Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řemesla mají budoucnost, žáci ale na školách chybějí. Pomohou soutěže?

  • 67
Mezi lidmi stále panuje přesvědčení, že jít do učení je jakési východisko z nouze. Opak je přitom pravda. Ti, kdo umějí nějaké řemeslo, jsou dnes velmi žádaní a vydělávají slušné peníze. Jenže jak přilákat zájemce? Třeba řadou zajímavých soutěží.

Jednou z možností, jak popularizovat, zviditelnit a zlepšit renomé odborného školství, jsou různá setkání učňovské mládeže a soutěže. Například v hlavním městě se pravidelně na jaře koná soutěže Sollertia Praha.

Soutěží se v osmi oborech vzdělání - truhlář, mechanik opravář motorových vozidel, kadeřník, elektrikář, strojní mechanik, cukrář, stavebnictví a kuchař.

„Jsem ráda, že se nám daří v rámci této prestižní a ryze pražské soutěže, která dokonce nese registrovanou značku, zapojovat odborníky z daných oborů a prostřednictvím jejich zapojení popularizovat odborné vzdělávání a motivovat žáky,“ vysvětluje radní hlavního města pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková.

Hlavním principem této dovednostní soutěže je přímé porovnání výkonu žáků a odborníka z praxe. V závěrečném kole jsou totiž všem nastavena stejná pravidla a žáci se posuzují za stejný soutěžní úkol podle stejných kritérií jako zkušený odborník z praxe.

Díky tomu je podle radní možné objektivně zjistit úroveň získaných vědomostí a dovedností žáka v porovnání s profesionálem v oboru. Ten nejlepší z každého oboru pak získává čestný titul Sollers a originální stříbrnou medaili z České mincovny.

Machři roku

Řada akcí a soutěží probíhá i na celorepublikové úrovni. Například setkání učňovské mládeže Machři roku, jehož organizátorem je ústav Česká hlava. Centrálním bodem projektu je každoroční setkání učňů, učňovských zařízení, ale i odborných cechů a dalších subjektů z odvětví, kde mohou žáci poměřit své schopnosti, školy vyměnit zkušenosti a poznatky, navázat nové spolupráce či představit jednotlivá řemesla.

To vše před zraky široké veřejnosti a médií, neboť právě neinformovanost a mylné představy vzbuzují u lidí dojem, že jít do učení je jakési východisko z nouze.

Letošní desátý ročník se uskuteční v Praze. O titul Machři roku se bude soutěžit ve čtyřech vybraných oborech. Zúčastnit se mohou všechny školy, které daný obor vyučují. „Výherce získá vedle uznání finanční odměnu, z níž část přísluší soutěžnímu týmu a zbytek škole, která se samozřejmě významnou měrou zasloužila o úspěch svých žáků,“ vysvětluje Irena Ropková.

Součástí celostátního setkání je také jarmark řemesel, který umožňuje školám prezentovat své vyučované obory a úspěchy studentů. Prezentace škol je pojata interaktivně, návštěvníci si tak mohou jednotlivá řemesla vyzkoušet přímo u stánků.

„Jarmark představuje výbornou příležitost pro všechny vyzkoušet si jednotlivá řemesla a připomenout si, že řemeslo již dávno nepředstavuje náročnou manuální práci bez technologických vymožeností a znalostí,“ zdůrazňuje Ropková.

Radní schválili příspěvek na akci ve výši půl milionu korun. „Díky navrhovanému příspěvku se budou akce moci účastnit školy z celé republiky včetně těch, které si běžně účast na akcích tohoto typu nemohou s ohledem na jejich finanční náročnost dovolit,“ dodává radní.

Přehlídka České ručičky

Dalším projektem, jehož cílem je popularizace učňovského školství v očích mladých lidí, jejich rodičů, učitelů i široké veřejnosti, je přehlídka České ručičky. Tu vyhlašuje Jihomoravský kraj. Jde o soutěž celorepublikovou.

Organizační výbor každý rok vybere dvacítku oborů, které jsou ohroženy klesajícím zájmem o studium, přestože je jejich společenská potřebnost stále velmi vysoká. Po celý školní rok jsou v těchto oborech sledovány vybrané soutěže (většinu z nich přitom vyhlašuje ministerstvo školství).

Letos to byla například soutěž Harmonie, v níž soutěží kosmetičky a kadeřnice, Gastrojunior Brno, kde se utkali pro změnu cukráři, kuchaři a číšníci/servírky, Autoopravář junior či Kovo Junior. Soutěžili také třeba plynaři, kominíci nebo dřevorubci. Jen jediný soutěžící, a to ten nejlepší v daném oboru a kategorii, obdržel zlatou plaketu Českých ručiček.