Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Znalost angličtiny je dnes samozřejmostí. Opravdu to platí?

Při náboru zaměstnanců kladou firmy velký důraz na znalost angličtiny. Požadavek na ni se objevuje ve více něž 75 procentech inzerátů na volné pozice. Podle životopisů ji ovládá skoro každý. Jak ale ukazují zkušenosti zaměstnavatelů, realita u pohovorů pak ale často bývá jiná.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S jazykovými znalostmi jsou na tom Češi v rámci Evropské unie podprůměrně. Podle průzkumu EU s názvem Special Eurobarometer 386, EUROPEANS AND THEIR LANGUAGES dokáže v jednom cizím jazyku konverzovat 49 procent Čechů. V Lucembursku, Holandsku nebo Švédsku je to ale přes 90 procent. Televizním zprávám v angličtině rozumí 18 procent Čechů, ale v Holandsku je to 57 procent obyvatel. Dvěma cizími jazyky dokáže konverzovat v Holandsku 77 procent populace, v Dánsku 58 procent, ale u nás pouze 22 procent.

A to je dost velký hendikep. Právě nedostatečné jazykové znalosti Čechů totiž vnímají zahraniční investoři jako velkou nevýhodu. Vyplývá to z průzkumu ManpowerGroup Total Workforce Index, který porovnává trhy práce v 75 zemích včetně ČR podle devadesáti parametrů. „Situace se ale zlepšuje a svět rychle doháníme,“ poukazuje na vývoj Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup. Přístup dětí a studentů k jazykové výuce je podle zkušeností této personální agentury nyní velmi dobrý, naprosto běžné jsou zahraniční pobyty během studia a také možnost jazykových kurzů v zaměstnání patří mezi nejvyhledávanější benefity.

Střet generací

Angličtina se tak pomalu stává samozřejmostí. I když to samozřejmě neplatí plošně. Podle personalistů to platí spíš pro mladší generaci. „V posledních letech se velmi zlepšila jazyková vybavenost absolventů,“ potvrzuje Martina Machová, HR ředitelka Sodexo Benefity. Přikládá to tomu, že mladí lidé často konzumují anglický obsah na sociálních sítích a internetu, a také – jak už bylo zmíněno, si zlepšují angličtinu v zahraničí, ať již na studijních pobytech nebo při práci. Co se týká generací starších, tam je to podle Machové s úrovní angličtiny pestřejší, i vzhledem k tomu, že v mládí studovali spíš jiné jazyky.

Podobnou zkušenost mají také další firmy. „Řada lidí, hlavně starší generace, angličtinu nikdy dříve nepotřebovala. Nebylo ani tolik možností, jak s ní přijít do styku,“ uvedla Michala Raganová, HR manažerka značky Zeelandia. Ani u mladších lidí nevidí situaci až tak růžově. „Zpravidla se s angličtinou setkali ve škole, ale pokud ji pak aktivně nepoužívali, znalosti se přirozeně vytratily,“ konstatuje Raganová. Domnívá se ale, že tlak na její znalost v zaměstnáních bude stále sílit, a proto doporučuje se v tomto směru vzdělávat.

Rovněž podle HR manažerky logistické společnosti Geis CZ Jaroslavy Šindelářové je u nás znalost cizích jazyků slabší zejména u generací, které ukončili vzdělání před rokem 1989 nebo v devadesátých letech. Ale ani v generaci současných absolventů není znalost anglického jazyka zdaleka samozřejmostí.

Jaká je realita u pohovorů

To se pochopitelně často projevuje při pracovních pohovorech. „Není výjimkou, že na pozici, kde vyžadujeme znalost angličtiny, se přihlásí někdo, kdo ji neumí na dostatečné úrovni nebo vůbec,“ uvedla Raganová. Kandidáti prý také mají mnohdy zkreslenou představu o své jazykové vybavenosti – někdy ji nadhodnocují, někdy naopak podhodnocují. „Může to být způsobeno odlišným vnímám jednotlivých úrovní nebo rozdílnou metodikou testování úrovně,“ myslí si Raganová. Dodává, že se hodně liší i schopnosti v jednotlivých „disciplínách“ – aktivní versus pasivní použití, psaní versus mluvení.

