Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Postižení shánějí práci těžko

aktualizováno 
Je nás skoro milion a jen málo z nás má práci, stojí v záhlaví webových stránek Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Fond vznikl na pomoc všem lidem s handicapem, kteří stojí o dobrou práci. Je prospěšný také firmám, které jim chtějí zaměstnání nabídnout.
Některé firmy státní podporu zneužívají a pomoc pro postižené pak zcela ztrácí smysl.

Některé firmy státní podporu zneužívají a pomoc pro postižené pak zcela ztrácí smysl. | foto: Profimedia.cz

Moderním heslem dnešní doby je mimo jiné umožnit postiženým vstup na běžný trh práce. Otázkou je, zda jsme připraveni mít v práci postiženého kolegu. "Sáhněme si do svědomí, zda spíše pouze nemluvíme, a když přijde na věc a máme vysvětlit sobě i ostatním, proč zaměstnat postiženou osobu, vymyslíme důvod, proč to nejde," uvádí Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Podle ní kulhá i pomoc státu. Existuje sice systém státní podpory, ale ten někdy firmy jen zneužívají, takže pro zdravotně postižené ztrácí smysl.

Příspěvek na provozní náklady
V rámci zákona o zaměstnanosti stát přispívá na zaměstnávání osob se zdravotním postižením, a to na částečné provozní náklady takzvané chráněné dílny, kde pracuje více než šedesát procent osob se zdravotním postižením. Příspěvek lze využít například na nájemné, energie, vodné, stočné, náklady na provoz vozidel a podobně.

K tomu mohou ještě podobné dílny žádat o příspěvek na zaměstnávání osob se zdravotním postižením. U plně invalidní osoby až do výše devět tisíc, u částečně invalidní osoby šest a půl tisíce korun, ale musí prokázat, že peníze byly vynaloženy na mzdu minimálně v této výši.

Společnosti zaměstnávající zdravotně postižené mají rovněž daňové výhody. Firmy, které zaměstnávají minimálně padesát, ale ne víc než šedesát procent zdravotně postižených, sice nemají status chráněné dílny, a tedy ani nárok na provozní příspěvek, ale získají od státu příspěvky na mzdové náklady.

V praxi se podle Hany Potměšilové někdy zdravotně postižení potýkají s diskriminací, například místo plnohodnotné práce jsou zaměstnáváni jen "naoko" za část peněz, které by jim měly podle zákona náležet, a zbytek putuje do kapsy zaměstnavateli.

"Kdyby postižení toto jednání nepřipustili a hledali jiné pracovní uplatnění nebo kdyby si na podobné jednání stěžovali například u Státního úřadu inspekce práce, podobných případů by ubývalo. Ale, nutno přiznat, pro některé je příjemnější brát alespoň část mzdy," dodává Hana Potměšilová.

Příspěvek od státu hned třikrát
A uvádí další nešvar: "Jedna osoba se zdravotním postižením je zaměstnána u tří různých zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají více než padesát procent osob se zdravotním postižením. To není nic proti ničemu, ale má stát hradit příspěvek na zaměstnávání třikrát? Podpora při zaměstnávání zdravotně postižených by měla podpořit pracovní místo tak, aby se postižený mohl integrovat a začít.

Podle Hany Potměšilové by se neměli lidé se zdravotním postižením takové praxe účastnit. "Měli by si být vědomi, že se tak mnohdy podílejí na zneužívání příspěvků a že jsou účastni mašinerie, která jde proti nim, ne s nimi," říká.

Upozorňuje také na nevstřícný přístup některých úřadů práce. "Stalo se, že nám lidé říkali o neochotě zařadit zdravotně postiženého do rekvalifikačního kurzu. Prý stejně nemohou pracovat - a ať jsou rádi, že berou důchod. Jenže na práci a vzdělání má podle Listiny základních práv a svobod právo každý," upozorňuje. Nejde totiž zdaleka jen o peníze, nýbrž zejména o včlenění lidí se zdravotním postižením do společnosti.

Zdravotně postižení, kteří se s podobnou diskriminací setkají, se mohou obrátit o radu a případnou pomoc na Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, www.nfozp.cz, telefon 724 306 617.

Inzerci volných pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením uveřejňuje například portál www. práce.cz, www.praceprozp.cz či www.annonce.cz. Inzerce vychází i na některých zájmových webech, například www.aktivnizivot.cz nebo www.nfozp.cz

Autor:

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Využijte ke snadnému vyplnění interaktivní formulář.

  • Nejčtenější

Život na vesnici není nutně levnější než ve městě, mladí si to neuvědomují

Mnoho mladých párů žijících ve městě časem přijde na to, že život mimo město by mohl být finančně výhodnější a z...

Firmy rolují červené koberce a šroubují platy nahoru, říká headhunterka

Do jejího hledáčku se jen tak někdo nedostane. Pohybuje se v těch nejvyšších patrech našich i zahraničních společností,...

Z poklidného bydlení je už rok staveniště, majitel domu odmítá cokoli řešit

Pokud se váš soused rozhodl pro rekonstrukci svého bytu a vás ruší hluk stavebních prací, můžete doufat, že to za...

Seniorům schází peníze a vrací se do práce. Ovšem jen ti, kteří jsou zdraví

Populace stárne a věk odchodu do starobního důchodu se prodlužuje. Podle Českého statistického úřadu klesá počet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

EET má být od května pro všechny. Na co se připravit a co to bude stát

Svátek práce mohou podnikatelé a drobní živnostníci oslavit stylově. Budou muset zkontrolovat, zda mají vše potřebné k...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Koho v Česku ohrožuje chudoba po celý život

Ekonomická situace v Česku se v posledních letech vyvíjí poměrně pozitivním směrem. Procento nezaměstnanosti je velmi...

Spletl jsem si směny a šéf mi zkrátil dovolenou. Jak se můžu bránit?

Podle zákoníku práce máme nárok na minimálně čtyři týdny dovolené. Jsou ale situace, kdy nám zaměstnavatel může...

Šťastní lidé rovná se zisková firma. Jak na to, aby vás práce bavila

Doposud firmám stačilo nabízet slušný plat, pět týdnů dovolené a atraktivní benefity. Dnes ale lidé hledají v práci...

Úspory dali do výroby skleněných brček. Po roce je z nich bestseller

Kateřina Lenochová a Marek Mlnařík nabízejí náhradu za plastová brčka: své skleněné výrobky s názvem Steeblo. Začínali,...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ - VSTŘIKOVACÍ LIS

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz