Diskuse k článku

Pozor na autokratické šéfy!

Mám takový koníček. Pozoruji manažery a sbírám jejich příhody. Ať už je vyprávějí oni sami nebo lidé, kteří s nimi pracují. Jsou mezi nimi příběhy smutné, často až k pláči. Těch vtipných, kdy se držíte za břicho a bolí vás bránice je také dost. Často kroutíte hlavou a říkáte si, jak je něco takového v dnešní době ještě možné. Je zajímavé si uvědomit, odkud jich přichází nejvíce. Většinou se jedná o firmy, které vede silná charismatická osobnost. Ve valné většině případů muž.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Janoušová

nadbytečnost
Počátkem letošního roku jsem požádala ředitele o přehodnocení mého platu. Ředitel mi vyhověl a přidal mi na osobním ohodnocení. Zdá se, že  "šéfová" tuto skutečnost neunesla. Následovala skrytá šikana a pomluvy a bylo mi z její strany sdělováno, že jsem vlastně ve svém zařazení přeplacená a ve své funkci v podstatě nevyužítá, protože mi ubyly některé činnosti. Že mi jiné naopak přibyly, to nechtěla slyšet. Začala mi rozšiřovat mojí stávající činnost o další agendu a vyžadovala abych tuto další činnost prováděla bez nároku na finanční odměnu se zdůvodněním, že "všem přibývá práce".  Protože  tato další činnost představovala přecházení na jiné pracoviště do druhého patra, byla degradací mojí kvalifikace (zařezením do 3. platové třídy, moje zařazení bylo v 8. platové třídě) a navíc jsem jí měla vykonávat bez nároku na finanční odměnu, proto jsem odmítla tuto činnost vykonávat. Navrhovala jsem přidání mi, pokud má dojem, že jsem nevyužítá, jiné konkrétní činnosti  , které se nabízely a byly v mojí kvalifikační skupině. Na to paní šéfová neslyšela a dále trvala na svém záměru,  mě degradovat. Závěr byl, že jsem v průběhu své řádné dovolené, bez jakéhokoliv předešlého jednání se mnou ze strany zaměstnavatele, obdržela výpověď pro nadbytečnost ! Paní šéfová si tuto skutečnost během mojí dovolené, tedy v mojí nepřítomnosti,  prosadila u ředitele i odborů, (kde se údajně nic neprojednávalo, neboť to prý k nim přišlo jako "hotová věc"), uváděním lží, že uvedená činnost mi byla údajně nabídnuta jako náhradní práce a měla být hodnocena v mém průměrném platu. Podotýkám, že u tohoto zaměstnavatele (AV ČR) pracuji nepřetržitě 16. let a zbývá mi  9. měsíců do nároku na starobní důchod...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
        &nb
0/0
30.7.2004 8:32

huhu007

Návod
s blbem nelze argumentovat, je lépe se mu vyhnout. Nejlepší návod, jak na autokratického šéfa je na něj něco vědět a sehnat si důkazy. Takový šéf většinou občas defrauduje, nebo s muchluje se svými podřízenými opačného pohlaví - to všechno lze proti nemu využít v případě, že vás bude moc buzerovat. Také je dobré opatřit si různé strategické informace o firmě nebo o rodinných poměrech a v případě, že budete mít problémy, je předat konkurenci nebo novinám nebo manželce (podle toho, jakého jsou tyto informace charakteru - například jak se získala ta či ona zakázka (resp. kdo koho uplatil atd.)) Ctít pravidlo žít a nechat žít. Když Vás on nenechá, pak každou újmu splatit desetkrát. Udělat něco neočekávaného, s čím nepočítá a udělat to ve správnou dobu na správném místě. Na mocné blby je nejlepší tvrdost a ctít vendettu. Ale musíte si být jistí, že dokážete být tvrdší, než jsou oni sami.
0/0
28.5.2004 9:09