„Nadhodnocování znalosti je u kandidátů časté, ale stejně tak se setkáváme s opačným případem, kdy kandidát má za to, že jeho znalost je slabší, než je obvyklé,“ potvrzuje ze zkušenosti rovněž Šindelářová.

U kancelářských pozic je to lepší

Pozitivnější zkušenosti mají oslovené firmy z oblasti služeb, v bankovnictví či pojišťovnictví. „V uplynulých letech se situace v tomto ohledu výrazně zlepšila,“ říká Lucie Hrnčířová z HR oddělení MONETA Money Bank. Na pozice, u kterých je v této bance angličtina vyžadována, se tak většinou hlásí kandidáti, kteří jsou si tohoto požadavku vědomi a jsou proto velmi dobře jazykově vybaveni.

Podobný trend sledují také ve firmě Sodexo Benefity. „Někteří svou angličtinu v CV přeceňují, a když se pak překlopí pohovor do angličtiny, jsou překvapení a nedokážou reagovat,“ popisuje Machová. Většinou ale úroveň jazyka odpovídá požadavkům poptávané pozice. Rovněž v České podnikatelské pojišťovně (ČPP) je to různé, uchazeč od uchazeče. Obecně ale zkušenosti pojišťovny ukazují, že uchazečů s požadovanými jazykovými znalostmi je dostatek. „Dokonce se stále častěji setkáváme s tím, že se uchazeči sami dotazují, zda na denní bázi budou moci v rámci nabízené pozice své jazykové znalosti využít,“ dodává Renata Čapková, tisková mluvčí ČPP.

Problémy nemají ani oslovení zaměstnavatelé z oblasti cestovního ruchu. Jak konstatuje marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria Petr Šatný, uchazeči vědí, že v tomto oboru bez cizích jazyků nejde. Že by nebylo možné takového člověka přijmout. „Většina mladších uchazečů zvládá angličtinu minimálně na komunikativní úrovni,“ říká Šárka Litvinová, spolumajitelka společnosti Asiana, kam patří i portál Letuška.cz.

Jaká je realita v IT

Příliš si nestěžují ani oslovení zaměstnavatelé z oblasti IT. „Na základě své dlouholeté zkušenosti si troufám tvrdit, že se bohužel stále najde nemalá řádka kandidátů, která v CV svoji potřebnou znalost jazyka nadhodnocuje,“ uvedla Jitka Kalenská, HR manažerka společnosti Algotech. „Nicméně jazykové znalosti kandidátů se všeobecně zlepšují a oproti situaci – například před deseti lety – zvládne krátký rozhovor v angličtině téměř každý kandidát, který se k nám hlásí.“ Dodává, že je to samozřejmě i tím, jaké pozice obsazují a čemu se jejich noví kolegové budou věnovat.

Znalost angličtiny alespoň na mírně pokročilé úrovni sledují u uchazečů o práci také v Ness Czech. Pro většinu pozic v této společnosti se jedná o dostatečnou úroveň. „Zhruba tak ve třetině případů se mi ale stává, že kandidáti neumí svou úroveň angličtiny odhadnout. A to tak, že se přeceňují, ale občas i podceňují,“ uvedla Petra Andrlová, Recruiter Team Leader v Ness Czech. „Nedávno se mi stalo, že kandidátka ohodnotila své jazykové schopnosti v CV na pokročilé úrovni, při pohovoru ale nedokázala celou větou odpovídat na otázky, nenacházela vhodná slova.“ Dodává, že její úroveň odpovídala tedy spíše začátečníkovi.

Jiná situace ovšem často nastává, pokud firma potřebuje někoho se znalostmi na vyšší úrovni. „Jak už jsem zmínila, mírně pokročilá angličtina je celkem běžná, pokud ale chceme najít člověka, který bude schopen na pokročilejší úrovni vést rozhovor na odborné téma, vést obchodní jednání či prezentovat, pak se dostáváme do problémů, říká Andrlová. Takový člověk se zkrátka ani dnes nehledá snadno.

Chcete najít opravdu dobrou práci? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Konec střídavé péče, jednodušší rozvod. Co změní novela občanského zákoníku

Novela občanského zákoníku přináší několik klíčových změn v oblasti rozvodů, péče o děti a vymáhání výživného. Tyto změny byly přijaty s cílem snížit počet konfliktů mezi rodiči, zjednodušit...

3. září 2024

V restauracích zdražuje. V práci jíme oběd z domova, donášku nebo také nic

Češi šetří a jít do restaurace na oběd během pauzy v práci je pro mnohé drahé. V šesti krajích už obědy stojí v průměru přes dvě stovky. Polovina lidí proto obědvá v kanceláři, nebo neobědvají vůbec....

4. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hypotéky zůstávají drahé. Naplňují se pesimistické předpovědi

Úrokové sazby hypoték jsou stále vysoké. K 5. září 2024 byla průměrná roční nabídková sazba hypotečních úvěrů měřená Swiss Life Hypoindexem na úrovni 5,38 %. Úroky okolo pěti procent tak budou na...

6. září 2024

Jak fungují influenceři. Psycholog vysvětluje techniky ovlivňování

Influenceři dnes ovlivňují názory, postoje i chuť k nakupování značného počtu lidí. Tito ovlivňovači působí na sociálních sítích tak, že jejich marketingový nátlak na spotřebitele je skrytý. O jaké...

2. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi jsou v práci o pět hodin víc než Němci. Důvod je v generaci i lokalitě

Premium

Vrátili jste se právě ze zaměstnání, kde jste opět dělali přesčas, a podívali se zamračeně na svůj bankovní účet? Myslíte, že byste mohli pracovat o něco méně, ale víc si vydělat? Máte pravdu, přesně...

4. září 2024

Psycholog radí, co dělat, abyste na druhé působili přesvědčivěji

Když chceme někoho přesvědčit, snažíme se většinou uvést co nejvíce důvodů, které podporují náš názor. Tento postup ale není příliš úspěšný. Důvody, které považujeme zpravidla za pádné, totiž na...

9. září 2024

KVÍZ: Už jste někdy telefonovali s robotem? Co o voicebotech víte?

Ke komunikaci využívají umělou inteligenci a na internetu a zákaznických centrech jsou už dnes docela běžní. Díky nim svůj problém můžete vyřešit v kteroukoliv denní dobu. Kromě toho, že vás...

8. září 2024

České sklo funguje i jako investice. Ruční výroba a tradice slaví úspěchy ve světě

Stále stejně jako před 167 lety se na procesu, jakým vzniká skleněná krása v karlovarském Moseru, do dnešních dnů nezměnilo téměř nic. Základem byla, je a bude ruční práce zkušených mistrů sklářů,...

7. září 2024

Hypotéky zůstávají drahé. Naplňují se pesimistické předpovědi

Úrokové sazby hypoték jsou stále vysoké. K 5. září 2024 byla průměrná roční nabídková sazba hypotečních úvěrů měřená Swiss Life Hypoindexem na úrovni 5,38 %. Úroky okolo pěti procent tak budou na...

6. září 2024

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Přírůstek do královské rodiny. Princ s princeznou čekají čtvrtého potomka

Švédský královský dvůr oznámil šťastnou novinku. Princ Carl Philip (45) a princezna Sofia (39) budou čtyřnásobnými...

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Za úklid orální sex. Katy Perry popsala vztah s Orlandem Bloomem

Zpěvačka Katy Perry (39) se rozpovídala v podcastu Call Her Daddy o svém vztahu s hercem Orlandem Bloomem (47)....