Personální agentury radí a šetří čas

  11:00aktualizováno  11:00
Personální agentury a poradenské společnosti se zvláště ve větších městech stále častěji stávají prostředníky mezi společností, která chce obsadit určitou pracovní pozici, a uchazeči usilujícími o získání místa. "Klientovi šetří agentura čas a poskytuje odbornou radu, kandidáti se seznámí s vícero nabídkami," říká konzultantka společnosti Hill International Martina Mastná.

V čem je výhodná spolupráce s personální agenturou pro toho, kdo si hledá práci? Není na závadu, že první fáze výběrového řízení probíhá v prostředí odtrženém od potenciálního zaměstnavatele?

Pro kandidáty zajímající se o inzerované místo je výhoda spolupráce na první pohled méně zřejmá. Většina lidí hledajících práci ji však dokáže ocenit zpětně. Spoluprací s personální agenturou si kandidát například rozšiřuje možnost seznámení se s více pracovními nabídkami v případě neúspěchu v jednom výběrovém řízení. I první fázi řízení, která probíhá bez dohledu budoucího zaměstnavatele, většina uchazečů bez problémů přijímá. Mnohdy přivítají možnost dozvědět se více o potenciálním zaměstnavateli předtím, než se s ním osobně setkají. Mohou si pak udělat plastičtější představu o nabízené pozici a lépe se na rozhodující setkání s klientem připravit.

Co byste kandidátům při jednání s personální agenturou poradila pro dosažení kýženého výsledku? Jakých chyb by se měli vyvarovat?

Předně je potřeba uvědomit si, že personální konzultant je někdo, kdo zastupuje klienta a hodnotí. Někteří uchazeči tento fakt nevědomky opomíjejí - přijdou se hlavně něco dozvědět o nabízené pracovní pozici a podcení například reprezentativní oblečení a úpravu zevnějšku nebo úroveň vystupování, na kterou by pečlivě dbali při jednání s budoucím zaměstnavatelem.
Důležité je dodržovat dohodu s konzultantem, termíny, být dochvilný. Na místě je vstřícný postoj k nutným požadavkům výběrového řízení, jako je několik kol pohovorů nebo absolvování psychologických testů. Při pohovoru doporučuji přiměřenou sdílnost, převážně pozitivní ladění a aktivní kladení otázek. Kontakt by měl být však přirozený, pozor na nadměrnou stylizaci! Konzultant je na druhou stranu ale také poradce, zdroj klíčových informací o klientovi. Záleží na každém zájemci o práci, do jaké míry z této konzultantovy druhé role dokáže výhodně čerpat.

Jaké výhody má spolupráce s odborníky na personalistiku pro zaměstnavatele?

Spolupráce s profesionální personální společností především šetří čas, který by mu zabralo třídění životopisů a vedení osobních pohovorů s kandidáty. Místo dlouhých hodin strávených s neodpovídajícími uchazeči se setká pouze s okruhem těch, kteří jsou poradcem vybráni jako nejvhodnější. Nadto většina zaměstnavatelů vítá i poradenský hlas ve finálním kole výběru a nezaujatý pohled zvenčí. Podmínkou úspěšné spolupráce je však odborná připravenost konzultantů, velmi dobrá znalost klienta, pracovního prostředí, firemní kultury a přesné porozumění popisu pozice.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Werichovo „ten dělá to a ten zas tohle“ dnes už příliš neplatí

Se školením uvnitř firmy souvisí i další velké téma - zastupitelnost lidí.

Býval to začarovaný kruh. Čerství absolventi hledali práci, aby nabrali první zkušenosti. Firmy pátraly po odbornících,...

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Česká pošta má nový ceník, od března si pořádně připlatíme

Česká pošta má nový ceník, od března si pořádně připlatíme

Kurzy.cz Česká pošta mění od března 2019 ceny doručování balíků. Rozdíly mezi současnými cenami a cenami, které začnou platit od...

Najdete na iDNES.cz