Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sám sobě šéfem. Jaký je život na volné noze?

Žádný šéf, pracujete, kdy se vám to hodí, a ještě máte šanci na daleko větší výdělek. Není divu, že stále více lidí dává výpověď u zaměstnavatele a svou profesí se živí na volné noze. V posledních letech je to jednoznačný trend, říká popularizátor práce na volné noze a podnikatelský poradce Robert Vlach.

Robert Vlach | foto: Archiv: Robert Vlach

Anglicky se tomu říká freelancing, česky práce na volné noze. Podle Roberta Vlacha mohou dnes lidé díky internetu pracovat s větší volností. Prostředky pro výkon své práce mají doma, nebo dokonce v mobilu.

V kterých oborech je přechod na freelancing nejobvyklejší?
Nárůst pozorujeme například v marketingu, překladatelství, psaní nebo vzdělávání. Ale zdaleka ne každý obor se vyvíjí směrem k freelancingu. V některých odvětvích je dokonce úbytek nezávislých profesionálů, v USA například v medicíně nebo v zemědělství.

Mnoho lidí volná noha láká, protože si představují, že budou mít spoustu volného času, čtyřhodinový pracovní týden, že budou cestovat. Je to reálné?
Moc ne. Když Timothy Ferriss napsal Čtyřhodinový pracovní týden, inspiroval mnoho lidí a zároveň vytvořil poměrně nerealistickou představu. Znám profesionály, kterým se povedlo tuto představu naplnit, ale je jich velice málo. Jde výhradně o lidi, kteří mají nějakou výjimečnou schopnost, již mohou výhodně zpeněžit.

Robert Vlach

  • Živí se jako popularizátor práce na volné noze a podnikatelský poradce.
  • V dubnu 2017 napsal knihu Na volné noze, která je vůbec prvním titulem pro nezávislé profesionály u nás.
  • Založil internetový portál Na volné noze.cz, kde se mohou prezentovat čeští freelanceři a také portál Poradci.cz, který sdružuje doporučené konzultanty.
  • Před dvěma roky udělal rozsáhlý průzkum mezi freelancery v Čechách, který ukázal zvyky, hodnoty i problémy této skupiny.
  • Na volné noze působí 17 let.

Ale proč by mělo být ideálem nepracovat? Skrze práci člověk může pozitivně ovlivňovat svět kolem. I ti nejúspěšnější podnikatelé stále pracují. Proč to nenechají na jiných? Protože je to baví, vzrušuje je, že mohou udávat směr ve svém oboru. Vize čtyřhodinového pracovního týdne mi vlastně vůbec nepřijde zajímavá. Ani pro mě, ani pro společnost.

Dá se přece jen prací na volné noze získat o něco více času a svobody?
Určitá míra volnosti je ve freelancingu naprosto běžná a přirozená. Já jsem jednu dobu měl volnou každou středu, čas vyhrazený na procházky, pochůzky, přemýšlení, čtení a podobně. To, že si svůj pracovní čas můžete přizpůsobit, se odráží i v průzkumech, které jsme dělali s portálem Na volné noze. Na prvních příčkách výhod jsou například nezávislost, volnost, být svým pánem, moci pracovat na sebe. Lidé jsou právě díky svobodě šťastnější než v zaměstnání.

Bez jakých dalších výhod freelancingu byste se neobešel?
Jako nezávislý profesionál vlastním plody své práce a mohu z nich do budoucna profitovat. Cokoliv vytvořím, ať už je to knížka, výukový systém, nebo nějaký produkt či značka, tak mi patří. Není to zaměstnanecké dílo a mohu vytvářet sekundární příjmy do budoucna. Běžnému zaměstnanci nic z toho, co vytvořil, nepatří. Když je takovému člověku padesát, je na tom vlastně hůř než člověk, který celý svůj život své produkty zúročoval.

A nějaký benefit, který poznáme už dříve?
Na volné noze deklaruji své úspěchy na své vlastní jméno. Dělám-li svou práci dobře, začne vznikat síť doporučení. Když se mi něco extrémně povede jako zaměstnanci, profituje z plodů mé práce firma, a navíc získává i reputační bonus. Najednou je to úspěch celé firmy, šéfa, týmu, a mimo tu společnost lidé ani nevědí, že za tím stojí nějaký jednotlivec.

