Personalistka: Nutit někoho do povýšení je hloupost

aktualizováno  0:01
Povýšení znamená více odpovědnosti. Mimo jiné i za určování platů svým dřívějším spolupracovníkům. Podle psycholožky a personální poradkyně Ivety Sigmundové z personální společnosti Aprofes je proto třeba důkladně zvažovat, kdo má pro vedoucí pozici předpoklady. Nevyplatí se přesvědčovat pracovníka, který o povýšení nestojí.

* Jeden z kolektivu pracovníků je povýšen. Jeho kolegové - nyní podřízení - se k němu začnou chovat jinak. Podlézají mu, nebo ho naopak pomlouvají. Když přijde mezi ně, přestanou se bavit. Jak takovou situaci zvládnout?

Doporučuji vyjasnit si s kolegy novou situaci a příliš neměnit své dosavadní chování tak, že začnete vystupovat moc dominantně. Ale vše záleží na tom, jaké panovaly mezi spolupracovníky vztahy před povýšením. Pokud byly bez problémů, neměly by se mezi nově jmenovaným nadřízeným a jeho podřízenými měnit zas tak výrazně.

* Přesto někdy nadřízený sám cítí, že kvůli své vedoucí pozici a novým pravomocím musí své chování ke kolegům změnit. Je to nevyhnutelné?

Změna chování zcela razantním způsobem příliš žádoucí není. Výhodou povýšeného kolegy je skutečnost, že své spolupracovníky dobře zná a ví, co na každého platí. Pak samozřejmě záleží na něm, jak toho využije. Je ale dobré přesně stanovit hranice přátelství a pracovních vztahů a neporušovat je.

* Kde je ta hranice? Existují případy, kdy je pro šéfa výhodné, aby ho podřízení brali jako přítele, tedy jednoho z nich?

Nadřízený musí mít především autoritu. Přátelství s podřízeným může fungovat, ale v žádném případě by nadřízený kvůli němu neměl promíjet chyby v práci. Plnění povinností a výsledky práce musí být stoprocentní. Nadřízený, který by promíjel některé chyby svým kamarádům a zvýhodňoval by je na úkor ostatních, by mohl mít velké problémy s autoritou. Tato hranice by tedy měla být vždy striktně vymezena. Je to mnohem jednodušší pro obě strany.

* Pracovník s povýšením souhlasí, ale obává se náhlého nárůstu odpovědnosti a povinností. Jak mu takový přechod usnadnit?

Profesní postup samozřejmě vždy souvisí s větším množstvím odpovědnosti a pravomocí. Pokud se nově jmenovaný pracovník necítí na náhlou změnu a nové požadavky, je dobré mu v první fázi poMohou to udělat kolegové, ale i přímý nadřízený. Toto období by však nemělo trvat moc dlouho. Pracovník dostal možnost profesního růstu určitě také proto, že má k takovému postupu dostatek zkušeností a schopností. Důvěra nadřízených by měla být pro každého dostatečnou výzvou zvyknout si na novou situaci co možná nejrychleji.

* Má-li zaměstnanec možnost povýšit, vidina společenského postupu může způsobit, že se na své schopnosti dívá nekriticky. Jak může posoudit, zda na takovou pozici stačí?

To má být především v kompetenci personalisty nebo přímého nadřízeného. Podmínky povýšení jsou většinou uvedeny ve firemním personálním plánu. Ten dává možnost profesního postupu pracovníkům, kteří pracují na určitých pozicích. Znamená to tedy, že lidé na dané pozici vědí, že mají možnost profesního postupu nebo že se s tím dokonce přímo počítá. Záleží na každém pracovníkovi, zda je se svým profesním zařazením spokojený, nebo zda usiluje o víc. Nutit někoho za každou cenu do povýšení je hloupost. Každý by si měl ujasnit, jaké má osobní ambice a cíle. Na druhou stranu je občas dobré dodat důvěru člověku, o jehož kvalitách jsme přesvědčeni, a podpořit ho. V takovém případě je vhodné poukázat na jeho profesní úspěchy, osobní předpoklady, výsledky práce a podobně.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Vykouřila se vám z hlavy slovíčka, která jste už znali?

I vám se vykouřila většina slovíček cizího jazyka, který jste se kdysi učili, z...

Studovali jste kdysi nějaký cizí jazyk, ale protože jste jej dlouho nepoužívali, máte nyní problém se domluvit. Nic...

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz