Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Nakopněte svou pracovní kariéru. Vysoko a daleko

Kariéra je jako plastelína. Dá se vést vertikálně i horizontálně. Můžeme ji libovolně natahovat, nebo ji splácnout. Vždy ale může svůj tvar zase změnit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Předpověď, že po pandemii přibude nezaměstnaných, nevyšla. Firmy teď shánějí každého alespoň trochu schopného zaměstnance. Chtějí kupovat, vyrábět, prodávat. Hledají dělníky, obchodníky, lidi do administrativy i manažery, kteří tuto situaci ustojí. Je příležitost vyjednávat o platech, podmínkách… a také promýšlet svoji kariéru.

Hledáte práci v jiném oboru? Vyberte si ze široké nabídky práce ze všech oborů na jobDNES.cz.

Není to jen otázka pro čerstvé absolventy. Svoji pracovní dráhu můžeme pošťouchnout zcela jiným směrem i uprostřed produktivního věku. Příběhů, kdy se z učitelky stala ajťačka nebo z ekonoma truhlář, není kolem nás zase tak málo. Ale na každý takový příběh připadají desítky dalších váhavců, kteří si zkrátka na změnu práce netroufnou. Stávající zaměstnání je už tolik nemotivuje, ale jít do neznáma?

„Důležité je nezůstat stát na místě, odhodlat se k prvnímu kroku, i když to třeba zatím jen zkouším a nejsem si jist, čím přesně se chci živit. Není podstatné, kdy člověk dojde k rozhodnutí, co vlastně přesně chce v životě dělat. Ale jakmile se odhodlá a začne se věnovat danému oboru nebo profesi, otevřou se mu další nové možnosti,“ je přesvědčený Jan Klusoň z platformy Welcome to the Jungle.

Jak strčit nohu do dveří úplně jiného oboru?

Odborníci doporučují zkoušet různé kurzy, stáže nebo online přednášky o tématech, která člověka zajímají. „Určitě pomáhá nejdříve zjistit, co by vás bavilo. Ne nutně na vše je pak potřeba kurz. Často se dají zužitkovat koníčky, pokud v nich byl člověk dobrý. Bavilo vás po večerech psát a máte kreativní mysl? Můžete začít jako copywriter i bez kurzu. Bavilo vás focení a jste v tom dobrý? Tak můžete být fotografem,“ vysvětluje Jan Klusoň.

Změna nemusí otřást hned celým vaším dosavadním životem. Mnohdy stačí zajít na personální oddělení firmy, ve které pracujete, a zjistit, jaké jiné možnosti práce nabízí takzvaně v domě. „Pokud mám pocit stagnace a pracuji ve společnosti, která má více možností pracovního uplatnění, je nejlepší promluvit s někým z HR. Firmy si svých zaměstnanců většinou váží a snaží se jim raději nabídnout východisko, než o ně přijít,“ říká Vojtěch Kostiha, mluvčí Metrostavu.

Expertem na věčné časy

Když se řekne kariéra, většina lidí si představí strmý postup vzhůru. Jenomže ono se dá postupovat také vodorovně a přitom být stejně úspěšný. Svoji životní dráhu můžeme vést jak horizontálním, tak vertikálním směrem.

„Horizontální kariéru si můžeme jednoduše představit tak, že jdeme stále ve stejné ‚rovině‘. Nemáme zájem nikoho řídit a stoupat po pomyslném kariérním žebříčku. Tato kariéra je vhodná pro takzvané experty, kteří nemají ambice někam růst, ale chtějí se zdokonalovat v nějaké konkrétní činnosti. Jako odborníka si můžeme představit špičkového chirurga, například experta na operaci šedého zákalu,“ říká Dagmar Matějková, HR konzultantka a majitelka poradenské společnosti Matricaria Chamomilla.

Jeden z příkladů nabízí Pavlína Janíková z technologické společnosti Ness Czech. „Možnosti kariérního růstu jsou pro naše zaměstnance prakticky neomezené. Pokud se například členka HR týmu rozhodne vzdělat se v oblasti IT, může se přihlásit na školení Základy SQL a pak ve svém rozvoji dále pokračovat a přejít na IT pozici,“ říká viceprezidentka pro HR a marketing.

Vodorovnou pracovní pouť lze naplnit jak v malé firmě, tak v korporátu. Záleží, ve které životní etapě zrovna jste. „Pro horizontální kariéru bych doporučil začít v malé firmě nebo začínajícím startupu – člověk sedí na vícero židlích najednou a má díky tomu širší přehled. Později je pro něj snazší pracovat v roli manažera, protože má široký záběr znalostí,“ míní Jan Klusoň.

Když vás ani po letech kariéra směrem nahoru nezláká, je čas změnit zaměstnavatele. „Pokud člověk nemá ambice vést lidi, tak na tom není nic špatně a může se stát uznávaným odborníkem na danou problematiku. Tímto směrem je lepší vykročit v nějaké korporaci, kde je více lidí, a každý se tak může specializovat do hloubky na svoji problematiku. Zároveň na začátku většinou díky nastaveným procesům dostane hlubší a kvalitnější školení,“ poznamenává Jan Klusoň.

Cesta ke hvězdám (a zase zpět)

Vertikální kariéra je naopak ta, když máme ambice, a měli bychom k tomu mít i schopnosti a dovednosti, stoupat vzhůru. „Kupříkladu jsem specialista ve financích a chci se stát finančním ředitelem, chci se starat o tým, řídit a rozhodovat. Dneska se tomu říká: chci se stát lídrem,“ vysvětluje Dagmar Matějková. Takové kariéře se nejlépe daří v korporátní oblasti. Obvykle takto nastavení lidé častěji střídají zaměstnavatele, protože pro ně není tak důležitý obor činnosti jako dovednosti v řízení a strategii.

„Moje rada pro kariérní postup je jednoduchá – aktivně se zajímat o to, jak věci kolem mě fungují, a nebát se ptát. Vědět vždy alespoň o trochu víc, než je nutné, jít malinko za hranice toho, co se ode mě očekává, a získávat nové kompetence, i za cenu určitého diskomfortu,“ nabádá Iveta Chválová, ředitelka podnikových služeb SAP Services.

Nicméně není dobré přepálit začátek, vše má svůj vývoj. „I takový člověk musí někde začít, postupně a trpělivě se bude vypracovávat, učit se, inspirovat se od ostatních. Rychlokvašky v byznysu velmi rychle vyletí do oblak, ale stejně tak rychle padají dolů,“ říká Matějková. 

Ne každé zaškobrtnutí je ale nutné hodnotit „palcem dolů“. V pořádku mohou být i takzvané kariérní downgrades. To znamená, že kariéra sice jede po vertikále, ale směrem dolů.

„Někdy je to samozřejmě nechtěná volba, například sesadili mě z pozice šéfa, ale u mnoha lidí to je volba vědomá – často ovlivněná aktuální životní situací. Zdravotním stavem nebo rodinou, kdy už například nechcete mít tolik přesčasů a raději se věnujete dětem, nebo máte vedle práce svůj vlastní projekt, ve kterém se realizujete,“ nabízí možnosti koučka Petra Drahoňovská z Czechitas.

Horizontální dráha

Můžeme si ji představit jako kariéru paní účetní, která nemá ambice stát se hlavní účetní. Začne u zadávání faktur, později je schopná provádět složitější operace, ale nemá chuť někoho řídit, protože jí baví právě ta technická stránka věci. „Takový člověk je ve svém živlu, pokud může řešit nějaký technický ‚špek‘, jak zaúčtuji třeba nějakou specifickou fakturu,“ říká HR konzultantka Dagmar Matějková.

Vertikální kariéra je pro toho, kdo takříkajíc chce růst. Měl by to být člověk, který chce řídit, mít zodpovědnost, má ambice něco budovat, nebojí se jít do rizika, umí komunikovat, vyjednávat, chápat věci v souvislostech a nedívat se jen na nějaký nepodstatný detail. „Takový člověk by měl myslet strategicky, mít přehled, jak se řídí firma, znát finance, obchod, výrobu, HR, nákup, logistiku, IT, ale není potřeba právě být tím expertem. Na to tam má tu paní účetní,“ vysvětluje Dagmar Matějková.

  • Nejčtenější

Přidávají těm, co umí něco navíc. Kolik berou „ajťáci“ i další profese

Výroba a IT jsou obory, které takzvaně jedou. Tolik volných pozic jinde nenajdeme. Ne všude je však stejně zaplatí. Ve...

Jednorázovým vkladem na „penzijko“ lze ušetřit několik tisíc na dani

Spoření na důchod formou doplňkového penzijního spoření nebo penzijního připojištění mají více než čtyři miliony Čechů....

Souhlas v telefonu je přišel draho. Přistřihnou se křídla telešmejdům?

Asi každý z nás to někdy zažil. Telefonát s nabídkou na úžasné zboží, výhodnou službu nebo dárek, pokud se zúčastníme...

Zažil období, kdy šlo do tuhého. S podporou synů se drží na špici

Richard Obyt se pustil do podnikání se třemi kolegy pár let po sametové revoluci. Jako ekonomický ředitel a společník...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za jakých podmínek lze darovat nemovitost mezi manžely, radí advokátka

Některé manželské páry se rozhodnou pro darování nemovitosti mezi manžely. Důvodem může být třeba hypotéka i složité...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Vánoce si ve firmách vzít nenechají. Někde je však pojmou jinak

Bujaré vánoční večírky, k tomu navíc nějaký ten benefit, pro děti třeba mikulášská. Tak obvykle vypadá předvánoční čas...

Věří v bio a mají vlastní výzkumný tým. Semix zásobuje cereáliemi Česko i svět

Když se dva hádají, třetí se směje, říká známé přísloví. V případě tří společníků firmy Semix Pluso to ale neplatí, a...

Zažil období, kdy šlo do tuhého. S podporou synů se drží na špici

Richard Obyt se pustil do podnikání se třemi kolegy pár let po sametové revoluci. Jako ekonomický ředitel a společník...

GLOSA: Střídání času je zabijácké. Drobná úspora energií stojí životy

I letos jsme si opět vyzkoušeli, co s námi dělá střídání času. Někteří lidé nemají se změnou času problém, na jiné to...

Advantage Consulting, s.r.o.
ODBORNÝ OPERÁTOR VE VÝROBĚ (26-30.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...