Platy rostou, místa přibývají. Specialisté s praxí si finančně polepšují

aktualizováno 
Trh práce v Česku oživuje. V závěru loňského roku začaly poprvé po třech letech růst platy specialistů v řadě oborů. Přibylo také nových pracovních míst. Těžké časy ovšem stále nekončí absolventům škol bez praxe.
Nejvýrazněji vzrostly mzdy IT specialistům s praxí tři až pět let v oboru.

Nejvýrazněji vzrostly mzdy IT specialistům s praxí tři až pět let v oboru. | foto: Profimedia.cz

Pokud začnou růst platy programátorům a administrátorům sítě, je to dobré znamení pro všechny. Přidávat se začne i v dalších oborech. A to se přesně stalo.

"Loňský rok byl pro trh práce zlomový. Došlo k pozitivnímu obratu v oblasti IT, který signalizoval začátek postupného oživení trhu. Poprvé jsme tak od roku 2008 zaznamenali ve všech sledovaných oborech růst mezd," říká ředitel personální agentury Robert Half International v České republice Aleš Křížek.

Podle Křížka si finančně nejvíce polepšili uchazeči s praxí, která je pro zaměstnavatele stále klíčovým kritériem při náboru. Nejvýrazněji vzrostly mzdy IT specialistům s praxí tři až pět let v oboru, manažerům v oblasti logistiky, v technických oborech a obchodníkům s rychloobrátkovým zbožím. Pracovní trh se tak začíná po několika letech stagnace rozhýbávat.

Velká poptávka po schopných programátorech a takzvaných teamleaderech, tedy lidech, kteří jsou schopni nadneseně řečeno "převést řeč programátorů do normální češtiny", naznačuje, že studium informačních technologií má budoucnost.

Umíte Javu? Utrhnou vám ruce

Uplatnění lze v tomto oboru najít nejen u nás, ale i v zahraničí, především v Německu a Rakousku. "Na trhu prostě neexistují volní programátoři, kteří ovládají program Java nebo J2EE. Jestli o někom víte, dejte mi hned vědět, zaměstnavatelé mi utrhnou ruce, všichni je chtějí," poznamenává Křížek, podle něhož řada českých specialistů odchází do sousedních zemí. "Jsou tam dobře zaplaceni. Například ve Vídni mají naši programátoři možnost vydělat si v přepočtu i více než sto padesát tisíc korun měsíčně."

Stejně jako o specialisty v IT je stále zájem o dobré obchodníky. To potvrzují i webové pracovní servery, kde právě "obchodní zástupce" je často vůbec nejnabízenější pozicí. "Schopným obchodníkům se plat navyšuje i o několik tisíc korun měsíčně. Je to však zasloužené přidání. Mnoha obchodních týmů se v krizových letech dotklo propouštění, a tak mnohdy jde o velmi přepracované skupiny. Za svou práci dostávají konečně vyšší plat," vysvětluje Tomáš Bergl z Robert Half International.

Právě u obchodníků se za poslední tři roky významně změnil podíl fixní a bonusové složky platu. Ta fixní ustoupila bonusové části, jejíž výše záleží na konkrétních pracovních výsledcích zaměstnance.

Až o deset procent se platy navýšily a budou navyšovat hlavním účetním, které si firmy doslova hýčkají. Souvisí to s tím, že podniky nyní kladou větší důraz na správu a sledování svých financí. I to je naučila ekonomická krize. Vzrostl také zájem o odborníky, kteří spravují pohledávky podniků. Ti si loni vydělali měsíčně v průměru o pět tisíc korun více než v roce 2009. V bankovnictví a pojišťovnictví se dají vydělat rovněž velké peníze. Finanční manažer si může měsíčně přijít i na čtvrt milionu korun.

Vývoj mezd v různých odvětvích za poslední dva roky

O absolventy zájem není

Podle průzkumu Salary & Benefit Guide, který společnost Robert Half provádí pravidelně každý rok, začaly firmy v poslední době také více otvírat nová pracovní místa.

"Požadavky na kandidáty ze strany zaměstnavatelů byly i nadále vysoké, výsledkem byla často zdlouhavá a neefektivní výběrová řízení," vysvětluje ředitel Křížek, podle něhož je český pracovní trh stále typický nedostatkem odborníků s předchozí praxí napříč všemi obory. Z toho důvodu jsou zaměstnavatelé ochotni přidat i na nástupní mzdě, jen aby získali kvalitního pracovníka.

Smůla se stále drží absolventů škol, kterých je bez práce už skoro padesát tisíc. Není o ně zájem. "Absolventi s krátkou nebo žádnou praxí zůstávají na pracovním trhu déle. Firmy totiž preferují odborníky, kteří již mají požadované zkušenosti. A to nejlépe z konkrétního odvětví, takže mohou danou pozici zastávat okamžitě bez nutnosti zdlouhavého zapracování či školení," říká Křížek.

Odborníci studentům přitom doporučují, aby si zdokonalovali znalost cizích jazyků. Angličtina totiž stále zůstává jedním z hlavních požadavků při výběrových řízení na volné pozice.

Hledáte práci i Vy?

Najděte si nové místo.

Nabízíme několik tisíc denně aktualizovaných pracovních nabídek. Vybudujte si svoji novou kariéru na www.jobdnes.cz

  • Nejčtenější
Premium

Zmapovali jsme, za kolik pořídíte bydlení napříč Českem

Chystáte se koupit byt? Rozdíly cen nemovitostí mezi lokalitami jsou závratné. Na byt pro rodinu si připravte alespoň...

Expert: Lidé chybují, když utápějí peníze v pojištění drobných úrazů

Podle odborníků na pojištění stále mnoho lidí nemá dobře uzavřené pojistné smlouvy. Pojištění uzavírají na drobná...

Den s bankéřem: Jak se z nuly buduje firma s miliardovým obratem

Radomír Lapčík je úspěšný český podnikatel, který se vypracoval od nuly. Česká veřejnost ho zná jako zakladatele...

Sonda: které spořicí a termínované účty zhodnotí vklady nejvíce

Úrokové sazby na spořicích účtech stagnují, u nejlepších lze dosáhnout na úročení v rozpětí 1,6 až 3 %. Nezvedají se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Povinné ručení: za stejné auto zaplatí různí řidiči odlišné ceny

Za poslední rok stoupla cena povinného ručení v průměru o tři procenta. Alespoň to tvrdí pojišťovny. Uvedená tři...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Den s bankéřem: Jak se z nuly buduje firma s miliardovým obratem

Radomír Lapčík je úspěšný český podnikatel, který se vypracoval od nuly. Česká veřejnost ho zná jako zakladatele...

KOMENTÁŘ: Jak rychle získat Ukrajince do firmy? Na tříměsíční vízum

Řada zaměstnavatelů marně shání pracovníky. Osm z deseti firem je ochotno přijmout i cizince. Vysoký zájem je o...

SOS, pracuji v open space! Co vám hrozí ve velkých kancelářích?

I zaměstnance pracující v pohodlí kanceláře mohou postihnout leckteré zdravotní potíže. Třeba syndrom karpálního tunelu...

Salát občas zbude, kachna nikdy. Jak a za kolik obědváme v práci

Obědová menu za poslední léta poznamenalo hodně trendů. Krabičky se zdravým jídlem, veganská a raw strava, menší porce,...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROÚDRŽBÁŘ VÝROBNÍCH STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz