Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Začínali s Esmeraldou v bývalém kravíně. Dnes mají 65 zaměstnanců a daří se jim

Miroslav Ponec začal podnikat krátce po revoluci. Pak ale úplně změnil obor a v roce 1993 založil se svým bratrem Betonpres. Firma je stále rodinná, pracují v ní i synové zakladatelů a dosahuje ročního obratu 300 milionů korun.
Eduard a Miroslav Poncovi

Eduard a Miroslav Poncovi | foto: Petr LundákMAFRA

Vystudoval jste průmyslovku, po škole nastoupil do zaměstnání, tam jste ale dlouho nezůstal. Proč?
Miroslav Ponec: Pracoval jsem ve firmě, která v té době spolupracovala na výstavbě jaderné elektrárny Temelín. Teplé místečko ve velké společnosti mě však po chvíli přestalo naplňovat, a i přes nevoli rodičů jsem se pokoušel podnikat. S kamarádem jsme měli obchod s oblečením nebo jsme prodávali potraviny. To byla mnohem větší zábava.

Také hledáte dobrého zaměstnavatele? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz.

Od oblečení ke střešním taškám je přece jen poněkud daleko. Jak vás vůbec napadlo takto změnit obor vašeho podnikání?
Miroslav Ponec: Asi po roce a půl podnikání nám bylo jasné, že bychom se měli zabývat něčím smysluplnějším. A tak vznikla myšlenka výroby střešní krytiny. Nápad byl na světě, ale kamarád se rozhodl vrátit zpátky ke svému elektrotechnickému oboru. A jediný, s kým jsem si dovedl představit něco takového rozjet, byl brácha. Bratr byl ostatně také stavař, tehdy na pozici stavbyvedoucího u lokální stavební firmy.

Kdy a jak jste vyrobili první střešní tašky? A byl o ně zájem?
Eduard Ponec (bratr Miroslava): První betonovou tašku jsme s bratrem vyrobili na podzim v roce 1993 na úplně novém stroji, který dokonce zkonstruovali čeští strojaři.
Miroslav Ponec: My jsme se nejdřív lisovací stroj pokoušeli vymyslet a vyrobit sami, ale tento plán úplně nevyšel. Byli jsme v tu chvíli bez peněz, ale přeci jen se na nás usmálo štěstí a dokázali jsme koupit Esmeraldu. Jméno získala o pár let později, samozřejmě pro svou zelenou barvu, a zůstala s námi až do roku 2012. Mimochodem, kolega, který ji pokřtil, u nás pracuje dodnes na pozici směnového mistra.
Eduard Ponec: Odbyt byl zajištěn hned od první vyrobené tašky, tehdy byla po veškerém stavebním materiálu obrovská poptávka.

Továrna stojí na místě bývalého kravina. Jak jste k němu přišli?
Eduard Ponec: Náš taťka pracoval začátkem devadesátých let jako technik v JZD Temelín a věděl, že sháníme nějaký objekt, kde bychom mohli rozběhnout manufakturu. Jednoho dne přišel a říkal, že v Kočíně je bývalý kravín, na který je vypsaný demoliční výměr.
Miroslav Ponec: V té době jsme měli několik dalších tipů, a když si to zpětně uvědomujeme, ostatní lokality by nebyly z dlouhodobého hlediska dobré. Tady byla možnost dalšího rozvoje i slušné napojení na infrastrukturu. Dnes se to jeví jako vizionářské rozhodnutí, tehdy to ale bylo rozhodnutí dvou mladých kluků.

Můžete srovnat začátky firmy a současnost? Co vše se změnilo?
Eduard Ponec: Celkově se zásadně změnil obor jako takový. Jednak se zprofesionalizoval, jak po obchodní, tak po řemeslné stránce. Konkrétně u nás na straně obchodu změny vycházely především z budování obchodní struktury, kterou jsme v počátcích neměli. Dnes jsme jednoznačně ve struktuře výrobce, obchod, realizační firma a koncový zákazník. Dříve to fungovalo tak, že kdo přišel, tak si od nás tašky koupil. Tak to chodilo v prvních deseti letech, kdy se v podstatě nerozlišoval majitel farmy a nějaké stavebniny.
Miroslav Ponec: Ve výrobě se za těch 30 let změnilo kompletně všechno. Jediné, co zůstalo, je hlavní princip lisování na podložky v nekonečném pásu betonu, který se pak stříhá na jednotlivé tašky. Zbytek se ve jménu automatizace, digitalizace a úspoře materiálů a energií naprosto změnil. A v tomto duchu neustále pokračujeme.

Miroslav Ponec (53)

 • Vystudoval stavební průmyslovku ve Volyni.
 • V roce 1993 založil společně s bratrem firmu Betonpres..
 • Má dva syny, oba ve firmě pracují, Lukáš je manažerem logistiky, Marek hlavním technologem.
 • Mezi jeho koníčky patří cyklistika, běh, cestování a vaření.

Proč máte ve znaku kohouta?
Eduard Ponec: Kohouta či korouhvičku si lidé na štíty střech umisťovali už ve středověku. Dodnes je můžeme najít i na několik set let starých kostelech. Naši předkové věřili, že kohout, známý také jako symbol života a ranní bdělosti, ochrání jejich dům před zlem a nepříznivými silami.

Kolik domů za třicet let existence firmy chrání vaše střechy?
Miroslav Ponec: Spočítali jsme, že za tu dobu vychází počet vyrobených a dodaných střech pro představu na přibližně 45 tisíc průměrně velikých rodinných domů.

Ve firmě už pracují synové vás obou, dostali to příkazem, nebo vzešla iniciativa od nich?
Eduard Ponec: Všichni naši kluci pracují ve firmě sami od sebe už od patnácti let, kdy přirozeně začali jako brigádníci a později se postupně přesunuli do pozic, které jim vyhovují a baví je. Samozřejmě každý máme na starosti více věcí, ale primárně máme kompetence rozdělené.

Je rodinná firma výhodou nebo naopak rodinná spolupráce přináší více konfliktů?
Miroslav Ponec : My všichni v tom vidíme spíš samé výhody. Ve spolupráci je vždycky síla a v rodinném kruhu je největší výhodou důvěra, kterou mezi sebou máme.

Kolik dnes zaměstnáváte lidí a jak se u vás mají, myslím mzdy, benefity?
Eduard Ponec: Dnes je nás dohromady 65. U všech kolegů máme snahu vytvořit pohodovou pracovní atmosféru, včetně finančního ohodnocení. Jednoznačným ukazatelem spokojenosti zaměstnanců je pro nás velmi nízká fluktuace, někteří kolegové jsou tu s námi i přes dvacet let.

Eduard Ponec (58)

 • Vystudoval Vojenskou Vysokou školu v Brně, obor inženýrské stavby.
 • V roce 1993 založil společně s bratrem firmu Betonpres.
 • Má tři syny, dva ve firmě pracují, Jakub má na starosti výzkum a vývoj, Michal marketing. Nejmladší Tomáš ještě studuje, už ale pomáhá v technickém oddělení.
 • Mezi jeho koníčky patří běžecké lyžování, cyklistika a cestování.

A také zaměstnáváte roboty.
Miroslav Ponec: Ano, máme jich už 13 a uplatnění nacházejí zejména ve výrobě tvarovek a betonového příslušenství, kde byl vždy velký podíl ruční práce. S dnešními technologiemi je však spoustu problémů řešitelných automatizací a roboti úspěšně nahrazují namáhavou a opakující se práci lidí.

Jaké máte plány do budoucna?
Miroslav Ponec: Určitě bychom chtěli postavit novou výrobní kapacitu, která bude poplatná 21. století a bude mít dlouhodobé trvání. Chceme se zapojit do debat a vývoje budoucnosti střešní krytiny. Řešit otázky, zda ji vyrábět jen z betonu nebo zda pojivem bude cement. Právě to je i kvůli uhlíkové stopě hodně diskutovaná věc.
Eduard Ponec: A rádi bychom přišli s něčím, co by skočilo do nové vývojové etapy. Naše krytina musí mít do budoucna přidanou hodnotu.

Autor: , pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

V korporaci si vydobyla sabatikl. Je to volno pro vyhořelé, říká

Premium Je to benefit, který firma jen tak někomu nenabídne. Většinou musí být takový člověk hodně vysoko nebo takřka...

Předčasné státní penze míří k ledu, zbývá jen předdůchod

Už i kvůli zpřísňování politiky státu u předčasných důchodů nabírá na významu předdůchod čerpaný z doplňkového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvládáte své emoce? Osm pravidel, jak jednat s rozčilenými lidmi

Jsou lidé, kteří své emoce příliš nezvládají, a někdy si na této slabině dokonce zakládají. Ze zjevných důvodů je proto...

Analýza: Ve starém penzijku srazila inflace úspory za 10 let o pětinu

Inflace ukrajuje z úspor, které si Češi střídají v penzijních fondech. Ve starých transformovaných fondech, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milionové kompenzace i renty. Odškodné za dopravní nehody roste

Na konci loňského roku u nás jezdilo přes devět milionů motorových vozidel. Jen pro srovnání, v roce 2010 jich bylo...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Nemocí z povolání je syndrom karpálního tunelu, nově i bolesti zad

Závažné poškození bederní páteře je od letošního ledna na seznamu nemocí z povolání. Podmínky pro uznání jsou však...

Malá česká firma drží krok s nadnárodními výrobci. Sleduje trendy i novinky

Ve světě investic se mu dařilo. Jenže tato práce přestala Antonína Smrčka naplňovat. Zjistil totiž, že má potřebu něco...

Párkrát mu hrozil krach, vše ustál a s výrobky boduje u žen i ve světě

Říká se, že náhoda přeje připraveným. Něco na tom bude, protože kdyby byla firma Libora Maděry jen výsledkem shody...

Absolvovala velmi náročný konkurz a uspěla. Práce ji dnes naplňuje

Když se rozhodnete získat zajímavou práci, nikdy dopředu nevíte, jak bude pohovor probíhat. Jen krátká konverzačka?...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...