Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. října 2021 Brigita

Kotě na hlavě, nahá spolubydlící. Co u video pohovoru nedělat a jak na to

Pohovory na dálku s novými uchazeči o práci firmy využívaly již dříve, s opatřeními proti koronaviru se však tato forma náboru rychle rozšířila a stává se zcela běžnou. Připravili jsme pro vás rady, jak online výběrové řízení co nejlépe zvládnout. A přidáme i pár perliček z praxe personalistů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Bohaté zkušenosti s video pohovory má pojišťovna Mutumutu. Aktuálně staví z Česka pobočku ve Francii a prakticky všechny nové zaměstnance pro tento projekt najímá online. Jsou přitom rozeseti v různých koutech Evropy – v Česku, Francii nebo Německu.

Najděte práci již dnes na portálu jobDNES.cz

„Vedli jsme pohovor s jedním kandidátem, nebyl jsem si úplně jistý, že všemu rozumí a že právě on bude ten vhodný. Po skončení videa mi však poslal perfektně strukturovaný zápis důležitých bodů i se svými postřehy a návrhy, ze kterých bylo jasně vidět, že chápe, jaká je podstata našeho nového projektu, a že je schopen velmi strukturovaného uvažování. Rozhodli jsme se ho přijmout a spolupráce dobře funguje,“ popisuje šéf a zakladatel Mutumutu Jindřich Lenz. Podle něj i to je důkaz, že lze online recruitment s úspěchem využívat.

Video pohovor často bývá ulehčením i pro samotné uchazeče, nemusí se trmácet stovky kilometrů kvůli hodince popovídání. Osvědčily se i v Air bance. „Určitě se dá poznat kandidátova motivace, jeho schopnost vyjadřovat se i jeho vztah k moderním technologiím. V prvním kole zjišťujeme pracovní historii a plány do budoucna, a to se dá i takto na dálku velmi dobře zvládnout. Už během video pohovoru dokážeme rozeznat, s kým se chceme potkat osobně ve druhém kole,“ říká mluvčí Air bank Jana Karasová. Další kolo s osobním setkáním je samozřejmě nezbytné, zejména u pracovních pozic, které jsou v přímém kontaktu s klientem.

Kočky na hlavě i nahá spolubydlící

Video pohovory někdy přinášejí i úsměvné až kuriózní situace. „Už jsme viděli kočky skákající po hlavě uchazeče nebo spolubydlící, která vyšla z koupelny zabalená jen v ručníku a procházela se nevědomky před zapnutou kamerou,“ líčí Jana Karasová.

Jak je důležité, co se děje za vámi, potvrzuje i Pavel Bárta z pražské pobočky společnosti ExxonMobil. „Kandidát byl během video pohovoru zřejmě v pokoji teenagera a za ním byly vidět lechtivé plakáty na zdi,“ uvádí příběh z praxe. Hodnocení to prý ale nijak neovlivnilo. Jiného kandidáta pro změnu nebylo možné hodnotit skoro vůbec, pán měl kameru zalepenou, prý aby ho nikdo nemohl sledovat a nahrávat.

„Vedli jsme pohovor s mladým mužem, který byl velmi zdvořilý, připravený, formálněji se oblékl, všechno probíhalo dobře, ale pak náhle v půlce hovoru s výkřikem utekl od obrazovky. Asi dvě minuty se nic nedělo a už jsem se chtěla odpojit, když náhle přiběhl v náručí se kotětem, které prý chtělo vyskočit z třetího patra ven. Takže ptát se ho na to, jak řeší nečekané situace, už nebylo potřeba,“ líčí Jana Večerková z Coding Bootcamp Praha.

Nepodceňujte přípravu

Podle zkušeností předsedy správní rady mezinárodní online školy EDU Effective Pavla Makovského je nutné být na online pohovor připraven lépe, než na osobní setkání. A rozhodně nepodceňovat technické podmínky pro přenos. „Není nic trapnějšího ani více stresujícího, pokud se například vidíte, ale neslyšíte a přitom již měl být pohovor v plném proudu. Také je důležité být u rozhovoru včas, zde neplatí žádná akademická čtvrthodinka,“ radí Pavel Makovský.

Záludnost video pohovoru spočívá v tom, že spousta z nás se lekne kamery nebo znění vlastního hlasu. „Dobrý personalista a zaměstnavatel s tím počítá – pokud nehledá moderátora do televize. Přesto není od věci požádat někoho z přátel a natočit se jednou, dvakrát na video,“ doporučuje ředitel Předvýběru.cz František Boudný. Ale zase to nepřehánějte, nečeká se od vás odříkání připraveného textu. Jde jenom o to vidět se a slyšet se, doladit nedostatky a zbavit se trémy z natáčení.

Čeká i vás video pohovor? „Pokud je to pro vás novinka, nelekejte se a berte pozvánku k online výběrovému řízení pozitivně. Znamená totiž, jste dostali šanci. Zda uspějete, je jen na vás,“ shrnuje Leoš Černý ze společnosti LMC a přidává sedm rad, jak se na online pohovor připravit.

