Na dovolené práci neřešte. Ilustrační snímek

Na dovolené práci neřešte. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Práce o dovolené: nutné zlo pro stále více lidí

  • 68
Více než polovina zaměstnanců přiznává, že pracuje i během dovolené. Mohou za to především komunikační technologie. Hlavně manažeři si bez přístupu na pracovní e-mail a zapnutý mobil svou dovolenou představit nedokážou.

Prakticky všichni vedoucí pracovníci, které redakce oslovila, uvedli, že během dovolené až hodinu denně věnují své práci.

"Vím, že hlavním smyslem dovolené je dobít baterky a odpočinout si, takže pracuji minimálně. Snažím se to omezit na dopoledne a večer. E-maily čtu a beru i některé telefony, takže pracuji, ale neřeším nic stresujícího. Pouze věci, které chci," říká třeba nový generální ředitel sázkové společnosti Fortuna Entertainment Group Radim Haluza.

Na dovolené úplně vypněte, rodina si to zaslouží

Podle psychologů a koučů věnovat se práci i o dovolené rozhodně není dobře. "Všichni s tím dnes bojujeme, ale klienty učíme, aby na dovolené vypnuli úplně. Jde i o to, že se učí zastupitelnosti, rozvíjejí i své kolegy. Často taková práce není ani vynucena firmou, ale vychází z určité neschopnosti manažera část úkolů přenést na kolegy," myslí si Tomáš Gřešek, lektor manažerů.

Práce o dovolené

Pracovní vpády do chvilek volna a rodinné pohody těžce nesou především ostatní rodinní příslušníci, hlavně manželky a manželé.

"Rychlé přepnutí z dovolenkové nálady na pracovní není ku prospěchu pro nikoho, pro manažera, jeho rodinu, ani pro klienta,“ říká Gřešek. Oslovení ředitelé se však shodují, že jejich drahé polovičky se už s tímto údělem často smířily.

"Manželka respektuje mé pracovní nasazení a s tímto modelem se již naučila žít," říká Radim Haluza, který má na starosti aktivity Fortuny nejen v Česku, ale i v Polsku a na Slovensku.

Aspoň jednou denně kontrola e-mailu

Manažeři připouštějí, že část úkonů sice ve firmě během svého volna přenechají kolegům, ale úplně se od práce odříznout nedokážou ani na plážích v exotických krajinách. Minimálně jednodenní kontrolu pracovního e-mailu a vyřízení důležitých telefonátů si odřekne málokdo.

"Snažím se tyto chvíle kumulovat do bloků, které nenarušují dovolenkový program s rodinou," popisuje Petr Žídek, lovec talentů ze společnosti Top Recruitment.

"Díky moderním technologiím je možné ty důležité e-maily rychle projít a případně reagovat. Na dovolenou jezdím se svým tabletem, který se ale více snažím využít na čtení knížek než na práci," popisuje svůj recept Alexandra Lemerová, majitelka poradenské společnosti Personal Connect, která prošla vysokými posty ve společnostech Hewlett-Packard či Logica.

O dovolené nepracují jen manažeři

Ale podobná profesní past není jen otázkou manažerů. Podle průzkumu personální společnosti Randstad z první poloviny letošního roku vyřizuje pracovní věci ve svém volnu 60 procent lidí. Průzkumu se v Česku účastnily čtyři stovky zaměstnanců.

To, že během dovolené dostávají pracovní maily a řeší pracovní telefony, připouští 52 procent lidí.

"Trochu více vytížení si připadají muži, vytíženost roste také s věkem, což může být dáno vyšší pozicí v práci, ale také větší pokorou a loajalitou starších ročníků ke svému zaměstnavateli," myslí si Kateřina Vaisová z personální agentury Randstad. Průzkum ukazuje také na patrné rozdíly podle vzdělání zaměstnanců. Práce nejvíce zasahuje do dovolené pracovníkům s vyšším vzděláním.

Umíte o dovolené od práce zcela odstřihnout?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 16. srpna 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 534
Ne 425