Prý jste chtěl být učitelem, je to pravda?
Je to tak. Už od základní školy jsem byl zapálený do matematiky a fyziky a tato vášeň mě provázela celé mládí. Od začátku jsem si přál být učitelem matematiky a fyziky.
Asi tedy nikoho nepřekvapí, že jsem po gymnáziu začal studovat na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Tam jsem objevil počítače a programování a to mě úplně fascinovalo.
Po škole jste nastoupil do bankovního korporátu. Jak tuto zkušenost hodnotíte?
Ještě při studiu jsem začal externě spolupracovat se Citibank v Londýně, po návratu do Česka jsem plynule pokračoval v Citibank v Praze. Musím říct, že to zpětně hodnotím jako důležitá léta získávání zkušeností.
Navíc jsem si ověřil, že technologie a finance jsou tím, co mě baví. Působení v korporaci mělo samozřejmě i své stinné stránky, soukolí velké nadnárodní společnosti může jedince demotivovat a vysát.
Proč jste se rozhodl pro vlastní podnikání?
Touhu uspět v podnikání jsem v sobě pociťoval už v dobách působení v korporátu. Dalším startérem byly jistá demotivace v posledních letech. K přechodu na vlastní projekty jsem se rozhodl v roce 2000, a protože se nikdy nevzdávám, jak jsem si usmyslel, tak jsem i učinil. Považuji to za své nejlepší životní rozhodnutí.
Prvními vašimi klienty byly finanční instituce, dnes se zaměřujete hlavně na e-shopy.
Základem mého podnikání je Payment4U, kdy dodáváme platební software i hardware pro velké e-shopy. Podařilo se nám oslovit jedničky na trhu v oblasti e-commerce, takže si troufám říct, že s našimi řešeními přišel v Česku do kontaktu téměř každý.
Podílel jste se i na výrobě doručovacích boxů pro e-shopy. S tím jste ale nebyl v Česku první?
Současný český trh je dost velký na to, aby snesl několik silných hráčů, navíc naše doručovací boxy jsou unikátní tím, že vytváří otevřenou síť pro všechny e-shopy, dopravce i uživatele bez omezení. V současnosti je jich po republice už zhruba stovka, a plánujeme další expanzi směřující k tisíci lokalitám v Česku.
Zavedl jste dokonce platby kartami v kostelech. Jak se vám podařilo přesvědčit k využití moderních technologií církevní hodnostáře?
Platby kartami v kostele – charity box – jsou mojí srdeční záležitostí. Jsem rád, že většina církevních institucí oceňuje jednoduchost a možnosti, které s sebou využití moderních technologií přináší. Propojení krásného produktu spolu s platební metodou, která přispívá na dobročinné projekty či na rozvoj památek, nám všem dělá radost.
Zdeněk Vacek (48)
|
Časopisem Forbes jste byl označen za jednoho z nejprogresivnějších českých inovátorů. Potěšilo vás to? A souhlasíte s tím?
Každého potěší, když si výsledků jeho práce všimnou i jiní. Mě o tom informovali kolegové a kamarádi a tak nechám hodnocení na nich.
Vždy se snažíme být na vrcholu technologií a investujeme obrovské prostředky do vlastního vývoje softwaru i hardwaru – to je možná důvod, proč nikdy nezůstaneme stát, ale stále nás něco žene dopředu.
Považujete se za úspěšného byznysmena? Co je podle vás pro úspěch v podnikání nejdůležitější?
Určitě o sobě jako o byznysmenovi nepřemýšlím. Jsem rád, že se mi podařilo realizovat projekty, které něco přináší a zároveň vybudovat kolem sebe tým úžasných lidí.
Pro úspěch v podnikání je podle mého názoru nejdůležitější odvaha a schopnost jít si za svým cílem. Nenechat se odradit okolím, konkurencí, ani neúspěchem.
Co bylo na vaší podnikatelské cestě nejtěžší? S čím jste nepočítal, s čím jste se musel poprat?
Absolutně nejtěžší je najít ty správné lidi, kteří s vámi budou spolupracovat. Dlouho mi trvalo, než jsem si přiznal, že sám nejsem schopen vše řídit a dokázal předat pravomoci dalším lidem. Samozřejmě není vždy všechno jen zalité sluncem a tak je důležité umět vstát a začít znovu, nebát se velkých výzev.
Co pro vás znamenají peníze?
Peníze jsou velmi důležité v pracovní i osobní oblasti. Bez financí nelze vytvořit větší produkt a uvést ho do světa. Bez peněz nelze zabezpečit rodinu a taky si život trochu užívat. Musí to být ale vyvážené a nechci mít v životě jen honbu za penězi jako motivátor, který mě žene dál. Doufám, že za ty roky v podnikání jsem tento balanc našel.
Jaké máte plány do budoucna?
V rychlém světě digitálních technologií se budoucnost promítá už do současnosti. Nyní se soustředíme na rozjezd aplikace, která by měla Čechy naučit využívat kryptotechnologie ve velkém.
Jako člověk spojující IT s financemi vkládám do tohoto projektu velké naděje. Rád bych také více podpořil charitativní projekty a naučil lidi a firmy přispívat částí svých příjmů na potřebné věci.