1.Rozhovor si natrénujte

Připravte si otázky, zajímejte se nejen o pozici, ale i o firmu, do které se hlásíte Nevědět nic o firmě může znamenat diskvalifikaci. Naopak když si o společnosti něco přečtete a budete znát pár věcí navíc, jsou to snadné plusové body. Promyslete si stručné a jasné odpovědi na nejčastější otázky, které se objevují i u klasických pohovorů. Poznámky byste si na osobní pohovor třeba nevzali, ale během videopřenosu do nich můžete nahlédnout.

2.Připravte si vhodné místo

Spíše než v kavárně je vhodnější se na video pohovor připojit z domova. Personalista však vidí celek, tedy i místo kolem vás. Posaďte se nejlépe k psacímu stolu a ujistěte se, že za vámi není nepořádek nebo jiné nevhodné pozadí. Ujistěte se, že v místnosti je dostatek světla a že vás během natáčení nebude nikdo rušit.

3.Dobře se oblečte

Nikdo neočekává od kandidáta v jeho vlastní, domácí pracovně či obýváku oblek. Ale přišli byste na pohovor do firmy ve vytahaném tričku? Přistupujte k pohovoru přes video jako ke kterémukoli jinému. Použijte selský rozum – oblečte se v souladu s pozicí, o kterou se ucházíte, nebo jen mírně ležérněji. Vyhněte se křiklavým barvám a vzorům, zvolte umírněný a jednoduchý outfit. Úprava zevnějšku je samozřejmostí.

4.Prověřte techniku

Vyzkoušejte kameru i zvuk, seznamte se s programem, přes který bude pohovor probíhat. Ideálně několik dní dopředu, aby byl dostatek času na případnou nápravu. Dobré připojení k internetu je nutností, určitě zkontrolujte i rychlost připojení. Pokud používáte notebook, ujistěte se, že je plně nabitý nebo jej mějte připojený k síti i během schůzky.

5.Nalaďte se

Není dobré jít na video pohovor s pocitem, že se nemusíte tolik snažit, že je všechno v klidu, protože jste přece doma. Jde vám o novou práci a chcete se „prodat“.

6.Mluvte přirozeně

Pozor na tempo řeči, nejde o závod. Mluvte, jak jste běžně zvyklí. Ovšem pozor i na intonaci „uspávače hadů“. Váš projev by měl po celou dobu působit přirozeně a zajímavě. Netěkejte očima. Představte si, že nemluvíte s webkamerou, ale s konkrétním člověkem. Udržujte oční kontakt, nehypnotizujte desku stolu.

6.Zaměřte se na řeč těla i mimiku

Když si podepřete bradu a nasadíte nepřítomný výraz, nikoho o svém zájmu o danou pozici nepřesvědčíte. Dívejte se raději přímo do kamery, a když zrovna nemluvíte, pozorně poslouchejte, občas kývněte a usmějte se. Nedotýkejte se obličeje a nepřehánějte to ani s gesty – pokud se gesto hodí, použijte ho, jinak ale zbytečně nemáchejte rukama.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Zemřel bez závěti a jeho dům zdědily dvě ženy, manželka i milenka

Pokud neexistuje závěť, pozůstalost se rozdělí podle zákonných pravidel. Riziko tak hrozí zejména nesezdaným párům,...

KOMENTÁŘ: Co čeká platební karty?

Placení už podle všeho nebude jen bezkontaktní, ale pravděpodobně i „bezkaretní“. Tedy alespoň bez fyzické podoby...

Živnostníci s nízkými zisky si připlatí na pojistném. O kolik a komu se zvýší

Premium Všichni živnostníci, drobní podnikatelé a další osoby samostatně výdělečné činné, které vykonávají hlavní samostatnou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zaskočil vás vysoký nedoplatek za energie? Poradíme, jak to řešit

Nejen rostoucí ceny energií, ale často i nedbalost stojí za vysokými nedoplatky v ročním vyúčtování spotřeby....

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Živnostníci s nízkými zisky si připlatí na pojistném. O kolik a komu se zvýší

Premium Všichni živnostníci, drobní podnikatelé a další osoby samostatně výdělečné činné, které vykonávají hlavní samostatnou...

CV pošlu, až si vás proklepnu. Lidé se více zajímají o „zdraví“ firmy

Firemní kultura, benefity, výše platu, chování nadřízených i kolegů… To vše tvoří jedinečnou atmosféru, díky které...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Váš životopis bude možná číst robot. Jak na to, aby vás hned nevyřadil

Se školními znalostmi o tom, jak má vypadat CV, už nevystačíme. Zvlášť když je nepročítá zkušený personalista, který se...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Rodině postavil dům za Prahou. Z obří obývací kuchyně se stal problém

Pan Jarda je původem z Uherského Brodu, ale již léta pracuje a žije v Praze. Pro svou lásku Alenu a jejich dvě děti...