Počítačové znalosti potvrdí certifikát platný v EU

aktualizováno 
Počítač ovládáte, že? Takovou otázku dostávají čím dál častěji uchazeči o zaměstnání. Jenže představy o míře zvládnutí počítače mohou mít zaměstnanci a zaměstnavatelé odlišné. Objektivní metodou, jak počítačovou gramotnost ověřit, je testování ECDL (European Computer Driving Licence). Pokud uchazeč uspěje, získá jakýsi řidičský průkaz, tedy mezinárodně platný doklad o tom, že ovládá aktivně základní dovednosti s počítačem.
Projekt ECDL vznikl v západní Evropě a slouží k ověření počítačové gramotnosti. Tu lze definovat jako minimum znalostí, které člověk potřebuje, aby mohl efektivně využívat informační technologie. O získání certifikátu je velký zájem - do poloviny roku 2000 bylo ve světě vydáno víc než 700 000 ECDL indexů, což je jakási žákovská knížka zájemce o certifikát, v lednu 2001 jich už bylo přes milion. V řadě mezinárodních firem jsou testy ECDL jedním z kriterií při hodnocení kvalifikace zaměstnanců.

V tuzemsku se začíná testovat

Mezi významné firmy, které používají koncept ECDL jako součást svých kariérních řádů patří například Bank Of Ireland, IKEA, Volvo či Siemens v Rakousku. Ve východní Evropě se ECDL testování provádí v Polsku, Maďarsku, Estonsku, Litvě a Slovinsku. A jak je na tom Česká republika? "V tuzemsku se testování zatím rozbíhá, zatímco například v Rakousku má ECDL index už více než 30 000 lidí," říká místopředsedkyně České společnosti pro kybernetiku a informatiku Olga Štěpánková. Také v Maďarsku chtějí počítačovou gramotnost řešit co nejdříve - většina státních zaměstnanců má povinnost získat certifikát ECDL. "Zaměstnavatelé si čím dál víc začínají uvědomovat, že nestačí počítač koupit, ale že se s ním musí pracovníci naučit i pořádně zacházet," míní Milan Mareš, ředitel Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd. Nejdál je projekt testování učitelů. Ministerstvo školství počítá s tím, že ECDL by měla v souladu s plánem státní informační politiky ve vzdělávání, schváleným vládou, v budoucnu získat většina učitelů. "Už koncem roku by měl být na každé škole alespoň jeden učitel s certifikátem ECDL," říká Petr Špirhanzl, vedoucí odboru celoživotního vzdělávání na Ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy. Na středních školách to podle Petra Špirhanzla nebude žádný problém, protože tam více než polovina učitelů odpovídající znalosti IT už má. "U základních škol není počítačová gramotnost učitelů na úrovni, jakou si představujeme. Počítače se tam často nedostaly v takové míře, jak by měly," soudí Špirhanzl. Vzhledem k blížícímu se vstupu České republiky do EU, kde je certifikát akceptován zaměstnavateli, je důležité, aby ho získalo také co největší množství studentů. "O kursy, které pořádáme pro studenty a učitele středních škol, je stoupající zájem, studenti si dobře uvědomují, že se jim certifikát může v budoucnu velmi hodit," říká profesorka Policejní školy Magdalena Herzogová. Podobné zkušenosti má i Petra Poulová z Univerzity Hradec Králové: V současné době absolvuje testy téměř čtyřicet pracovníků Magistrátu a Obecního úřadu v Hradci Králové.

Jak se testuje

Testování se skládá ze sedmi modulů - každý lze přitom splnit samostatně, ale ECDL Certifikát získá jen ten, kdo úspěšně projde všemi testy. Může je podstoupit v jakémkoli středisku, které je oprávněné pro provádění testů. Postupně splněné zkoušky se zájemci zaznamenávají do indexu ECDL. Co se testuje? Jeden z modulů například ověřuje schopnost práce s datovými soubory, jejich kopírování, tvorbu adresářů, v jiném modulu se testuje práce s textovým editorem a v dalším zase schopnost pracovat s tabulkovým kalkulátorem a samozřejmě zvládnutí internetu. Zahraniční zkušenosti ukazují, že během jednoho roku víc než padesát procent uchazečů úspěšně složí všechny požadované testy. Zájemce o certifikát může podle náplně jednotlivých modulů znalosti nastudovat sám, nebo se zúčastnit nějakého kursu. Ceny klasických výukových kursů, kam zájemce dochází, se ale velmi liší - například kompletní příprava na certifikát může zájemce přijít na pět, ale i na více než deset tisíc korun. Připravit se na testování může člověk také mnohem levněji - sám na počítači, pomocí návodného výukového programu. Například program WIT firmy M2S, který chce v české verzi uvést v září na trh společnost Tertia, by měl stát zhruba 2000 korun. Je rozdělen do tří částí a pokud je zájemce všechny absolvuje, neměl by mít se získáním certifikátu problém. Vedle ECDL Certifikátu mohou zájemci získat také osvědčení ECDL Start jako doklad o tom, že úspěšně složili zkoušky ze čtyř modulů ECDL. V České republice má licenci na vydávání certifikátů pouze Česká společnost pro kybernetiku a informatiku (ČSKI) www.cski.cz). Ta má také jako jediná právo akreditovat školy a střediska pro ECDL testování.

Kolik stojí certifikát?

Zájemce o certifikát platí za index a pak za každou složenou zkoušku. Doporučená cena indexu je 500 korun, v zahraničí se za něj přitom platí 30-50 EUR, což je minimálně jednou tolik peněz co v tuzemsku. Za každou jednotlivou zkoušku se platí 300 korun, takže kompletní certifikát vyjde na 2600 korun. Pokud si zájemce koupí index i testy v jednom balíčku, zaplatí 2500 korun. "Pro srovnání, v Rakousku je cena stejná, jenže v šilincích," uvádí Olga Štěpánková. Levnější testování mají učitelé a studenti, za celý komplet testů a indexu zaplatí 1950 korun.


Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Začínali mezi holými zdmi, dnes vyvážejí do dvaceti zemí světa

Václav a Pavla Mikovi ze Sázavy dokážou ze skla vyrobit snad vše, na co si...

Po sametové revoluci oprášili odkaz pradědečka a obnovili komunisty zabavenou sklárnu. Jejich sklo znají ve dvaceti...

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

Kurzy.cz Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 1,0 %, což znamená zrychl...

Najdete na iDNES.cz