manul

šéfová
Bohužel mám šéfovou typ 6,ale jen ve vztahu ke mně.Usoudila totiž,že jsem černá ovce oddělení (kazím jej svým aktivním přístupem k práci a neleštěním jejích klik), usoudila,že bude nejlepší mě izolovat na celém oddělení,tím,že dala ostatním podřízeným kolegům najevo,že bude lepší se mi vyhybat.Takže jsem okamžitě zjistila,jak se do té doby kolegové přetvařovali.Když jsem pro její neschopnost komunikovat chtěla odejít jinam,prohlásila,že k tomu nemám dostatečné důvody, protože co se mi vlastně nelíbí.K tomu se navíc přidalo její odmítavé stanovisko k mé potřebě se vzdělávat,protože neškolený pracovník dělá chyby a lze mu za ně vynadat a tvrdit vedení,že s takovým blbcem se oddělení zlepšit nedá.Potom vám omezí pracovní náplň,aby mohla zdůvodnit nezvýšení třídy a tudíž vám z toho všeho vyplyne,že by bylo nejlepší odejít.Jenže kam,když jsou všude zástupy nezaměstnaných a bez protekce se nikam nedostanete!Takže se pak nedivte,že jsou lidi poserové,když se mají ozvat.Já jsem to udělala,dokonce písemně a od té doby čekám jenom na vyhazov.
0/0
17.5.2004 10:47

Byvala podrizena

Usmevne
ale pouze do chvile, nez podobneho sefa zazijete na vlastni kuzi.  Bohuzel jsem mela to "stesti" a mam pocit, ze autor citoval nektere me pracovni zazitky.
0/0
11.5.2004 1:27

Rudos

to Franta
Proc si nechate srat na hlavu. Vynutte si na nem 5 minut casu-to vam snad da a reknete mu na rovinu, ze jeho nohsledi to zvrzali. Proc vsichni porad predpokladate, ze boss vsechno vi. Nevi nic a v CR je zvykem, ze kazdy drzi hubu a jenom ty nejvetsi svine jdou a bonzujou (nedejboze je jeho prava ruka krivak)-pak je to tak jak to je, pac mily boss nema o realite absolutne zadnou paru.
0/0
5.5.2004 16:18

Petra

Re:
 Jsem přímá podřízená generálnímu řediteli, mohu s klidným srdcem napsat, že můj šéf ví o všem! O kdejaké pitomosti i o důležitých věcech. Osobní rozhovory v jeho kancelář mám za sebou. Po dobrém, po zlém, nic naplat. On má svou hlavu a přes ni nejede vlak. Napadá mě, že je v tom možná i kousek mužského šovinismu.............. setkali jste se na pozici šéfa s autokratickou ženou? To by mě zajímalo................
0/0
6.5.2004 10:38

jakub

Re:
Jo setkal podle mého názoru je to horší zkušenost.Nechci ale snižovat autoritu žen, jen reaguji na Vaší připomínku.Nezáleží na pohlaví, ale na charakteru jednotlivého člověka.
0/0
1.9.2004 16:10

jakub

Re:
Jo, jenže tihle nohsledi se to rázem dozvií od šéfa a ti Vám udělájí peklo na zemi.Pokud bude v naši zemi velká míra nezaměstnanosti, nezbude nic jiného než tu hubu držet
 
0/0
1.9.2004 16:07

Rudos

Hmm
a co vlastne cekate od sefa? Ze za vama bude behat a foukat cukr do prdele, delat vrbu a vecer s vama chodit na pivko jako nejlepsi kamos z detstvi? Kde zijete? probudte se! Kdyz je sef majitel firmy, tak se vubec nedivim, ze nikomu nic zadarmo neda a ze si koupi auto. Proc?, jemu taky nikdo zadarmo nic neda. Zamestnanci jsou placeni podle smlouvy a hotovo-kdyz se jim to nelibi muzou jit nebo diskutovat o zvyseni platu. Kdyz dobre makaj a je na ne spoleh-jsem pro odmeny, ale nesmi se z toho stat zvyk.
0/0
5.5.2004 16:10

Franta

Re:
foukat cukr? ne
delat vrbu? nikdy
chodit na pivko? o to nestojim
nechci nic zadarmo, chci normálně makat. Smět projevit invenci a dostat za to slušně zaplaceno.
Když si šéf koupí auto místo slíbených odměn, je to smutné ...
0/0
5.5.2004 16:19

pinkoo

Re:
...to rozhodně nikdo nečeká. A už vůbec nikdo nestojí o foukání cukru do pr... jen by možná nebyl někdy od věci trošku lidštější přístup, o to jde. Nikdo nechce nic zadarmo, i když občas nějaká ta odměna za dobrou práci určitě neuškodí. Šéf by se měl chovat ke svým zaměstnacům malinko vstřícněji ( nemusí s nimi chodit na pivo ) a ne na ně řvát jak na zvířata nebo na někoho méněcenného.
0/0
5.5.2004 16:26

Petra

Re:
Spousta autokratických šéfů má plnou pusu slov jako jsou: pravomoc, delegace, zpětná vazba, systém přímé kontroly a jiné. Jenomže pokud rozkazy tečou jenom zhora dolů a zdola nahoru zpětná vazba nikoho nezajímá, protože JÁ jsem řekl a tak to bude, je to smutné. Když půl roku pracujete na projektu, který má pro existenci firmy prioritu č. 1 a během porady, kdy se má zvolit strategie, na vašich 10 argumentů existuje jen nepodložená odpověď:: "JÁ mám jiný pocit" je to ještě smutnější. Ale nejsmutnější je, když po roce zjistíte, že sice pravomoc rozhodnout máte, ale veškeré projekty, i ty dlouhodobé, závisí na něčí libovůli a ve finále nesmíte rozhodnout svévolně ani o tom, jakou barvou se natřou okna....... nemáte pravomoci, ale odpovědnost nesete za všechn..... To není o cukru do prdele, to je o profesionálním přístupu a neschopnosti řídit lidi. Ale má to i svá nezměrná plus! Pokud projdete pod rukou podobného despoty, můžete už pracovat naprosto všude! Ty zkušenosti jsou k nezaplacení 
0/0
6.5.2004 10:33

jakub

Re:
Jde vidět,že se ozval nějaký šéf. Hned jdou vidět ty ohlasy. Takoví lidé mají jiný svět a nemá cenu jim nic vysvětlovat, stejně mají svojí hlavu.
0/0
1.9.2004 16:15

Franta

... a nebo další ze života
... probíhá projekt, jehož pracnost je silně ze strany bose podhodnocena.
Aktéři: Boss (B), vedoucí vývojového projektu (VVP), vedoucí implementačního projektu (VIP), zákazník (Z) a jako již tradičně já (J)
J -> VVP: nedá se to stihnout, musí se oddálit termín implementace
VVP -> VIP: je třeba oddálit termín implementace, vyskytly se obtíže technického charakteru
VIP -> VVP: ok, informuji zákazníka
VIP -> Z: vývojový projekt je ukončen, zítra můžeme nasadit
J -> VIP: není možno nasazovat, neboť se vyskytly komplikace
VIP -> B: nebyl jsem informovám a potížích a proto jsem včas neoddálil implementaci
B -> J: dopis "Vážený pane, jelikož jste vážně poškodil společnost ... tím, že jste včas neiformoval o ..."
J -> B: ale, já ...
B -> J: ... odmítám se o tom s tebou bavit J: prostitutka na k (v duchu)
0/0
5.5.2004 16:05

Franta

Autor to krásně vystihl
Jj, náš boss se dá bohužel popsat podobně.
Krátký dialog:
Bos (B): kolik času na to potřebuješ?
Já (J): na takhle rozsáhlej úkol jsem udělal odhad na 2 měsíce
B: máš 3 týdny
J: to nemůžu stihnout
B: víc nedostaneš
J: hmmm
... za 4 týdny (+ 50h přesčas) je hotovo a nasazeno u zákazníka (ta kvalita !!! )
B: bohužel jsi nestihl práci v požadovaném termínu -> pokuta = celé osobní ohodnocení
J: říkal jsem, že to nejde stihnout B: na termínu jsme se dohodli a závazné termíny je třeba plnit J: prostitutka na k (v duchu)
0/0
5.5.2004 15:50

b

Re:
Mel jsem taky mileho sefa. Nechal si vypracovat na zamestnance osobnostni profily a kdyz za nim nekdo prisel ze chce lepsi pozici nebo pridat, chvili se s nim bavil, a kdyz byly argumenty dotycneho zadatele hure rozbitelne, zalovil v poslednim supliku sveho stolu, vytahnul ten spravny posudek a precetl, ze dotycny je takovy a makovy a tudiz pozice ani penize nebudou.
0/0
5.5.2004 21:11

Petra

kravina? Kdepak, realita.
Vám, kteří zde píšete v příspěvcích, že se jedná o kravinu a pokleslý autorský kus, Vám všem bych chtěla pogratulovat! Protože pokud si myslíte, že je článek nesmysl, máte to štěstí, že jste dosud nepřišli do styku s autokratickým šéfem.
Já tu zkušenost mám, dlouholetou a mohu Vám všem sdělit, že ten článek je jen odrazem skutečné reality. A bohužel se nejedná jen o majitele a jednatele středních podniků, ale i těch velkých, nadnárodních.
Výhodou čistokrevných autokratů je naštěstí to, že si svá ukvapená rozhodnutí v podobě odvolání z funkce, výpovědí a řvaní dlouho nepamatují a většinou se (na rozdíl od nás ostatních) z toho vyspí.
Proto radím všem postiženým - neberte si to osobně a pracujte tak, abyste mohli VY osobně být na svou práci a své výsledky hrdí! To, že vás šéf neocení, není Vaše chyba
0/0
5.5.2004 15:47

pinkoo

Re:
Taky vím z vlastní zkušenosti, že je to tvrdá realita. Pracuju ve firmě z řady bankovních úřadů a přesně takhle to u nás bohužel funguje. Šéf je despota a nějraději používá metodu "cukr a bič". Názory zaměstnanců ho absolutně nezajímají - " pokud se ti něco nelíbí, máme za tebe 30 dalších". On je pán a přes to nejede vlak. Bohužel. A tak když si chceme udržet místo, musíme tzv. držet h*ubu a krok. Někdy máme pocit, že má IQ houpajícího koně. Jen mi v článku unikla ta rada "jak si mám dát pozor na autokratického šéfa"?
0/0
5.5.2004 16:01

Management Consultant

Hovadina
Tak spatny clanek jsem jeste nevidel. Doporucuji autora propustit z firmy ponevadz o firemni kulture a managementu nevi nic. Odhaduji ze je mu tak 21 az 24 let. PROPUSTIT - neperspektivni!!!
0/0
5.5.2004 15:44

ret

Re: vek?
To je dalsi vec, ty pises ze je pro tebe mlady a nerozumi tomu? Proc! Nema sedy vlasy velkej pupek a premiru chytrych "reci"? Nevidim rozdil mezi vekem, ale pohledem na vec a vetsina vcetne autora ma pravdu. Je to o komunikaci a otevrenosti. Kazdy muze mit dobry napad a jeho spravna implementace nejen zvysi efektivitu ale i zisk firmy(pokud je to ten pripad) a pro Vas pane jelikoz jste se ozval zrejme z pozice postizeneho i vetsi premie a vyhody pokud Vam firma roste a zlepsuje. To si treba uvedomte pani mistri.  
0/0
5.5.2004 16:43

jakub

Re:
Tebe bych vyhodil a poslal tě na školení do Japonska o managementu aby ses dozvěděl co to slovo znamená.
0/0
1.9.2004 16:22

Patrik_

?
Kravina ? Vzdyt je to naprosta pravda, nastesti toto u nas ve firme nemame, alespon ze strany sefa nejvyssiho to nepocituji :)
0/0
5.5.2004 15:41

Pecan

podpisovy vzor
Je to porad lepsi, nez mit za sefa podpisovy vzor, jako u nas.
0/0
5.5.2004 15:24

termin

autokrate
V jedne takove spolecnosti pracuju.... Autor se bohuzel fakt nemyli - je to mirne usmevne a mirne smutne cteni..
0/0
5.5.2004 15:22

Da Fok

pekna kravina
pan autor se asi zblaznil a je naprostej chudak
0/0
5.5.2004 15:16

jakub

Re:
Chudák jsi ty, protože nemáš ponětí o životě a pravděpodobně jsi zrovna vylezl z jeskyně
0/0
1.9.2004 16:26

axc

?
naprostý blábol a snůška nesmyslů...
0/0
5.5.2004 14:57

Hineček

pppppppppppppfff
Tak tohle je hoooodně obohej článek. Naprostý slátaniny, asi tak od žáka třetí třídy.
0/0
5.5.2004 14:47

Delirium Tremens

Re:
, A do který třídy chodíš ty ?
0/0
5.5.2004 17:35

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz