Kancelář na pláži. Jak se uživí na cestách, přibližují tři zkušení

Notebook a internet. To je vše, co potřebují k práci. Tak proč chodit do kanceláře, když můžou ťukat do klávesnice třeba v Thajsku na pláži?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Každý den do práce, o víkendu na chalupu a jednou ročně autem do Chorvatska? Tak to je přesně životní styl, který je neláká. Čím dál více mladých lidí touží po svobodnějším a hlavně dobrodružnějším životě – chtějí ho trávit na cestách v zajímavých zemích.

Kde na to ale vzít? Jedni s sebou vozí notebook a pracují na dálku, druzí o svých cestách píší a natáčí videa a další si vydělávají manuálně přímo na cestách. Který způsob je nejvýhodnější?

Travel blogeři

Zní to jako sen. Jezdíte si po světě, píšete blog nebo natáčíte videa (tomu se říká vlogování), která pak na YouTube hltají tisíce vašich fanoušků – a to vám vydělává na další cesty. Jenže podobných blogů a vlogů jsou samozřejmě spousty, proto lidé často zjistí, že vydělávat peníze tímto způsobem není vůbec jednoduché. Jednou z úspěšných českých travel blogerek je Veronika Šubrtová. Přestože jí sledují spousty fanoušků, má vedle blogu i další práci. „Cestuji a sdílím svoje zážitky skrze můj blog s názvem Weef’s world a videa na YouTube. Dalo práci, než se stala tato činnost obživou, nicméně vytrvalost již nese své ovoce. Druhou obživou jsou pro mne konzultace a stavba webových stránek,“ říká.

Čtěte také

Veronika cestuje z místa na místo, buď sama, nebo s přítelem. Pracovala tak třeba z Berlína, Španělska, nebo Maroka. Není ale takový život finančně až příliš nákladný? „Když jsem jen cestovala po světě a bydlela, kde se mi zrovna chtělo, mělo to nejen výhodu objevování, ale i tu finanční. Nikde jsem si nedržela byt, neplatila nájem. Život jsem měla v krosně a kufru. Situace se mi za poslední dva měsíce ovšem dost změnila. Původní plán byl žít trvale v Portugalsku a vyjíždět na cesty odtamtud. Nakonec jsme však zpět v Česku a zázemí si s přítelem budeme budovat tady. Ačkoliv hodně cestuji, Česko mám moc ráda, mám tady hlavně rodinu a přátele. Měla jsem pocit, že je čas vrátit se zpět a trochu více se jim věnovat,“ říká sedmadvacetiletá blogerka.

Digitální nomádi

Druhým typem cestovatelů jsou digitální nomádi. To jsou většinou lidé, kteří pracují na volné noze a nejsou vázaní na jedno místo. Nejčastěji dělají v oborech IT, marketing, grafika, copywriting nebo jsou to třeba lektoři angličtiny, kteří učí své žáky přes internet.

Velmi oblíbeným místem, odkud digitální nomádi pracují, je jihovýchodní Asie – je levná, bezpečná a hlavně velmi zajímavá.

Cestovní pojištění za pět minut online? Vyzkoušejte nás.

Například David Lörincz, který se živí jako specialista na facebookovoou reklamu, dlouhodobě pracuje z Bali. „Po Asii se pohybuji už déle. Poslední dva roky žiju na Bali, kde mám i přítelkyni (Indonésanku). Bydlíme spolu v pronajaté vilce. Mé aktivity teď tedy budou směřovat mnohem více i na asijský trh,“ říká.

Výhody digitálního nomádství jsou jasné – kromě svobody a poznávání zajímavých zemí třeba i to, že můžete žít v levnější zemi, než je ta, odkud vás platí.

Cestování s notebookem má ale i své nevýhody. Ta největší je komunikace. S klienty, zaměstnavatelem a kolegy se nemůžete sejít, a tak si jen píšete, voláte či skypujete. Podle Davida Lörinze to ale taková překážka není. „Lidé, pro které to handicap není, mě rádi kontaktují a spolupracují se mnou. V rámci vzdělávání to je již přes 1 700 zákazníků. Například v Asii jsou na online komunikaci firmy už mnohem více navyklé, vzhledem k obrovským vzdálenostem to ani jinak nejde. Nikdo nebude tři hodiny lítat, aby si dal s klientem kafe a zhodnotil minulý týden,“ říká podnikatel.

„Low budget“ cestovatelé

Speciální skupinou jsou takzvaní „low budget“ cestovatelé, tedy lidé, kteří cestují s co nejnižším rozpočtem. Snaží se ušetřit, kde to jde, a přivydělávají si přímo po cestě. Jezdí stopem, spí v hostelech nebo třeba přímo na pláži a brigády si hledají až na místě podle toho, kde se zrovna nacházejí. V Kanadě sbírají třešně, na Aljašce kuchají ryby a třeba na Islandu jsou často zaměstnáni na farmách, kde není výjimkou ani rodit jehňata nebo dojit krávy.

„Pár let jsem takhle žil. Vždy jsem dva tři měsíce pracoval v Británii na farmách a peníze pak procestoval. Většinou v Asii. Doporučil bych to každému – než po škole začnete s kariérou, je rok dva takového života perfektní. Získáte spoustu zkušeností a naučíte se anglicky,“ říká čtyřicetiletý Jaroslav z Prahy.

Nízkorozpočtoví cestovatelé se často věnují i dobrovolničení, které je oblíbené jak například v Latinské Americe, tak i jihovýchodní Asii. Pomáhají na farmách, staví školy nebo učí děti anglicky výměnou za „byt a stravu“. A po určité době zvednou kotvy a pokračují zase dál.

Tento způsob života může ovšem být dost nepohodlný a rozhodně není pro každého. Vyžaduje celkem odvahu, nebát se manuální práce ani pocitu nejistoty, protože tito cestovatelé často nevědí, co budou dělat za týden.

Autor:
  • Nejčtenější

Opustili původní profese a včelaří. Už mají 200 úlů a milionové obraty

16. března 2024

Ze svého koníčka udělali manželé Kölblovi rodinný byznys. Na Vysočině vybudovali medovou farmu a...

Jak financovat pobyt v lázních? Nenechte se odbýt, možná na něj máte nárok

15. března 2024

Premium Léčebný pobyt v lázních může pomoct s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Na své si tam však přijdou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Půjčených 50 tisíc bratr nevrátil. Můžu ho žalovat, i když nemáme smlouvu?

13. března 2024

Premium Jsou tací, kteří říkají, že máme půjčovat jen tolik peněz, o kolik jsme ochotni přijít. Na druhou...

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

15. března 2024

Všechny zdravotní pojišťovny se snaží motivovat klienty, aby pečovali o své zdraví a využívali i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak umět říkat druhým „ne“ a necítit se přitom provinile

18. března 2024

Dvě jednoduchá písmena, jedno jednoduché slovo: „Ne!“ Vyslovit ho však bývá často obtížné. Pro...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Čím je dlouhodobý investiční produkt výhodný i pro padesátníky?

19. března 2024

Jak už sám název napovídá, dlouhodobý investiční produkt (DIP) je primárně koncipován jako...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

Nemovitosti jsou jistota. Investovat se dá i s malým kapitálem

18. března 2024

Advertorial Pokud si chcete zafixovat vysoký výnos v době klesajících úrokových sazeb, není na co čekat. Do...

Jak umět říkat druhým „ne“ a necítit se přitom provinile

18. března 2024

Dvě jednoduchá písmena, jedno jednoduché slovo: „Ne!“ Vyslovit ho však bývá často obtížné. Pro...

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Zahradník/údržbář budov

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...