Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Kancelář na pláži. Jak se uživí na cestách, přibližují tři zkušení

Notebook a internet. To je vše, co potřebují k práci. Tak proč chodit do kanceláře, když můžou ťukat do klávesnice třeba v Thajsku na pláži?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Každý den do práce, o víkendu na chalupu a jednou ročně autem do Chorvatska? Tak to je přesně životní styl, který je neláká. Čím dál více mladých lidí touží po svobodnějším a hlavně dobrodružnějším životě – chtějí ho trávit na cestách v zajímavých zemích.

Kde na to ale vzít? Jedni s sebou vozí notebook a pracují na dálku, druzí o svých cestách píší a natáčí videa a další si vydělávají manuálně přímo na cestách. Který způsob je nejvýhodnější?

Travel blogeři

Zní to jako sen. Jezdíte si po světě, píšete blog nebo natáčíte videa (tomu se říká vlogování), která pak na YouTube hltají tisíce vašich fanoušků – a to vám vydělává na další cesty. Jenže podobných blogů a vlogů jsou samozřejmě spousty, proto lidé často zjistí, že vydělávat peníze tímto způsobem není vůbec jednoduché. Jednou z úspěšných českých travel blogerek je Veronika Šubrtová. Přestože jí sledují spousty fanoušků, má vedle blogu i další práci. „Cestuji a sdílím svoje zážitky skrze můj blog s názvem Weef’s world a videa na YouTube. Dalo práci, než se stala tato činnost obživou, nicméně vytrvalost již nese své ovoce. Druhou obživou jsou pro mne konzultace a stavba webových stránek,“ říká.

Čtěte také

Veronika cestuje z místa na místo, buď sama, nebo s přítelem. Pracovala tak třeba z Berlína, Španělska, nebo Maroka. Není ale takový život finančně až příliš nákladný? „Když jsem jen cestovala po světě a bydlela, kde se mi zrovna chtělo, mělo to nejen výhodu objevování, ale i tu finanční. Nikde jsem si nedržela byt, neplatila nájem. Život jsem měla v krosně a kufru. Situace se mi za poslední dva měsíce ovšem dost změnila. Původní plán byl žít trvale v Portugalsku a vyjíždět na cesty odtamtud. Nakonec jsme však zpět v Česku a zázemí si s přítelem budeme budovat tady. Ačkoliv hodně cestuji, Česko mám moc ráda, mám tady hlavně rodinu a přátele. Měla jsem pocit, že je čas vrátit se zpět a trochu více se jim věnovat,“ říká sedmadvacetiletá blogerka.

Digitální nomádi

Druhým typem cestovatelů jsou digitální nomádi. To jsou většinou lidé, kteří pracují na volné noze a nejsou vázaní na jedno místo. Nejčastěji dělají v oborech IT, marketing, grafika, copywriting nebo jsou to třeba lektoři angličtiny, kteří učí své žáky přes internet.

Velmi oblíbeným místem, odkud digitální nomádi pracují, je jihovýchodní Asie – je levná, bezpečná a hlavně velmi zajímavá.

Cestovní pojištění za pět minut online? Vyzkoušejte nás.

Například David Lörincz, který se živí jako specialista na facebookovoou reklamu, dlouhodobě pracuje z Bali. „Po Asii se pohybuji už déle. Poslední dva roky žiju na Bali, kde mám i přítelkyni (Indonésanku). Bydlíme spolu v pronajaté vilce. Mé aktivity teď tedy budou směřovat mnohem více i na asijský trh,“ říká.

Výhody digitálního nomádství jsou jasné – kromě svobody a poznávání zajímavých zemí třeba i to, že můžete žít v levnější zemi, než je ta, odkud vás platí.

Cestování s notebookem má ale i své nevýhody. Ta největší je komunikace. S klienty, zaměstnavatelem a kolegy se nemůžete sejít, a tak si jen píšete, voláte či skypujete. Podle Davida Lörinze to ale taková překážka není. „Lidé, pro které to handicap není, mě rádi kontaktují a spolupracují se mnou. V rámci vzdělávání to je již přes 1 700 zákazníků. Například v Asii jsou na online komunikaci firmy už mnohem více navyklé, vzhledem k obrovským vzdálenostem to ani jinak nejde. Nikdo nebude tři hodiny lítat, aby si dal s klientem kafe a zhodnotil minulý týden,“ říká podnikatel.

„Low budget“ cestovatelé

Speciální skupinou jsou takzvaní „low budget“ cestovatelé, tedy lidé, kteří cestují s co nejnižším rozpočtem. Snaží se ušetřit, kde to jde, a přivydělávají si přímo po cestě. Jezdí stopem, spí v hostelech nebo třeba přímo na pláži a brigády si hledají až na místě podle toho, kde se zrovna nacházejí. V Kanadě sbírají třešně, na Aljašce kuchají ryby a třeba na Islandu jsou často zaměstnáni na farmách, kde není výjimkou ani rodit jehňata nebo dojit krávy.

„Pár let jsem takhle žil. Vždy jsem dva tři měsíce pracoval v Británii na farmách a peníze pak procestoval. Většinou v Asii. Doporučil bych to každému – než po škole začnete s kariérou, je rok dva takového života perfektní. Získáte spoustu zkušeností a naučíte se anglicky,“ říká čtyřicetiletý Jaroslav z Prahy.

Nízkorozpočtoví cestovatelé se často věnují i dobrovolničení, které je oblíbené jak například v Latinské Americe, tak i jihovýchodní Asii. Pomáhají na farmách, staví školy nebo učí děti anglicky výměnou za „byt a stravu“. A po určité době zvednou kotvy a pokračují zase dál.

Tento způsob života může ovšem být dost nepohodlný a rozhodně není pro každého. Vyžaduje celkem odvahu, nebát se manuální práce ani pocitu nejistoty, protože tito cestovatelé často nevědí, co budou dělat za týden.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Valorizace penzí a neodvratnost změny v důchodovém systému štěpí společnost. Mladí lidé se obávají, že na ně žádná...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

Blíží se základní termín pro přiznání daní z příjmu. Pokud jste růžový formulář ještě neodevzdali a podáváte ho v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začínali s Esmeraldou v bývalém kravíně. Dnes mají 65 zaměstnanců a daří se jim

Miroslav Ponec začal podnikat krátce po revoluci. Pak ale úplně změnil obor a v roce 1993 založil se svým bratrem...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Naše ekonomická rozhodování nejsou zcela rozumná. Proč tomu tak je?

Ekonomická rozhodování lidí nejsou zcela rozumná. K tomuto závěru dospěli psychologové. Tato nerozumnost je ale...

Obklady Rako patří k nejstarším na světě. Oblékají nejen koupelny

Co mají společného fotbalové stadiony v Kataru, Obecní dům v Praze, vila Tugendhat v Brně a koupelna v paneláku?...

Začínal v malé dílně. Na zelené louce postavil fabriku a vyváží i do světa

Začínal v malé dílně, po čase přibral prvního zaměstnance, dnes jich má zhruba stovku. Jeho firma Arbyd patří k předním...

Vaše místo rušíme. Co si ohlídat, když dostanete padáka, radí advokát

Možností, kdy mohou zaměstnanci dostat od svého zaměstnavatele výpověď, není podle zákoníku práce mnoho. Jednou z...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...