Diskuse k článku

Podnikavostí pryč ze šedi průměrných

Podnikavost je především stav mysli člověka. Na hony vzdálený zpátečnickému zahnívání ve stádu průměrných i pohodlnému konzumu spojenému s nadáváním na zhoršující se morálku a bezpečnost společnosti. Což obojí při nedostatku podnikavosti dříve nebo později každou společnost postihne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jahol

a ještě něco
A ještě něco. Glorifikovat je možné pozitivní ty lidské vlastnosti, jejichž neomezený rozvoj povede k rozkvětu lidské společnosti jako celku. Neomezený rozvoj vlastností v článku pana Grubera ale povede k jejímu povede k totálnímu rozpadu. Oni totiž milí podnikatelé potřebují to stádo, o kterém se s nadhledem zmiňují - minimálně ze dvou důvodů: 1)podnikatel bez "stáda" přestává  být podnikatelem 2)celkové ekonomické zdroje jsou jistě omezené a země uživí jen relativně malý počet podnikatelů, kteří berou třicetinásobek průměru, za který se ještě normálně žije. Kdyby se všichni nemakačenkové poučili z článku pana Grubera a začali úspěšně podnikat, strhnou současné podnikatele nutně na třicetinu třicetinásobku.
0/0
12.11.2004 15:32

Pozorovatel

Jo pěknej článek, hlavně ve filosofické a teoretické rovině
Ve skutečnosti ti naši největší a nejbohatší podnikatelé (pevně věřím, že ne všichni :o)) ) museli dost často při té své podnikatelké a pokrokové mysli občas nějaký ten paragraf podlézt, přelézt nebo jen obejít či prostě trochu "narovnat", aby se dostali tam kde jsou dnes :o)). Jinak článek ve svých základech a principech pravdivý!!Neboť ne každému je dána "podnikavost" a píle a cílevědomost a pracovitost a míra sebevedomí a v neposlední řadě inteligence (občas i dobré známosti - např. pan Březina :o)) ), aby vytrvale šel úspěšně v podnikání kupředu. Jen se pak divím,proč lidé a to hlavně v jiných státech než v Čechách!! v celém průběhu dějin tolikrát diskriminovali a napadali židovský národ, který těmito vlastnostmi tak nějak odpradávna převyšuje průměrnou lidskou populaci. A teď diskutujte proč!?!
0/0
12.11.2004 15:29

Petr

Re: Jo pěknej článek, hlavně ve filosofické a teoretické rovině
Proc? Protoze ZAVIST a nic nez ZAVIST!
0/0
12.11.2004 15:46

Mario

Jsou to bláboly
Je jasným nesmyslem, že podnikavý člověk je ochoten dělit se o nadprůměrné výsledky svého podnikání s těmi nepodnikavými, a to prostřednictvím daní.
Podnikavý člověk snáší daně pouze v nezbytné minimální míře a nedobrovolně, pouze z pudu sebezáchovy, protože jinak by šel do báně. Ale skutečně podnikavý člověk se i svoji daňovou zátěž snaží minimalizovat prostřednictvím různých fines, kterým se říká daňová optimalizace a podobně.
SDouhlasím s názorem, že jsou podnikatelé a "podnikatelé". Ale není pravdou, že hybnou silou pokroku ve společnosti jsou jenom podnikatelé. Jsou také učitelé, kteří přenášejí společenské hodnoty ma děti, bez nichž by společnost byla odsouzena k zániku. A jsou doktoři, kteří zajišťují, aby lidé byli pro vytváření hodnot způsobilí. A jsou i vědci akonstruktéři, kteří vymýšlejí nové nápady a uskutečňují je, aby se jich filuta podnikatel mohl zmocnit a využít je ke svému (nikoli obecnému) prospěchu.
Takový je stav v naší sp
0/0
12.11.2004 15:25

jojo7

Dobrý článek
mně se ten článek také líbí... nechybí mu nadhled a autor ví o čem píše...
0/0
12.11.2004 15:21

jahol

blábol
Cituji: "Mít v sobě ducha podnikavosti znamená: - toužit po vlastní samostatné ekonomické aktivitě; - ochotu nést riziko krachu, celoživotně pěstovat své znalosti a tvořivě je využívat. Podnikavý člověk je požehnáním každé společnosti.
Bože, to je blábol. Toužit po vlastní samostatné ekonomické aktivitě přece není požehnáním - pokud člověk nemá  další schopnosti, půjčí si prachy, zkrachuje a nejen že neobohatí, ale ještě okrade ostatní. A takových podnikatelů tady máme....A co je platné, že nese riziko krachu, když je jeho morálka taková, že necítí žádné výčitky - on to přece myslel dobře. Celoživotní pěstování a využívání znalostí není zase vůbec nutně spojeno s podnikáním...Vytvořit bohatství (pro sebe!) dokáže i lump, který oloupí a zabije lidi. 
Ostatně - příklad podnikání vidíme i tady - podplacení redaktorů MF,aby uveřejňovali články, z nichž je půlka opsaná a zbytek totální blábol.   
0/0
12.11.2004 15:20

Petr

Svata pravda II
Ano, David Gruber ma pravdu. Muze se to nelibit tem milionum zavistivym, neschopnym nemakacenkum. Muzou si pestovat sve zcestne nazory podporovane tiskem a televizi, podle kterych se daji penize vydelat pouze podvody a kradezemi... ale bohuzel ono je to opravdu jinak. Pokud opravdu chces a pokud na to opravdu mas (ruce nebo hlavu) tak bohaty budes.
A pokud nechces - no tak bez tech milionu se prece taky da stastne zit.  Proc tu tedy cteme tolik zlobne kritiky? To jsou vsichni Ti neschopni a lini co by taky strasne chteli, ale holt na to nemaji ruce ani hlavu, a tak musi od sveho stolu z pivem kricet do celeho sveta, ze Ti co byli lepsi - kradli atp. Zivil jsem se vzdy poctive a dnes vydelavam 600 EURO denne. Proc? Protoze jsem pracoval 13 hodin denne a nebal se vzdy jit tam kde byla prilezitost...a ne jistota. Tak prestante knucet a zkuste to taky!
0/0
12.11.2004 15:19

jahol

Re: Svata pravda II
Nikdo netvrdí, že se peníze dají vydělat pouze podvody a krádežemi, ale pravdou je, že tomu tak ve velkém procentu případů skutečně je.....Pro mne osobně je slušný podnikatel velmi úctyhodná osoba, ale o nic úctyhodnější, než slušný učitel, chirurg, výzkumník nebo instalatér.---Myslím si totiž, že jde především zase a jen o to, jaký ten člověk je, o jeho morálku, etiku atd. a ne o ty atributy, které pan Gruber vyjmenovává ve svém článku. Schopnost riskovat, kterou tak vysoce hodnotí,  mají extrémně rozvinutou hráči na hazardních automatech, kteří sebe a své blízké připravují o statisíce (a živí jiné hodné podnikatele, kteří na automatech vydělávají milliony). Ano, například tito podnikatelé jsou zářným příkladem pozitivních hodnot vyjmenovaných panem Gruberem, ale já si vůbec nejsem jistý, že by měli můj život čímkoli obohatit.    
0/0
12.11.2004 15:26

Petr

Re: Re: Svata pravda II
Tak to je teda super... Nicim tvuj zivot neobohatili!?  A na cem pises v teto chvili? Co jis? Co ctes? Do ceho se oblekas?
Kdo podle tebe vytvoril a prodal vsechny ty veci a sluzby, ktere denodenne pouzivas? Komunisticka strana CR a jeji pracujici lid????
Ach jo  !
0/0
12.11.2004 15:44

Petr

Re: Svata pravda II
Jo zapomnel jsem dodat: NEZAVIDTE... neni to hezke!
0/0
12.11.2004 15:26

donut

Nesmyslný příspěvek
už dlouho jsem nečetl na iDNES tak špatný příspěvek
Tak za prvé - naprosto se nedělá rozdíl mezi podnikatelem a "podnikatelem". Mezi "podnikatele" řadím lidi, kteří si v desetitisícové městě otevřou šestý krámek s keramikou a upomínkovými předměty, aniž by jim přišlo divný, že již těch pět současných zeje prázdnotou. Nic proti nim do té doby, dokud mě to nic nestojí, což mě v příoadě nesplácených bankovních úvěrů postupně převáděných na Konsolidační banku věru něco stojí.
Za druhé - věta "Je ochoten dělit se o ně s těmi, kteří podnikat nemohou, neumějí, nechtějí - a to prostřednictvím daní." - tak to je teda pr*el. Ještě jsem neviděl takhle "ochotnýho" podnikatele.
Za třetí - implikace, že podnikatelé se dopouštějí terstných činů proto, že je k tomu něco tlačí, je podle mě nepří
0/0
12.11.2004 15:13

stirlingx

Re: Nesmyslný příspěvek
Tak Ty si úplně mimo, typický produkt socanské demagogie.
0/0
12.11.2004 15:22

donut

Re: Re: Nesmyslný příspěvek
Obávám, se, že se pleteš. Jenom mi nepřijde správný, že když vydělám měsíčně 100T, zbyde mi z nich sotva šedesát. Takže zmínka o tom, že podnikatelé jsou "požehnáním" mi přijde vtipná. Bohužel sociální a zdravotní systémy rozhodně netáhnout podnikatelé. Táhnu je já a další podobný debilové, který jako zaměstnanci platěj daně jako mourovatý.
Koukni se do světa - všude jsou registrační pokladny naprostou samozřejmostí, v Itálii dokonce můžeš nafasovat pokutu za to, že jsi si jako host v restauraci nevyžádal paragon. V americe když jsem v krámku nevydal zákazníkovi lísteček z pokladny, tam mě majitel málem zabil, že teda rozhodně nechce přijít o licenci. A mohli bychom pokračovat.
0/0
12.11.2004 15:33

jahol

Re: Re: Nesmyslný příspěvek
Zajímavé je, že jak na vcelku racionální, zdůvodněné, i když třeba nesprávné, ale slušné příspěvky nepodnikatelů reagují hrubě, urážlivě a zkratkovitě příspěvky, které je podporují - jako tenhle. 
0/0
12.11.2004 15:35

alfons

Kazdý může podnikat
Myslím si že závid´ˇet bohatému podnikateli je úplná blbost.Každý si totiž může založit svou firmu.Jak se jeho firmě vede záleží pouze na tom jak je šéf firmy vzdělaný a pracovitý.Závidět bohatým mohou pouze hloupí nebo líní.
0/0
12.11.2004 15:03

Petr

Výborný příspěvek
už dlouho jsem nečetl na iDnes tak dobrý příspěvek
0/0
12.11.2004 14:41

PC

Blbost
Takze podle clanku, kdo nepodnika, zahniva? Na kazdeho bavi podnikani.. Nekdo maluje obrazy, nekdo pestuje ruze, nekdo blaznivy vedec...a vsichni tito lide prinaseji prospech spolecnosti...
Lide podnikaji z ruznych duvodu: Bavi je obor, v kterem podnikaji a vice nez penize je pritahuje uspech, touha vyhrat.... Pak jsou lide, kteri proste bohatnout tak, ze to berou jako hru a penize jsou pro ne jen meritko uspechu...
Pak jsou lide, tech je vetsina, kteri delaji cokoliv pro penize a jejich chorobna touha je vede pres mrtvoly.....
 
0/0
12.11.2004 14:36

JIrka Novak

Pravda
Clanek je moc pekny a zcela pravdivy. Skoda, ze si ho neprecte vice lidi. Jeste veci skoda ale je, ze z tech, kdo si ho prectou, ho dost lidi nepochopi. Co se tyce ceskych podnikatelu a cechu obecne, tak nam spise chybi moralka. 
 
0/0
12.11.2004 14:27

eliska

Re: Pravda
...respect jednoho k druhemu, ne ponizovani a zavist...respect dobreho cloveka k dobremu cloveku at je chudy nebo bohaty...
0/0
12.11.2004 16:45

Pavel

Mno, jiste ale...
Je to hezky, hlavne ty definice...kdyby....kdyby jsme nebyli v Cechach. Drtiva vetsina podnikatelu to nenakradla nebo k tomu neprisla nepoctive. Placeni dani je take hezka vec, tedy kdyz funguje....a nekdo je skutecne i plati. Bohuzel jedini, ze kterych je lze vylamat jsou prave zamestnanci. Ale o tom tady nema cenu povidat. On by vam to vysvetlil treba takovej pan profesor, co nam dnes vladne. Takova kuponovka, to byl zlatej pocin, miliardy rozkradeny a za vsechno muze neviditelna ruka trhu...nevim nevim. Vysvetlovani skoncilo, zapomente.... 
0/0
12.11.2004 13:55

Honza

Re: Mno, jiste ale...
1. Nevládne nám profesor, ale koloťuk
2. Podnikatelů je více než milion (právnických i fyzických osob). Chceš tvrdit, že je tady milion podvodníků? Zřejmě nevíš, o čem mluvíš.
0/0
12.11.2004 14:17

Mirek33

Svata pravda
 Bohuzel ma autor zcela pravdu, at uz jsme ochotni si to priznat, nebo ne.
0/0
12.11.2004 13:43

SigSauer

Hloupost
David Gruber už tady uveřejnil několik kravin a ani tahle nevybočuje z řady. Nemá cenu to vůbec číst, je to vyložená ztráta času. Možná právě proto tento člověk nepodniká, ale hraje si na odborníka v oblasti komunikace.
0/0
12.11.2004 13:40

Veldrane

Re: Hloupost
Ehh tomu rikam opravdu objektivni kritika ;-)). Nerikam ze se vsema clankama p. Grubera souhlasim, ale Vase kritika nerika proc se Vam konkretni clanek nelibi a co je na nem spatnyho ;-)). Jinak k clanku - vicemene s autorem souhlasim - nicmene i u nas uz existuji i lide, kteri nezavidi. Dale kazdy nema predpoklady pro to aby se stal uspesnym podnikatelem, ale neznamena to ze neni nutne pro spolecnost dulezity.
0/0
12.11.2004 14:27

SurioMario

Kravina
Jestli se u nas podniká jedině s korupci a podvody, tak to pro všechny není. Někdo musí makat. Ja znám sousedy, kteří toto nakradli nebo zbohatli z byvalého členství ve straně. Kámoš na kámoše a býválý straník na straníka a byrokrat na byrokrata.:((((((((((((
0/0
12.11.2004 13:34

Páťa Tlučhoř

***
v upozornění nahoře se píše, že pro i-dnes jsou nepřijatelné příspěvky, které "poškozují dobré jméno serveru i-dnes". potom vůbec nechápu, proč neustále otiskují články pana grubera, odborníka, lektora, trenéra v oblasti komunikace....
0/0
10.11.2004 14:33

job3000

rozdíl
Dobrý den
uvedu příklad s nemocnicemi soukromé nebo státní?
- v soukromé nemocnici je nutné aby ji někdo nevytuneloval a pak bude fungovat.
0/0
10.11.2004 12:48

job3000

Re: rozdíl
to zrušte někdě se zto zblbnulo!
Díky.
 
0/0
10.11.2004 12:49

Bjork

Re: Re: rozdíl
JJ  pěknej žvást a víš jakej je rozdíl mezi státní a soukromou ? Státní zkrachuje protože  jí neplatí trvale tunelovaná VZP
 
0/0
12.11.2004 14:12

Zdravím_Trenéra

pozoruhodné
Opravdu mimořádné informace od pana David Gruber, trenéra v oblasti komunikace. Podobných blábolů tady otiskl již několik a doufám, že idnes přinese i jiné články které by bylo vhodné zařadit do rubriky zaměstnání. Pokud bude pokračovat v podobných slátaninách tak zcela jistě čtenáři přejdou na jiné noviny.
   
0/0
10.11.2004 11:48

melkor

Dotaz
Pokud dobre rozumim, tak ten, kdo neni podnikatelem, je proste ausus. Muze to byt spickovy lekar, konstrukter, programator, ..., ale kdyz neni podnikatelem, tak je prumerny ci podprumerny a muze tak maximalne cekat, o co se s nim skveli podnikatele prostrednictvim dani podeli. Hmmmm ...
0/0
10.11.2004 11:00

Kate

Re: Dotaz
Nemyslim, ze autor mel namysli zrovna to, ze ti co nepodnikaji jsou ausus. Jde o to, ze bez podnikani v teto zemi nebude dost dobre fungovat nase ekonomika a podnikani muze fungovat jen za podpory statu. Dokud se budou statni urednici bat, aby se nahodou nemel nekdo lip nez oni, nebude stat podnikani podporovat. A tak to bohuzel je.
0/0
10.11.2004 11:23

job3000

Re: Re: Dotaz
Dobrý den
uvedu příklad s nemocnicemi soukromé nebo státní?
- v soukromé nemocnici je nutné aby ji někdo nevytuneloval a pak bude fungovat.
0/0
10.11.2004 12:48

job3000

Re: Re: Dotaz
Dobrý den
uvedu příklad s nemocnicemi soukromé nebo státní?
- v soukromé nemocnici je nutné aby ji někdo nevytuneloval a pak bude fungovat.
- ve státní nemocnici se může všechno krásně utratit tak pořád chybí peníze.
0/0
10.11.2004 12:50

Vlastys

Re: Dotaz
Pokud seriózně podnikám a vytvářím hodnoty a pracovní místa mám právo být nadprůměrně honorován. Když mám zaměstnance, který mi tyto hodnoty pomáhá vytvářet mám povinnost ho nadprůměrně honorovat. Pokud  někdo  chodií do práce jen aby nějakou měl a nebude se nijak zvlášť na hodnotách podílet nemohu ho nijak zvlášť platit. Co je na tom zvláštního. Jó jasně. V Čechách dle pravidla - já kozu mít nechci, já chci aby sousedovi chcípla.
0/0
10.11.2004 14:06

hola

Re: Dotaz
Bohuzel, jste aussus. Protoze programator, lekar atd. nedokazou vygenerovat ty penizky na platy, sluzebni auta, telefony a stravenky.
 
0/0
12.11.2004 13:24

Mirek

Re: Re: Dotaz
Penízky se negeneruji, penízky se směňují za to, co někdo vytvořil. Tedy program, případně lidské zdraví, nebo něco jiného.
0/0
12.11.2004 13:54

fffik

Re: Re: Dotaz
Zrejme chcete rici, ze penizky generuje pouze delnik v tovarne nebo zemedelec na poli. To, ze napr. programator PLC naprogramuje za mesic cast linky, ktera pak nekolik let nepretrzite dela to same, co by tu samou dobu delalo mene kvalitne 50 delniku, Vam zrejme nedochazi. Zrovna tak bez lekare 20 z tech 50 delniku za tech par dni pojde. Uz tam ty penizky vidite?
0/0
12.11.2004 14:10

Bjork

Re: Dotaz
Myslím že se v tom snažíš hledat jen něco s čím bys mohl nesouhlasit. Ten člověk chtěl říci toto - podnikavý člověk je ten kdo chce mít své věci ve svých rukou. Snaží se dělat co nejefektivněji s ohledem na zisk (zde je třeba zohlednit např. to že je dělá tak aby se k němu klienti vraceli nikoliv aby je obral) Dále pak tento člověk chce zákony a pravidla pro svoje životní fungování které mu budou pomáhat a sloužit, nikoliv zenesnadňovat existenci. Za to je ochoten platit státu daněmi. Takto může a měl by uvažovat každý občan - lékař, obchodník i profesor. O takovýchto lidech ten článek byl, nikoliv o tunelářích a podvodnících
Dále v článku zaznělo to že pokud lidé kteří disponují výše uvedenými kvalitami nejsou u nás spokojeni mají tři možnosti: 1. tiše trpět makat a mít se stejně jako ti líni (dost málo pravděpodobné) 2. odstěhovat se někam kde to funguje (pravděpodobnější) 3. prestat makat nebo začít švidlovat (velmi pravděpodobné) A to jistě n
0/0
12.11.2004 14:25

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz