Jak umí s láskou na pracovišti zatočit zaměstnavatel. Hrozí výpověď?

aktualizováno  8:06
On firmě šéfuje, ona zastává na témže pracovišti funkci hlavní účetní. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby to nebyli životní partneři. Co na to říká zákoník práce?

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Problematice partnerských vztahů na pracovišti se Zákoník práce v podstatě nevěnuje až na jednu výjimku. A tou je, že jakýkoli pracovněprávní vztah nemůže být mezi manželi a registrovanými partnery. A to ani tehdy, když se stanou párem až na pracovišti.

„Fyzická osoba nesmí jako zaměstnavatel zaměstnat druhého z manželů nebo svého registrovaného partnera,“ říká Klára Valentová z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. Pokud se stanou manželi v době trvání pracovněprávního vztahu, pracovní smlouva automaticky zanikne.

Pouhé navázání milostného vztahu ale nemůže být považováno za porušení základních povinností zaměstnance vyplývajících ze zákoníku práce. Partnerský vztah na pracovišti tak není z pohledu pracovního práva problémem, pokud nemá negativní vliv na plnění pracovních úkolů.

„Důvodem pro skončení pracovního poměru ale může být například společná fiktivní služební cesta na účet zaměstnavatele,“ poukazuje advokátka Valentová na možné prohřešky proti zákoníku práce.

Smlouvu čtěte raději dvakrát

I když neexistuje žádný speciální právní předpis, který by vztahy na pracovišti upravoval, předtím než kolegyni pozvete na večeři nebo si s kolegou otevřete lahev červeného, si raději projděte svoji pracovní smlouvu. Je možné, že si společnost, ve které pracujete, upravila vztahy mezi zaměstnanci lokálními předpisy.

„Přiměřená pravidla pak může zaměstnavatel vymáhat a to včetně pracovněprávních postihů, jako jsou výtky, napomenutí a v závažných a odůvodněných případech také ukončení pracovního poměru,“ říká Hana Gawlasová z advokátní kanceláře Squire Patton Bogs. Zároveň však dodává, že tato pravidla by neměla upravovat vztahy samotné, ale jejich možné negativní důsledky. 

„Dodržování předpisů může zaměstnavatel také běžným způsobem kontrolovat a to za předpokladu, že tak bude činit nediskriminačně a bez nedovolených zásahů do soukromí,“ doplňuje Gavlasová. Firma tak nemůže kontrolovat žádnou soukromou korespondenci zaměstnance, procházet jeho osobní věci nebo jej sledovat kamerovým systémem.

„V případě, že by zaměstnavatel měl zájem na tom, aby omezil nebo zakázal partnerské vztahy na svém pracovišti nebo s obchodními partnery, muselo by to být dohodnuto přímo se zaměstnancem,“ dodává advokátka Valentová.

Nejčtenější

Zapomněl, že má pojistku na dožití. Když se ozval, dostal 120 tisíc

Ilustrační snímek

Životní pojištění může zaniknout kvůli úmrtí pojištěného či osoby, která platí pojistné, nebo naopak dožitím se doby,...

Koho čeká po studiu úspěšná kariéra a kdo moc šancí na úspěch nemá

Ilustrační snímek

Oběma se podařilo získat vysokoškolský diplom. Jeden z nich okamžitě získá práci snů a může budovat kariéru. Druhý bude...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Kvůli nádoru prožila peklo, ale nevzdala se. Dnes si plní svůj zlatý sen

„První šperk jsem vyrobila na základní škole, byly to náušnice a spona do...

Klára Bílá vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově. Kvůli dlouhodobým problémům s nespavostí absolvovala řadu...

Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

Ilustrační snímek

Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla...

Další z rubriky

Svou první židli vyrobili v garáži, dnes mají obrat přes 330 milionů

Zakladatelé a majitelé firmy RIM Milan Nagy (vpravo) a Rudolf Fukal.

Psal se rok 1991 a tři mladíci z Moravy smontovali první židli podle modelu, který si přivezli z Rakouska. Z trojlístku...

Kvůli nízkému platu odešla ze zdravotnictví, teď má práci snů

Martina Tintěrová z advokátní kanceláře Dentons

Chtěla pečovat o zdraví pacientů, teď se stará o zaměstnance, což je podle slov talent manažerky advokátní kanceláře...

Nebojte se zběhnout k jinému oboru, možností je dost a nemusí nic stát

Ilustrační snímek

Vystudovali jste vysněný obor a očekáváte, že v něm budete až do důchodu? Statistiky dokládají, že se můžete mýlit....

Velikonoční nádivka: recepty, které máme nejraději

Velikonoční nádivka: recepty, které máme nejraději

Kurzy.cz Velikonoční nádivka patří mezi velikonoční recepty, které máme nejraději. Velikonoce v kuchyni jsou ve znamení zejména ...

Najdete na iDNES.cz