Poradna: Pracuji navíc za nemocnou kolegyni, nemám za to ani korunu

aktualizováno 
Podmínky pro práci přesčas stanoví Zákoník práce. Ale jak je to v případě zkráceného pracovního úvazku? Na konkrétní doraz naší čtenářky odpovídá Lucie Kalašová, advokátka z kanceláře bpv Braun Partners.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pracuji jako uklízečka na poloviční úvazek, kolegyně je dlouhodobě nemocná a šéf její rajón rozdělil mezi nás ostatní. V práci jsem tedy místo čtyř minimálně šest hodin, ale zaměstnavatel mi hodiny navíc neplatí. Je tento postup v pořádku?
Postup zaměstnavatele v pořádku není, zaměstnavatel nemůže rozprostřít úvazek nemocné kolegyně mezi zbývající zaměstnance a za práci vykonanou nad rámec pracovních úvazků ani neposkytnout dosaženou mzdu.

Lucie Kalašová

Advokátka Lucie Kalašová
  • Je advokátkou spolupracující s bpv Braun Partners.
  • Věnuje se především právnímu poradenství v oblasti pracovního práva a zastupování v pracovněprávních soudních sporech.

Podle zákoníku práce může zaměstnavatel z vážných pracovních důvodů práci přesčas nařídit.
Práci nad rámec dohodnutého úvazku ani práci přesčas ve smyslu zákoníku práce nemůže ovšem zaměstnavatel jednostranně nařídit zaměstnanci pracujícímu na kratší úvazek. Pokud si zaměstnavatel a zaměstnanec sjednali kratší pracovní dobu, jako je tomu v tomto konkrétním případě, pak zaměstnavatel může po zaměstnanci požadovat práci nad rámec pouze po dohodě.

Jak je to s ohodnocením práce navíc?
Platí, že za vykonanou práci náleží zaměstnanci dosažená mzda. Pokud zaměstnanec s výkonem práce navíc souhlasí a provede ji, musí ho zaměstnavatel i odpovídajícím způsobem zaplatit.

Co příplatky za přesčas?
V jednosměnném provozu je prací přesčas až 41. a následující hodina za týden. Při kratším pracovním úvazku ovšem není práce nad sjednaný rámec automaticky práce přesčas, za kterou kromě mzdy náleží i zákonem stanovený příplatek. Za práci vykonanou nad sjednaný rozsah týdenní pracovní doby do limitu stanovené týdenní pracovní doby (tj. v tomto případě v rozmezí 21. až 40 hodina za týden) náleží zaměstnanci pouze dosažená mzda, tedy bez příplatku za přesčas.

Jak postupovat v případě, že zaměstnavatel hodiny navíc neplatí vůbec?
Pokud je dlužná mzda již po splatnosti, pak bych čtenářce doporučila, aby zaslala zaměstnavateli písemnou výzvu k úhradě dlužné mzdy. V případě, že tak neučiní ve lhůtě, kterou zaměstnankyně ve své výzvě stanoví, může se domáhat dlužné mzdy žalobou podanou u příslušného soudu.

Za podmínek stanovených zákoníkem práce může i okamžitě zrušit pracovní poměr. Pokud se pro tak radikální krok rozhodne, je potřeba dát si pozor na správné načasování doručení okamžitého zrušení. Okamžitě zrušit lze pracovní poměr nejdříve šestnáctý den po splatnosti dlužné mzdy. Splatnost mzdy přitom není totéž jako termín výplaty mzdy. Zatímco termín výplaty je u každého zaměstnavatele individuální, splatnost mzdy je ze zákona vždy až poslední den kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit, říká notář Neubauer

Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc...

Nákupem přišel o tři tisíce. Viagogo si plní kapsy na náš úkor, říká

Ilustrační snímek

Nakupovat na internetu je pohodlné, rychlé a zpravidla i ušetříme. Pokud však narazíme na nepoctivý web, může nás nákup...

Šest pravidel, jak řídit svého šéfa, aby vás hodnotil lépe

Ilustrační snímek

Připusťme, že přímo řídit svého šéfa většinou nemůžeme. Schází nám k tomu potřebné páky. Co však řídit můžeme, je náš...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Další z rubriky

Poradna: Vyhrožoval jsem šéfovi, může mě za to vyhodit z práce?

Ilustrační snímek

Komunikace je důležitou součástí pracovních vztahů. Někdy se ovšem může stát, že svému nadřízenému řekneme něco, čeho...

Komu a o kolik se v roce 2019 změní odvody na sociální pojištění

Ilustrační snímek

Od července 2019 počítá legislativa s proplácením i prvních tří dnů nemocenské. Senát sice 20. prosince 2018 vrátil...

Suší maso pro vojáky i sportovce a chtějí dobýt Evropu

David Novák a Pavel Doležal z pardubické společnost Fine Gusto

Vypadají spíše jako studenti práv, přitom David Novák (28) a Pavel Doležal (30) založili a úspěšně řídí firmu Fine...

Nový hlas z ČNB: Češi, pracujte a více spořte!

Nový hlas z ČNB: Češi, pracujte a více spořte!

Kurzy.cz Vývoj koruny není v tomto týdnu moc vzrušující. Domácí kalendář je bez klíčových dat, přičemž na zahraniční dění, obzvl...

Najdete na iDNES.cz