Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

aktualizováno 
Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v případě podnikatelů? A mají živnostníci nárok na předčasný důchod? Na konkrétní dotaz naší čtenářky odpovídala mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Před deseti lety jsem začala pracovat na živnostenský list jako obchodní zástupkyně kosmetické firmy. Zařídila jsem si i malý salon, kde se scházím s klienty a pořádám kurzy líčení. Tržby už ale nejsou takové, jako bývaly, a protože se mi blíží důchodový věk, uvažuji o předčasném důchodu, abych měla aspoň nějaký jistý příjem. Nerada bych ale zklamala své stálé zákaznice a navíc práce mě ještě pořád baví. Pokud si požádám o předčasný důchod, musím své podnikání ukončit?

Při výplatě předčasného starobního důchodu není možné až do data dosažení důchodového věku standardně pracovat či podnikat, přesněji vykonávat výdělečnou činnost zakládající účast na pojištění. Je ale možné si v omezeném rozsahu přivydělat.

Jestliže chcete i nadále podnikat, můžete, ale jen v případě, že vaše roční příjmy v roce 2019 nepřesáhnou 78 476 Kč. Můžete se také nechat zaměstnat, ale příjem nesmí být vyšší než 3 000 Kč měsíčně. A pokud byste vykonávala činnost na základě dohody o provedení práce, pak příjem v měsíci nesmí přesáhnout částku 10 000 Kč.

Jaké podmínky musím splnit pro přiznání předčasného důchodu?

Pro nárok na předčasný starobní důchod musíte získat alespoň takovou dobu pojištění, která je stanovena pro řádný starobní důchod. Ta činí od roku 2019 alespoň 35 let.

Chcete spokojené stáří? Porovnejte si nabídky, jak se zajistit.

Maximální doba, o kterou je možné jít do důchodu dříve, je závislá na důchodovém věku a na tom, kdy jej dosáhnete. Zákon o důchodovém pojištění stanoví: „Je-li důchodový věk nižší než 63 let, může být předčasný starobní důchod přiznán nejvýše o 3 roky dříve před dosažením důchodového věku. Je-li důchodový věk alespoň 63 let, může být předčasný starobní důchod přiznán až o 5 let dříve, ale ne dříve než od dosažení 60 let věku.“

Jsem ročník narození 1960 a vychovala jsem jedno dítě, kdy můžu požádat o předčasný důchod?

Všechny potřebné informace snadno zjistíte pomocí důchodové kalkulačky České správy sociálního zabezpečení, která je na webu ČSSZ. Váš důchodový věk je 63 roků a 8 měsíců, o předčasný důchod můžete požádat dnem svých šedesátých narozenin, tedy do důchodu můžete odejít o 3 roky a 8 měsíců dříve.

Žádost o předčasný starobní důchod se podává osobně na okresní správě sociálního zabezpečení podle místa trvalého pobytu. Předčasný starobní důchod není možné přiznat zpětně, ale nejdříve ode dne podání žádosti.

Jak se předčasný důchod vypočítává?

Předčasný starobní důchod se oproti řádnému starobnímu důchodu krátí, a to trvale. Tuto skutečnost byste tedy při rozhodování měla vzít v úvahu. Výše krácení je závislá na délce doby, která vám chybí od data přiznání předčasného starobního důchodu do dosažení důchodového věku. Sazba procentní výměry důchodu se snižuje za každých i započatých 90 kalendářních dnů z doby ode dne přiznání důchodu do dosažení důchodového věku o 0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů, o 1,2 % za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne a o 1,5 % za období od 721. kalendářního dne.

Vhodné datum přiznání předčasného důchodu můžete konzultovat s pracovníky okresních správ. Přiznání důchodu o několik dnů dříve může totiž znamenat srážku za další započatý úsek.

Co se stane s předčasným důchodem po dosažení důchodového věku?

Ani po dosažení důchodového věku se předčasný starobní důchod nemění na standardní starobní důchod. Od jeho dosažení se ale na jeho příjemce vztahují stejná pravidla jako na řádného starobního důchodce. To znamená, že můžete brát důchod a současně vykonávat výdělečnou činnost zakládající účast na pojištění, tedy podnikat či pracovat bez omezení výdělku. Po každých 360 fakticky odpracovaných dnech této činnosti také můžete požádat o přepočet důchodu. Důchod bude zvýšen o 0,4 % výpočtového základu, tj. částky, z níž byl vypočítán.

Autor: pro iDNES.cz

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Další z rubriky

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Češi sice brblají, ale zvyklostem v zahraniční firmě se přizpůsobí

Ilustrační snímek

K Němcům loajální, na Američany usměvavý, se Skandinávci kamarádský. Jaká pravidla a zásady musí český zaměstnanec...

Roboti nás o práci nepřipraví. Zaměstnají nás

Ilustrační snímek

Některé starší studie předpovídaly, že kvůli automatizaci a robotizaci zanikne až polovina pracovních míst, novější...

Cena Bitcoinu na úrovni 72 000 dolarů? Možná se dočkáme dříve, než si myslíte

Cena Bitcoinu na úrovni 72 000 dolarů? Možná se dočkáme dříve, než si myslíte

Kurzy.cz Od počátku roku 2015 do prosince 2017 prudce vzrostla cena Bitcoinu z přibližně 150 na 20 000 dolarů. Parabolický pohyb...

Najdete na iDNES.cz