Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. září 2023 Berta

Řemesla mají budoucnost, žáci ale na školách chybějí. Pomohou soutěže?

Mezi lidmi stále panuje přesvědčení, že jít do učení je jakési východisko z nouze. Opak je přitom pravda. Ti, kdo umějí nějaké řemeslo, jsou dnes velmi žádaní a vydělávají slušné peníze. Jenže jak přilákat zájemce? Třeba řadou zajímavých soutěží.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jednou z možností, jak popularizovat, zviditelnit a zlepšit renomé odborného školství, jsou různá setkání učňovské mládeže a soutěže. Například v hlavním městě se pravidelně na jaře koná soutěže Sollertia Praha.

Soutěží se v osmi oborech vzdělání - truhlář, mechanik opravář motorových vozidel, kadeřník, elektrikář, strojní mechanik, cukrář, stavebnictví a kuchař.

„Jsem ráda, že se nám daří v rámci této prestižní a ryze pražské soutěže, která dokonce nese registrovanou značku, zapojovat odborníky z daných oborů a prostřednictvím jejich zapojení popularizovat odborné vzdělávání a motivovat žáky,“ vysvětluje radní hlavního města pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková.

Hlavním principem této dovednostní soutěže je přímé porovnání výkonu žáků a odborníka z praxe. V závěrečném kole jsou totiž všem nastavena stejná pravidla a žáci se posuzují za stejný soutěžní úkol podle stejných kritérií jako zkušený odborník z praxe.

Díky tomu je podle radní možné objektivně zjistit úroveň získaných vědomostí a dovedností žáka v porovnání s profesionálem v oboru. Ten nejlepší z každého oboru pak získává čestný titul Sollers a originální stříbrnou medaili z České mincovny.

Machři roku

Řada akcí a soutěží probíhá i na celorepublikové úrovni. Například setkání učňovské mládeže Machři roku, jehož organizátorem je ústav Česká hlava. Centrálním bodem projektu je každoroční setkání učňů, učňovských zařízení, ale i odborných cechů a dalších subjektů z odvětví, kde mohou žáci poměřit své schopnosti, školy vyměnit zkušenosti a poznatky, navázat nové spolupráce či představit jednotlivá řemesla.

To vše před zraky široké veřejnosti a médií, neboť právě neinformovanost a mylné představy vzbuzují u lidí dojem, že jít do učení je jakési východisko z nouze.

Letošní desátý ročník se uskuteční v Praze. O titul Machři roku se bude soutěžit ve čtyřech vybraných oborech. Zúčastnit se mohou všechny školy, které daný obor vyučují. „Výherce získá vedle uznání finanční odměnu, z níž část přísluší soutěžnímu týmu a zbytek škole, která se samozřejmě významnou měrou zasloužila o úspěch svých žáků,“ vysvětluje Irena Ropková.

Součástí celostátního setkání je také jarmark řemesel, který umožňuje školám prezentovat své vyučované obory a úspěchy studentů. Prezentace škol je pojata interaktivně, návštěvníci si tak mohou jednotlivá řemesla vyzkoušet přímo u stánků.

„Jarmark představuje výbornou příležitost pro všechny vyzkoušet si jednotlivá řemesla a připomenout si, že řemeslo již dávno nepředstavuje náročnou manuální práci bez technologických vymožeností a znalostí,“ zdůrazňuje Ropková.

Radní schválili příspěvek na akci ve výši půl milionu korun. „Díky navrhovanému příspěvku se budou akce moci účastnit školy z celé republiky včetně těch, které si běžně účast na akcích tohoto typu nemohou s ohledem na jejich finanční náročnost dovolit,“ dodává radní.

Přehlídka České ručičky

Dalším projektem, jehož cílem je popularizace učňovského školství v očích mladých lidí, jejich rodičů, učitelů i široké veřejnosti, je přehlídka České ručičky. Tu vyhlašuje Jihomoravský kraj. Jde o soutěž celorepublikovou.

Organizační výbor každý rok vybere dvacítku oborů, které jsou ohroženy klesajícím zájmem o studium, přestože je jejich společenská potřebnost stále velmi vysoká. Po celý školní rok jsou v těchto oborech sledovány vybrané soutěže (většinu z nich přitom vyhlašuje ministerstvo školství).

Letos to byla například soutěž Harmonie, v níž soutěží kosmetičky a kadeřnice, Gastrojunior Brno, kde se utkali pro změnu cukráři, kuchaři a číšníci/servírky, Autoopravář junior či Kovo Junior. Soutěžili také třeba plynaři, kominíci nebo dřevorubci. Jen jediný soutěžící, a to ten nejlepší v daném oboru a kategorii, obdržel zlatou plaketu Českých ručiček.

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přestalo je bavit spravovat cizí IT systémy. Tak vyvinuli vlastní

Na začátku stála touha tří mladých vývojářů mít vlastní softwarovou firmu a dělat si věci po svém. Dnes má firma...

Deset pravidel, díky kterým se můžete v práci stát nepostradatelnými

Každý se dá nahradit, tedy jinými slovy nikdo není nepostradatelný. Na pracovišti se však různí lidé ve své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po smrti partnera přišla o střechu nad hlavou. Bez manželství není dědictví

Pokud není sepsána závěť, dědí se podle tzv. dědických tříd. Riziko tak hrozí především nesezdaným párům. Zákon totiž s...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Nejlepší je pracovat u pražské firmy za pražské peníze z Ostravy, říká expert

Reálná mzda klesá, ta nominální ale roste. Ve 2. čtvrtletí 2023 vzrostla o 7,7 % a činila 43 193 Kč. Kde se mzdy...

Advokát radí, jaké novinky začnou od října platit u home office

Novela zákoníku práce, kterou po dlouhých průtazích schválili poslanci a měla by vejít v platnost 1. října 2023,...

Fyzická osoba, nebo s.r.o.? Co zvážit, abyste ušetřili třeba i na daních

Chcete začít podnikat? Vyřízení živnosti je velmi jednoduché, stejně tak ale ani založit obchodní společnost nezabere...

Vysokoškoláky bereme, hlásí firmy. Také absolventi jdou na dračku

Máte v ruce čerstvý diplom z vysoké školy, prázdniny jsou pryč, a vy stále marně sháníte zaměstnání? Něco musí být...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...