Poradna: Vyhrožoval jsem šéfovi, může mě za to vyhodit z práce?

aktualizováno 
Komunikace je důležitou součástí pracovních vztahů. Někdy se ovšem může stát, že svému nadřízenému řekneme něco, čeho pak litujeme. Jsou nevhodné výroky důvodem k výpovědi? A kde je hranice dovoleného? Na dotaz čtenáře odpovídala Lucie Kalašová, advokátka bpv Braun Partners.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pracuji v administrativě jedné středně velké společnosti. Po léta jsem si svou práci nemohl vynachválit. Nyní se ale vztahy na pracovišti velmi zhoršily. Můj šéf si přeje, abych odešel, nepřímo naznačuje, že mi chce dát výpověď. Myslím, že čeká, až udělám chybu, kterou by mohl pro ukončení pracovního poměru použít. Nedávno jsem se se svým nadřízeným pohádal a řekl mu, že dobrovolně sám neodejdu a jestli mě vyhodí, budu se bránit soudně. Teď mám ale obavu, zda jsem tím zaměstnavateli neposkytl důvod k ukončení mého pracovního poměru.
Zákoník práce ukládá zaměstnanci množství povinností, mezi nimi i nejednat v rozporu s oprávněnými zájmy zaměstnavatele. Zcela určitě se nelze domnívat, že sdělením, že pokud dostanete výpověď z pracovního poměru, tak se proti ní budete bránit soudně, jste se dopustil porušení zákoníku práce. Vedení soudního sporu o neplatnost výpovědi dané zaměstnavatelem sice není v zájmu zaměstnavatele, ale porušením zákoníku práce není. Zaměstnavatel rozhodně nemůže na základě tohoto výroku platně ukončit pracovní poměr výpovědí nebo dokonce okamžitým zrušením. A pokud tak učiní, pak bude zcela na místě, abyste se na soud s žalobou skutečně obrátil a navrhl určení neplatnosti výpovědi.

„Možnost podat žalobu na určení neplatnosti ukončení pracovního poměru je právem každého zaměstnance, které je garantované zákoníkem práce,“ říká advokátka Lucie Kalašová.

advokátka Lucie Kalašová

advokátka Lucie Kalašová

Pokud bych soud vyhrál, co to pro mě bude znamenat?
Je víc než pravděpodobné, že vaše žaloba bude úspěšná. V takovém případě platí, že váš pracovní poměr nadále trvá a vy se můžete vrátit zpět do práce, pokud se se svým zaměstnavatelem nedohodnete jinak nebo vám nebo zaměstnavateli nevznikne překážka v práci. Pokud budou splněny zákonem stanovené předpoklady, můžete mít i nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu trvání soudního sporu.

Žaloba musí být podána nejpozději do dvou měsíců po skončení pracovního poměru. Skončením přitom není datum předání výpovědi, ale poslední den trvání pracovního poměru. Poplatek, který je nutno zaplatit soudu, je dva tisíce korun.

Může mě zaměstnavatel za mé výroky postihnout jinak?
Obecně platí, že zaměstnavatel nesmí svého zaměstnance jakýmkoliv způsobem postihovat nebo znevýhodňovat proto, že se zákonným způsobem domáhá svých práv vyplývajících z pracovněprávních vztahů. To samozřejmě lze aplikovat i na situaci, kdy zaměstnanec zákonným uplatněním svého práva jen hrozí. Možnost podat žalobu na určení neplatnosti ukončení pracovního poměru je právem každého zaměstnance, které je garantované zákoníkem práce. Proto se žádného postihu bát nemusíte.

Ale to samozřejmě neznamená, že se zaměstnavatel nemůže bránit výhrůžkám ze strany svých zaměstnanců. Hranice dovoleného je tenká a je zcela jistě překročena, pokud zaměstnanec vyhrožuje, že zařídí, že od zaměstnavatele odejde zákazník nebo že podnikne kroky, aby firma přišla o důležitou zakázku nebo dotaci. Záleží na individuálních okolnostech případu, ale nelze vyloučit, že v takovém případě může i po pouhé výhrůžce následovat ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele jako oprávněný krok. Navíc takové jednání může mít i trestněprávní důsledky.

Autoři: pro iDNES.cz

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Rodinné finance: Společný účet nebo každý zvlášť?

Kurzy.cz Bojíte se ztráty finanční nezávislosti? V páru můžete spíš ušetřit. Finance a společný rozpočet jsou obzvláště citlivým...

Najdete na iDNES.cz