Práce o dovolené: nutné zlo pro stále více lidí

aktualizováno 
Více než polovina zaměstnanců přiznává, že pracuje i během dovolené. Mohou za to především komunikační technologie. Hlavně manažeři si bez přístupu na pracovní e-mail a zapnutý mobil svou dovolenou představit nedokážou.

Na dovolené práci neřešte. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Prakticky všichni vedoucí pracovníci, které redakce oslovila, uvedli, že během dovolené až hodinu denně věnují své práci.

"Vím, že hlavním smyslem dovolené je dobít baterky a odpočinout si, takže pracuji minimálně. Snažím se to omezit na dopoledne a večer. E-maily čtu a beru i některé telefony, takže pracuji, ale neřeším nic stresujícího. Pouze věci, které chci," říká třeba nový generální ředitel sázkové společnosti Fortuna Entertainment Group Radim Haluza.

Na dovolené úplně vypněte, rodina si to zaslouží

Podle psychologů a koučů věnovat se práci i o dovolené rozhodně není dobře. "Všichni s tím dnes bojujeme, ale klienty učíme, aby na dovolené vypnuli úplně. Jde i o to, že se učí zastupitelnosti, rozvíjejí i své kolegy. Často taková práce není ani vynucena firmou, ale vychází z určité neschopnosti manažera část úkolů přenést na kolegy," myslí si Tomáš Gřešek, lektor manažerů.

Práce o dovolené

Pracovní vpády do chvilek volna a rodinné pohody těžce nesou především ostatní rodinní příslušníci, hlavně manželky a manželé.

"Rychlé přepnutí z dovolenkové nálady na pracovní není ku prospěchu pro nikoho, pro manažera, jeho rodinu, ani pro klienta,“ říká Gřešek. Oslovení ředitelé se však shodují, že jejich drahé polovičky se už s tímto údělem často smířily.

"Manželka respektuje mé pracovní nasazení a s tímto modelem se již naučila žít," říká Radim Haluza, který má na starosti aktivity Fortuny nejen v Česku, ale i v Polsku a na Slovensku.

Aspoň jednou denně kontrola e-mailu

Manažeři připouštějí, že část úkonů sice ve firmě během svého volna přenechají kolegům, ale úplně se od práce odříznout nedokážou ani na plážích v exotických krajinách. Minimálně jednodenní kontrolu pracovního e-mailu a vyřízení důležitých telefonátů si odřekne málokdo.

"Snažím se tyto chvíle kumulovat do bloků, které nenarušují dovolenkový program s rodinou," popisuje Petr Žídek, lovec talentů ze společnosti Top Recruitment.

"Díky moderním technologiím je možné ty důležité e-maily rychle projít a případně reagovat. Na dovolenou jezdím se svým tabletem, který se ale více snažím využít na čtení knížek než na práci," popisuje svůj recept Alexandra Lemerová, majitelka poradenské společnosti Personal Connect, která prošla vysokými posty ve společnostech Hewlett-Packard či Logica.

O dovolené nepracují jen manažeři

Ale podobná profesní past není jen otázkou manažerů. Podle průzkumu personální společnosti Randstad z první poloviny letošního roku vyřizuje pracovní věci ve svém volnu 60 procent lidí. Průzkumu se v Česku účastnily čtyři stovky zaměstnanců.

To, že během dovolené dostávají pracovní maily a řeší pracovní telefony, připouští 52 procent lidí.

"Trochu více vytížení si připadají muži, vytíženost roste také s věkem, což může být dáno vyšší pozicí v práci, ale také větší pokorou a loajalitou starších ročníků ke svému zaměstnavateli," myslí si Kateřina Vaisová z personální agentury Randstad. Průzkum ukazuje také na patrné rozdíly podle vzdělání zaměstnanců. Práce nejvíce zasahuje do dovolené pracovníkům s vyšším vzděláním.

Umíte o dovolené od práce zcela odstřihnout?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 16. srpna 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 534
Ne 425

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Před pár lety u nás Matcha Tea nikdo neznal. Petr Patočka to změnil

Na začátku byly kvetoucí čaje. Jejich prodej však nešel tak, jak si Petr Patočka představoval. Firma se tak ocitla na...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Měli jste se líp učit. Nebo ne? Titul vyšší mzdu nezaručí, cení se praxe

Magistr umění, inženýr architekt, bakalář, doktor práv, diplomovaný specialista. Které tituly mají u personalistů váhu...

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Čím zabodujete v nové práci a co vám naopak může zkazit reputaci

Nastoupit do nové práce je vždy zásadní životní krok. Zvlášť pro mladé lidi, kteří ukončí školu. Kdo během studií...

O dobrý nápad jsem dlouho zakopávala a neviděla ho, říká podnikatelka

Lucie Erin Laštůvková vyrábí metráž s originálními potisky pro designéry i pro švadlenky, které chtějí mít neokoukané...

Najdete na iDNES.cz