A naopak, když se něco extrémně nepovede, firma se snaží zbavit odpovědnosti a označit konkrétního viníka. Pokud buduji své vlastní jméno, tak tisíce, někdy i statisíce lidí vědí, co dělám, a že to dělám dobře. A to je kapitál, který si nesete celým životem a můžete z něj těžit i v době, kdy stárnete, zpomalíte a nemáte už tolik energie.

Přechod od zaměstnavatele k freelancingu má ale i svá rizika.
Jistě. Ale v Česku si člověk na volné noze platí pojištění, existuje tu záchytná sociální síť, takže nemusí mít obavu, že skončí na ulici, když mu podnikání nevyjde. Pády a neúspěchy na volné noze nebývají moc tvrdé. Když se freelancer dostane do červených čísel, nechá se prostě zaměstnat.

Více než polovina podnikatelů končí z finančních důvodů. Jaké jsou ty další?
To, že se začínající podnikatelé nedokážou zaopatřit, má obvykle hlubší příčiny. Například si neumějí spočítat dobrou cenu, jsou slabí vyjednavači nebo ve své práci dělají chyby, kvůli kterým je klienti nepoptávají. Spoustě lidem freelancing nesedne.

Jednou z největších nevýhod freelancingu jsou výkyvy příjmů.
My Češi máme slabou finanční gramotnost. Na volné noze se to promítá do mizerného finančního sebeřízení. Lidé nejsou zvyklí tvořit rezervy, dělat si finanční plán, investovat, vést si finanční přehledy, predikovat příjmy a výdaje. Pak jsou často zaskočení náhlou vlnou výdajů nebo velkými rozdíly mezi výdaji a příjmy. Musí sahat do rezerv, a pokud je nemají, jsou to nepříjemné a stresující situace.

Dá se s tím nějak vypořádat?
Řešením je finanční disciplína. Musíte si zvyknout na to, že s penězi je potřeba zacházet zodpovědně. Jinak se snadno stane, že na něco zapomenete, sejde se více výdajů a ocitnete se v minusu. Pak by mohly ještě vypadnout nějaké příjmy a v tu ránu nejste v pohodě, což vidí i zákazníci a nese to další negativa, která poškozují byznys. Problém s výkyvy je tak palčivý proto, že je lidé vlastně neřeší.

Začátečníci se potřebují naučit sebekontrolu. Máte nějaký tip, jak jí dosáhnout?
Člověk, který nemá dostatečnou sebekázeň, může mít jakousi psychickou bariéru, která mu nedovoluje, aby se zlepšoval. Pak potřebuje kouče, psychologa nebo mentora, který mu to pomůže rozkódovat. Běžní profesionálové se dělí na dva typy. Jeden typ je důsledný díky výchově, jeho rizikem je sklouznutí k přetěžování se. U nich sebekontrola spočívá v tom, aby se prací zbytečně neničili.

A druhá skupina má naopak v sebekontrole velký deficit. Doporučil bych jim ujasnit si motivaci - na čem chci pracovat, co chci dělat. Člověk může být málo produktivní proto, že ho ta práce prostě nebaví. Jinak bych se zaměřil na lepší evidenci priorit, abych věděl, co je skutečně důležité pro daný den, týden a měsíc. Kdo nemá jasno v prioritách, sáhne po tom, co je nejblíž po ruce, a dělá páté přes deváté.

Co ještě českým podnikatelům nejde?
Vyjednávání a cenotvorba. Ta je velmi zanedbávaná a lidé v ní často chybují. Podnikatelé s cenou moc neexperimentují, neznají alternativní techniky naceňování. I drobné změny v cenách se mohou promítat do výsledného zisku. Pozoruji velké cenové rozpětí u lidí, kteří mají podobnou odbornost. Jeden má obrat 25 tisíc korun měsíčně a druhý třeba 150 tisíc, protože má lépe nastavené ceny, je produktivnější a lépe vyjednává.

Autor:
  • Nejčtenější

Podívejte se, které spořicí účty a termínované vklady teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka během letošního roku snižovala základní úrokovou sazbu, aby měla inflaci pod kontrolou. Banky na to průběžně reagovaly snižováním úroků na spořicích a termínovaných účtech....

11. prosince 2024

Úspěch odstartovaly Zlaté stránky. Z českých obchodních center firma dobyla svět

Začátky této firmy nebyly jednoduché. Šikovným řemeslníkům z české dílny se ale podařilo prosadit se i v zahraničí, kromě jiného například pracovali na filmu Letopisy Narnie. Rozjezdu jejich...

7. prosince 2024

Sazby hypoték budou více klesat na začátku roku 2025, říkají odborníci

Hypotéky dál mírně zlevňují, ale stále se drží zuby nehty nad 5procentní hranicí. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu byla k 5. prosinci 2024 na úrovni 5,22...

6. prosince 2024

Škola vyhodila opilé učitele, soud prohrála. Nešťastný precedent, říká advokátka

Premium

Opilí učitelé přistižení s láhvemi alkoholu v uzamčeném kabinetu, odmítnutí dechové zkoušky a následný soudní spor, který zaměstnavatel prohrál. Rozhodnutí Nejvyššího soudu vyvolalo vlnu emocí. Co to...

5. prosince 2024

Šest metod, jak umět přesvědčovat lidi a dosáhnout svého

Všimli jste si, jak snadno dokážou někteří lidé dosáhnout, co chtějí? Většinou je proto, že o svém požadavku umějí druhé poměrně snadno přesvědčit. Metody, které k tomu používají, nebývají přitom...

9. prosince 2024

Co je dobré vědět, když zvažujete uzavřít nezletilému penzijní spoření

Dnešní děti a teenageři již dobře znají hodnotu peněz a rádi se podílejí na jejich správě. Řada rodičů jim proto již na základní škole zřizuje běžné účty, aby své potomky učili nakládat s financemi...

12. prosince 2024

Co jsou to „bohaté“ Vánoce? Učte děti vnímat cenu práce a věcí už odmala

Mluvit s dětmi o penězích, jejich hodnotě i o tom, že ne vše lze mít hned, je třeba začít co nejdříve, například teď před Vánocemi. Jak na to? S předškoláky hrou. „Školákům by detailnější vhled do...

12. prosince 2024

KOMENTÁŘ: DIP je na trhu už téměř rok. O jeho výhodách Češi pořád mnoho neví

Dlouhodobý investiční produkt neboli DIP v Česku funguje od začátku letošního roku. Jde o nástroj určený primárně pro dlouhodobé investování a odkládání peněz až do důchodového věku. Nad jeho...

11. prosince 2024  14:33

KOMENTÁŘ: Jak zajistit dětem v Česku budoucnost

V Česku se v posledních letech rodí stále méně dětí. Důvodů je řada. Mladí lidé chtějí po studiích nejprve cestovat a užívat si života. Jiní dokonce říkají, že děti nechtějí, protože je to velký...

11. prosince 2024

V naději už nevěřím, moje onemocnění je smrtelné, říká Cyril Höschl o diagnóze

Premium Celý život tlumočil složitou řeč vědy do srozumitelného jazyka. Před rokem však psychiatrovi Cyrilu Höschlovi zasáhlo...

Ve Švédsku vládne trend „měkkých dívek“. Ženy končí v práci a žijí z platu mužů

Švédsko má celosvětovou pověst země prosazující rovná práva žen a mužů. Přesto teď poněkud překvapivě tamní mladé ženy...

Příliš velké sousto. Smetanová cukrárna dopekla, věřitelům dluží stamiliony

Pražská Smetanová cukrárna, která dodávala své cukrářské výrobky téměř do všech obchodních řetězců, ukončila svůj...

Co čekat od pokoje za čtyři stovky? Cestovatel s UV lampou se vyděsil

Kritizovat kvalitu pokrmů v restauracích anebo psát recenze na známé turistické destinace, to už dnes dělá skoro každý...

Příběh Petra: Moje manželka ignoruje domácí práce. Nevaří, neuklízí, nepere

Brali jsme se po docela krátké známosti. Čekali jsme tehdy naše první dítě a oběma nám už bylo dost přes třicet, tak...