„Krize ukázala, jak důležitá může být pro spotřebitele možnost zaplatit kartou a zároveň jak důležitá je schopnost obchodníků rychle reagovat na měnící se požadavky trhu. Věřím, že nyní, kdy se obchodníci vrací zpět do plného provozu a snaží se přizpůsobit novým pravidlům kontaktu se zákazníky, bude zájem o terminály zdarma ještě větší než v době spuštění iniciativy,“ říká Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.
Čísla potvrzují, že se zájem skutečně zvedá. Zatímco během března až června požádalo o platební terminál 800 podnikatelů a živnostníků, nyní je to již 2 600 subjektů. Nejčastěji si platební terminál na rok zdarma chtějí vyzkoušet majitelé restaurací a občerstvení. Zájem mají rovněž kosmetické a masážní salony, fitness centra či autoservisy. O platební terminál žádají také drobné obchody s potravinami včetně pekáren a řeznictví. Zájem mají rovněž květinářství a specializované obchody jako jsou galanterie či prodejny s oděvy i další podnikatelé.
„Umožňujeme podnikatelům, kteří stále běžný bezhotovostní způsob placení nevyužívají, aby si ho zdarma vyzkoušeli a mohli se tak přesvědčit o jeho výhodách. Sami si tak významně ulehčí práci a především přestanou být v konkurenční nevýhodě. Pokud jim nebude vyhovovat, mohou ho bez problémů vrátit a žádné sankce jim nehrozí,“ říká Pavel Vinkler, ředitel odboru podnikatelského prostředí a obchodního podnikání MPO.
Terminál zdarma již zkouší 2 600 OSVČ
Zdroj: Česko platí kartou, srpen 2020 |
Využitím terminálů stoupají tržby
Podle pravidel projektu „Česko platí kartou“ mohou o platební terminál zdarma požádat živnostníci a OSVČ, kteří během 12 měsíců neakceptovali platbu kartou a zdarma a bez poplatků ho získají u měsíčního obratu do 50 tisíc korun, nad tento obrat jsou již poplatky účtovány podle sazebníku poskytovatele terminálu.
Digitální platby se během krize ukázaly jako velmi užitečný nástroj. Nakupování online a možnost platit v obchodech bezkontaktně už tak dávno nejsou jen možností, ale nutností. Podle dat společnost Mastercard mohou obchodníkům, kteří začnou přijímat platby kartou, stoupnout tržby o 12 až 18 procent. Pro malé firmy bude proto rozhodující, jak se na tyto nové změny adaptují. Podle průzkumu karetní společnosti Visa zatím umožňuje svým zákazníkům platit online jen necelá polovina malých firem.
„Úzce spolupracujeme s drobnými živnostníky, abychom jim pomohli vrátit se do hry. Malým firmám radíme s digitalizací, protože věříme, že v onlinu mohou nadále prodávat a vydělávat i v této nelehké době. Výhodu mají ty firmy, které už se v digitálním prostředí pohybují. Vyrovnat se s ekonomickým šokem, který onemocnění Covid-19 způsobilo, je tak pro ně snazší. Zákaznické chování se navíc nenávratně proměnilo a lidé více nakupují v e-shopech a v mobilních aplikacích,“ poznamenává Marcel Gajdoš, regionální manažer VISA pro Českou republiku a Slovensko.
„V posledních týdnech jsme i vzhledem k aktuální situaci zaznamenali výrazný nárůst zájmu o bezkontaktní platby. Lze předpokládat, že tento trend bude pokračovat. S finálním uvolněním pravidel nouzového stavu se obchodníci vrací zpět ke svému podnikání a většina z nich musí v plném provozu nastavit nové podmínky. Jednou z nich může být právě i usnadnění platebního styku,“ dodává Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.
V Česku je 215 tisíc terminálů
Podle Čarného patří Česká republika mezi 10 evropských zemí, kde se více než 80 procent bezhotovostních plateb uskutečňuje bezkontaktně. Téměř všechny platební terminály v České republice jsou bezkontaktní a bezkontaktní platby umožňuje 95 procent vydaných karet. Stále populárnější jsou i mobilní platby, kterými lze bezkontaktně zaplatit i nákupy za více než 500 korun.
V Česku je nyní 215 tisíc terminálů a víc než miliarda transakcí se hradí platebními kartami. Z tohoto počtu bývá 853 milionů transakcí bezkontaktních, v tom je Česká republika na prvním místě v Evropě. Díky iniciativě „Česko platí kartou“ by na trhu mělo během tří let přibýt 30 tisíc platebních terminálů.
Projekt odstartovaly karetní společnosti a poskytovatelé terminálů, konkrétně ČSOB, Mastercard, Solitea Pay a VISA. Postupně se do něj zapojují další společnosti a podporuje ho rovněž ministerstvo průmyslu a obchodu.
Iniciativa má pomoci malým obchodníkům a živnostníkům s pořízením platebních terminálů. Často je nemají zejména kvůli vysokým pořizovacím a provozním nákladům, u nižšího obratu karetních operací se totiž zpravidla hradí vyšší poplatky.