Paní Nová je povoláním fyzik nebo fyzička. Co zní lépe?

aktualizováno 
Přestože si ženy mohou vybrat, často používají pro označení své profese tvar v mužském rodě. Je to zvyk a také to zní odborněji.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Je povoláním logoped. A také jednatel společnosti a soudní znalec ve zdravotnictví. Přesně takhle to má na vizitce. Schválně – koho si pod vyjmenovanými přízvisky představíte? Muže? Ženu? Jméno z vizitky zní Ilona Kejklíčková, ředitelka soukromé kliniky Logo.

"Proč tam nemám jednatelka nebo soudní znalkyně? Pravda je, že jsem nad ženskou variantou vůbec nepřemýšlela, takhle je to prostě zaběhlé," zdůvodňuje povolání psaná v mužském rodě Ilona Kejklíčková. A dodává, že o sobě mluví jako o logopedovi, nikoli logopedce.

Také Alena Foukalová sama sebe nazývá daňový poradce, ačkoli má k dispozici český ekvivalent poradkyně. "Daňová poradkyně mi prostě zní nepříjemně, takže si tak nechci říkat. Některé kolegyně ženský rod používají, já jsem však už šestnáct let poradce," říká. I na osvědčení, které dostala po zkouškách, ostatně je její povolání v mužském rodě.

Asistent je víc než asistentka?

Autorky příručky vyváženého vyjadřování, kterou posvětilo ministerstvo školství, si tendenci žen používat mužské tvary v názvech svých profesí vysvětlují tím, že mužský rod zní v mnoha případech odborněji. Odborník je zkrátka více než odbornice. Pro mnohé kontroverzní příručka má přitom pomoci změnit jazyk tak, aby spravedlivě zohledňoval muže i ženy.

"Výraz asistent má vyšší sociální status než asistentka. Jedna daňová poradkyně, která se zásadně označuje daňový poradce, tvrdí, že to dělá proto, že mužský tvar je konkurenceschopnější než ženský," vysvětluje Jana Valdrová v příručce. Podle výzkumu si prestižní povolání spojujeme s obrazem muže. "Potřebujeme-li radu právníka, podvědomě hledáme v seznamu mužská jména," dodává Jana Valdrová.

To však oslovené ženy odmítají. "Nemám na vizitce koordinátor kvůli zvýšení prestiže. Je to opravdu věc zvyku," říká Štěpánka Havrlíková, koordinátor/ka soutěže Mistr kávy.

Potíže někdy dělá jazyk sám

Když zkusíte vytvořit ženský ekvivalent od slova porodník, nezbude nic jiného než lékařka-porodník, protože slovo porodnice má jiný význam. Podobně je na tom dvojice strážník-strážnice, kde druhý výraz souběžně označuje také budovu, ale výraz se vžil a občas se používá. Objevují se už i dříve nezvyklé a dosud trochu exoticky znějící výrazy psychiatryně a chirurgyně (správné je i chiruržka).

Ale existují i opačné příklady. U povolání přisuzovaných spíše ženám se někdy tvoří mužské ekvivalenty obtížněji –máme tedy zdravotní bratry coby protějšky zdravotních sester (otázka je, zda se cítí dobře na sesterně).

Předpisy mluví jen o advokátovi

Právnický jazyk a jazyk zákonů nezná ženský rod, také žena je po zkouškách automaticky označena za advokáta. A například Eva Grabarczyková se proto zdráhá nazývat se oficiálně advokátkou. "S ohledem na zákonnou povinnost a zároveň veškerou možnou snahu dodržovat právní předpisy a jít tak klientům příkladem si bohužel nemohu dovolit uvádět ‘advokátka‘,“ říká brněnská právnička.

Její kolegyně Klára Veselá-Samková však namítá, že legislativní jazyk je prostě psaný v mužském rodě jednotného čísla, což však neznamená, že by si ho ženy nemohly přizpůsobit."Mě by zase ani nenapadlo nazývat se nepřechýleně jako advokát," říká Klára Veselá Samková.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Dohoď mi lepší job, kamaráde. Lidé si práci často hledají díky známým

ilustrační snímek

Hledáte dobrou práci? A už jste rozhodili sítě? Podle průzkumu poradenské společnosti Randstad mezi českými zaměstnanci...

Advokátka: Pomlouvání zaměstnavatele na facebooku může mít tvrdý dopad

advokátka Klára Valentová

Čas od času si na svou práci a zaměstnavatele stěžuje každý. Pokud se to děje mezi blízkými, je to přirozené a dobrá...

Psycholožka: Jsou úspěšní, ale nešťastní. Krysí závod nelze vyhrát

Radka Loja

Psycholožka Radka Loja původně vystudovala elektrotechniku a po návratu z Anglie se stala auditorkou a expertkou na...

Tančili v Národním divadle, teď pečou dorty. A je opravdu na co koukat

Holánkovi začali péct dorty kvůli dětem.

Oba tančili v Národním divadle a na dalších špičkových scénách. Jenže pak baletka Lucie Holánková odešla na mateřskou a...

Advantage Consulting, s.r.o.
AUTOMOBILOVÝ VÝVOJÁŘ - ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz