Středa 21. dubna 2021, svátek má Alexandra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. dubna 2021 Alexandra

Práce vás přestává bavit? Možná vám hrozí syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření může postihnout každého, i vás, byť ani nevíte, že něco takového existuje. Bránit se mu můžete aktivním odpočinkem, třeba sportem. A hlavně, nemyslete si, že jen vy jediní zvládnete všechny zadané úkoly. Naučte se práci i odmítat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Vyhoření? To mi nehrozí, práce mě naplňuje, říkal si ještě nedávno osmatřicetiletý projektový manažer Roman Havránek z Prahy. Přál si, aby den měl o pár hodin navíc. Sršel nápady a měl pocit, že nemá čas na jejich uskutečnění. Když přišel domů, zapínal počítač, aby si udělal něco "do zásoby". Manželčino naléhání na založení rodiny odbýval, protože se mu nechtělo měnit životní rytmus.

Pak se mu začalo zdát, že se nedokáže na nic soustředit, máloco dokončit. Nedodělané úkoly se vršily, začal trpět nespavostí, žena se s ním rozvedla. Získal dojem, že život nemá žádný smysl, a upadl do depresí, z nichž se stále léčí. Až teď si přiznává, že "vyhořel", ale dokud mu to neřekl psychiatr, myslel si, že jen pořád nestíhá, protože je neschopný.

Podobné potíže nemívají jen muži, o vyhoření ví své i manažerka nevládní organizace, která odjela na rok a čtvrt pomáhat do rozvojové země. "Práce mě ohromně bavila, byla jsem přesvědčená, že je potřebná," říká třicetiletá Kamila. Omezovala spánek i zábavu. Také u ní se postupně dostavila únava a frustrace.

"Cítila jsem bezmoc za všechny ženy, které v této zemi žily, včetně mě," popisuje. "Byla jsem unavená, přecitlivělá a nedokázala jsem z toho najít východisko," říká. Nakonec přišlo vysvobození - cesta domů. "Znovu bych tam nechtěla," uzavírá Kamila.

Hledáte smysl práce?

Ztrátu ideálů, případně pocit, že práce nenaplňuje jeho počáteční očekávání, zažil kdekdo. Stejně tak každého práce někdy unavuje nebo se do ní netěší. Pokud se k tomu přidá pocit marnosti a otázky po smyslu práce, může to být právě syndrom vyhoření.

Ten člověka nepřepadne znenadání - odborníci popisují několik fází, po nadšení a vystřízlivění přichází frustrace a apatie. "U takového člověka může okolí pozorovat sníženou výkonnost, lhostejnost střídanou ironií, zapomnětlivost, neschopnost se soustředit. Postižený často trpí nedostatkem uznání, mohou se objevit problémy s jídlem, alkoholem nebo návykovými látkami, nespavost, bolesti hlavy, bývá častěji nemocný a nezřídka trpí i mimopracovní vztahy," říká psycholog Štěpán Smolík.

Syndrom vyhoření může postihnout prakticky kohokoliv. Nevýhodou bývají některé povahové vlastnosti - především workoholismus, perfekcionismus a jistý idealismus při nástupu do zaměstnání. Dá se to přirovnat k vystřízlivění v partnerství po fázi zamilovanosti.

Nebezpečný je také "teror příležitostí". Pro některé lidi bývá totiž těžké odmítnout jakoukoliv výzvu a pak nestíhají dostát závazkům. Není to workoholismus, spíše neschopnost odmítat, nebo špatný odhad, nač člověk stačí.

komu hrozí vyhoření

Nejčastěji to bývají lidé, kteří pracují s jinými lidmi:

• učitelé
• zdravotníci
• právníci
• sociální pracovníci
• manažeři
• novináři
• lidé vykonávající jednotvárnou práci, která je nenaplňuje

Pomoc: psychiatr nebo změna prostředí

Léčba syndromu vyhoření se odvíjí od hloubky problému. Někomu stačí návštěva psychologické nebo psychiatrické ambulance, někdo může skončit s kolapsem i pár týdnů v nemocnici.

Někdy pomůže změna prostředí nebo delší vysazení z pracovního tempa, jindy je třeba delší práce s odborníkem, v těžších případech i léky. "K vlastním příznakům bývá člověk slepý, nejobtížnější je si to přiznat a nalézt způsob, jak vše překonat," říká Štěpán Smolík.

Jak nevyhořet? Odpočívat a naučit se říkat ne

Jak syndromu vyhoření předcházet? Některé osvícené firmy se svými zaměstnanci pracují, upozorňují je na problém, pořádají workshopy. Obecně odborníci doporučují snížit příliš vysoké nároky a stanovit si reálné cíle, dělit se o práci, naučit se říkat ne.

Efektivní je rozdělit si čas na dobu, kdy chcete pracovat, odpočívat a kdy být s přáteli či s rodinou. To si zapište a pak hlídejte, jestli realita odpovídá představám. Důležitá je také pravidelná strava, pití, dostatečné množství spánku a nakonec odpočinek.

To pro každého znamená něco jiného. Někomu vyhovuje cvičení, jinému skládání puzzle. "Rozšířeným mýtem je, že pokud člověk vykonává náročnou práci, nejlépe si odpočine pořádným výkonem v tělocvičně. Řadu lidí pak v posilovnách znervózňuje, že i když ze sebe vydají maximum, uvolnění se nedostavuje. Co je totiž pro jednoho relax, pro druhého může být zátěž," varuje Smolík.

Není tedy možné zobecnit recept na odpočinek, naopak touha po zaručených návodech může vést k dalším stresům. "Kdo není schopen odpočívat, musí se to naučit, což může trvat dlouho. Zpravidla musí výrazně změnit chování a postoje v práci i mimo ni," říká psycholog. Někteří lidé totiž mívají problém přiznat si, že odpočinek není známkou selhání nebo slabošství.

"Mluvil jsem s lidmi, pro něž i pauza na oběd znamenala dát si u jídla poradu. Volný čas vyplnili doděláváním restů nebo přípravou na další dny. Odpočinek považovali za proflákaný čas, a to u sebe i u podřízených," říká psycholog. S takovými lidmi pak musí odborník zkoušet různé formy relaxačních technik, od autogenního tréninku až třeba po využití expresivních terapií, jako jsou arteterapie či dramaterapie.

Autoři:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Zavřeli mu tělocvičny. Našel ale řešení a Češi mu přispěli miliony

Michal Vrátný podniká v oboru, který pandemie obrovsky zasáhla. Jeho tělocvičny Železná koule jsou už rok zavřené....

Kvůli pandemii řeší Češi výrazně víc rodinné majetkové vztahy

Pandemie koronaviru a s ní spojená životní a majetková rizika změnila pohled mnoha rodin a partnerů na majetkové...

Průlom: o digitální občanku je velký zájem, šetří čas a ulehčuje život

Češi mají možnost využívat svoji bankovní identitu k přihlašování k digitálním službám už čtvrt roku. Jde v podstatě o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trh s pronájmy bytů: pandemie zamíchala kartami a přeje malým městům

Nabídka převyšuje poptávku. Tato formulka platila dřív hlavně ve velkých městech. Teď je to ale naruby. Pandemie totiž...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Efekt rámování má tisíce podob. Ovlivňuje i vaše rozhodování?

Jsou pro nás při rozhodování důležitější fakta, nebo způsob, jak nám jsou prezentována? Či, vyjádřeno jinak, hodnotíme...

Rádce: Jak se určuje srovnávací období při žádosti o kompenzační bonus

Někteří živnostníci a podnikatelé, kteří žádají o podporu z nového kompenzačního bonusu ministerstva financí, tápají v...

Úředníci jim podnikání rozmlouvali, dnes mají obrat 25 milionů

Před třemi lety zvítězili v soutěži Rodinná firma. Jejich medovina získala zlatou medaili na světové soutěži medovin...

Koženka nahradí semiš, huddle rooms open space. Jak covid změní kanceláře?

Kdekdo tuší, že po návratu do práce neuvidí stejnou kancelář, jakou opouštěl v době před pandemií. A nebude to jen tím,...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...