Výsledky práce by tím neměly strádat,“ říká Kateřina Prášilová z Jobstack.it.

Dnes už se také firma může spolehnout na účinnější kontrolu. „Lidé, kteří využívají home office, nemusí nutně dodržovat konkrétní pracovní dobu, důležité je ale plnění termínů a odevzdávání práce v tom rozsahu, jaký stanovil zaměstnavatel,“ říká Ondřej Šťovíček, produktový manažer společnosti Easy Software. Na to podle něj stačí sofistikované online nástroje. „Vedoucí projektu v něm nastaví základní parametry a zadává jednotlivé úkoly zaměstnancům s přesnými termíny. Systém pak pracovníky upozorňuje formou e-mailů na blížící se uzávěrky,“ vysvětluje Šťovíček.

V současné době vláda ČR sice připravuje velkou novelu zákoníku práce, její součástí ale opět není žádná podrobnější úprava home office. „Přesto většina zaměstnavatelů, kteří mají zavedenu nebo umožňují práci z domova, tuto problematiku nemá žádným způsobem upravenou. Často porušují zákoník práce, zejména pokud jde o bezpečnost práce, evidenci pracovní doby, náhradu nákladů zaměstnance nebo zabezpečení dat,“ poukazuje advokátka Klára Valentová.


  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...

Odkázal jí celý majetek, nedostala ale nic. Kdy (ne)dědí družka?

Závětí ovlivníte, co bude s majetkem po vaší smrti. Pokud má ovšem závěť nějaké věcné či formální chyby, může se...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Cesta k úspěchu: začal jako zaměstnanec, dnes je spolumajitelem firmy

Do firmy Martin Dozrál nastoupil jako finanční analytik. Dnes je nejen jejím generálním ředitelem, ale i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajila své dluhy. Když vše prasklo, na záchranu střechy nad hlavou bylo pozdě

Problémy se nevyhýbají ani úspěšným. Zejména v podnikání může velmi snadno nastat situace, kterou by nikdo nečekal....

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Cesta k úspěchu: začal jako zaměstnanec, dnes je spolumajitelem firmy

Do firmy Martin Dozrál nastoupil jako finanční analytik. Dnes je nejen jejím generálním ředitelem, ale i...

Že půjdu studovat ven, jsem bral jako samozřejmost, říká absolvent

O tom, jaký obor chce studovat, Matěj Rendla moc dlouho nepřemýšlel. „Vždycky jsem se zajímal o technické věci. Bavilo...

Děti napodobují to, co vidí. Podobně pracuji i s klienty, říká koučka

Premium Práce mentora, kterým je i Daniela Kolomazníková, by se prý dala přirovnat k legu. Firma si koupí model vesmírné...

Koženka nahradí semiš, huddle rooms open space. Jak covid změní kanceláře?

Kdekdo tuší, že po návratu do práce neuvidí stejnou kancelář, jakou opouštěl v době před pandemií. A nebude to jen tím,...

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...