Padesátníci, hlavu vzhůru!

aktualizováno 
Vyplatí se firmě dravější, nebo zkušenější zaměstnanec? Ten, kdo svou výhodu lépe prodá. A to je výzva pro lidi starší padesáti let.

Padesátka znamená podle Čechů konec kariéry. Když měli ve výzkumu společnosti STEM říci, která skupina má nejhorší podmínky pro pracovní uplatnění, lidé starší 50 let přesvědčivě zvítězili. Na prvním místě je jmenovala třetina dotázaných, druhé místo jim přiřadila další čtvrtina. Starší zaměstnanci tak mají z jejich pohledu horší postavení než zdravotně postižení, ženy s malými dětmi či Romové.

„Sami zaměstnavatelé se k ochotě přijímat starší lidi nevyjadřují. Většinou uvedou, že s tím nemají problém. Ale nejsou přesná čísla, která by to dokazovala,“ říká Kateřina Dobiášová z poradenské společnosti Expertis, jež si výzkum objednala v rámci svého projektu Třetí kariéra. V něm mapuje situaci starších zaměstnanců na pracovním trhu a pomáhá jim i firmám rozbíjet překážky.

Firma čeká, co o sobě řeknete
Odmítání padesátníků a starších uchazečů není prozíravé. Studie STEM uvádí, že na 100 Čechů v produktivním věku připadá 55 „závislých“. Populace rychle stárne a brzy se má poměr obrátit. Na stovku produktivních by mělo připadat až 105 neproduktivních.

Zaměstnavatelé uznávají, že lidé po padesátce bývají loajální, zodpovědní a mohou přispět hojnými zkušenostmi. Na druhou stranu je odrazuje jejich zkostnatělost, menší schopnost učení a koneckonců i častější nemocnost. Výčet negativ nemusí být nutně nespravedlivý. Každý manažer by si však měl rozmyslet, čemu dá přednost – zkušenostem a pomalejšímu tempu, nebo dravosti a menšímu profesnímu rozhledu. Kompetentní manažer si pochopitelně vybere to, co firmě přinese větší prospěch. Kdo ho může přesvědčit o první variantě? Právě lidé starší padesáti let. Nezdá se, že by to za ně udělal někdo jiný. „Byli vychováni za minulého režimu, kdy se jakékoliv sebeprosazování považovalo za nemístné. Projevit své přednosti a vyčnívat bylo dokonce nebezpečné,“ připomíná psycholožka a lékařka Erika Matějková.

Pokud člověk ve středním věku stojí ve výběrovém řízení proti ambicióznímu mladíkovi, zpravidla nedokáže své přednosti tak dobře prezentovat, přestože jejich váha není o nic menší. „Zaměstnavatel sám od sebe neví, co mu můžete nabídnout, jestliže mu to neřeknete,“ doplňuje Matějková.

Kult mládí a „dynamická firemní kultura“ podniků s věkovým průměrem 30 let situaci starším zaměstnancům samozřejmě neusnadňuje. O to důrazněji však musí své přednosti prosazovat a utíkat před sebelítostí a poraženeckými náladami. Podpořit je mohou přátelé či rodina. „Poproste manžela či děti, aby sepsali vaše nejlepší vlastnosti. Nechte se ovlivnit jejich pohledem. Mají na vás lepší náhled než vy sami,“ radí Erika Matějková.

Projekt Třetí kariéra poradenské společnosti Expertis se zaměřuje na obě bariéry – na tu, kterou tvoří nezájem firem o skupinu 50+ (zaměstnanci starší padesáti let), i na vnitřní zábrany příslušníků této skupiny. „Snažíme se ji nepředstavovat jako diskriminovanou. Nechceme ani zaměstnavatele hodnotit, zda mají předsudky. Chceme jen poukázat na to, že tito lidé mají firmám co dát. Třeba zkušenosti, které jiní pracovníci nemají,“ zdůrazňuje Kateřina Dobiášová z Expertisu.

Projekt podporovaný
Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem se zaměřil i na praxi. Zaměstnanci středočeských firem se mohli zúčastnit motivačních kurzů, ve kterých se zamýšleli nad svou dosavadní kariérou a dalšími plány.

Na jiném semináři se manažeři a personalisté z týchž společností seznamovali s metodami, jak zmapovat situaci starších zaměstnanců ve svých firmách a účinněji s nimi pracovat. „V rámci projektu jsme provedli průzkum spokojenosti našich zaměstnanců. Celkově byli spokojeni, ale zjistili jsme, že existují i oblasti, kterým se budeme muset víc věnovat. Lidem starším 55 let třeba chybí zpětná vazba, zda s nimi do budoucna vůbec počítáme,“ přibližuje personalistka Markéta Nováková z obchodní společnosti Raab Karcher Staviva. Takové zaměstnance proto čekají rozhovory, při kterých s manažery rozeberou svou budoucnost ve firmě.

Starší rádce působí věrohodně Kateřina Dobiášová připomíná, že lidé ve středním a vyšším věku nemusí svou kariéru plánovat jen směrem nahoru. Mohou přejít na stejně významné pozice, ve kterých lépe uplatní své zkušenosti.

Na manažerské úrovni se z nich stanou koučové či mentoři, podobná místa lze vytvořit i v běžném provozu. „Jedna zahraniční obchodní síť zavedla vedle prodavaček pozice konzultantek, které se pohybují po prodejně a radí zákazníkům s výběrem zboží. Jsou starší a pro zákazníky důvěryhodné,“ dává příklad Kateřina Dobiášová. Důvěryhodnost je předností také u starších bankovních úředníků či poradců.

Poradce MF DNES
Starší lidé mají nadhled a zkušenosti, mladí drive a chuť. Důležité je, aby jako celek tvořili harmonii. Stejnorodá skupina mladých lidí je dlouhodobě nestabilní. Společnost třicátníků bude mít za 15 let problém.

Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Jak se chovat na novém pracovišti a přečíst kolegy, abyste zapadli

Ilustrační snímek

Nástup do nové práce je vždy velkým krokem. Pro řadu absolventů to je krok zcela nový. I na ty zkušenější, kteří už...

Jsme tím, co opakovaně děláme. Jaké zvyky mají úspěšní lidé

Ilustrační snímek

Proč jsou někteří lidé úspěšní a jiným se v životě moc nedaří? Tuto otázku si klade řada lidí. Podle psychologa Jana...

Vyráběl medovinu pro přátele, teď sklízí ocenění až za oceánem

Včelař a výrobce medoviny Jiří Bartoš

Medovina, která získala zlatou medaili na Mazer Cupu, každoroční prestižní soutěži v americkém Coloradu, pochází ze...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Kurzy.cz Zaměstnance, který je ve své práci jinak spokojený, k sobě konkurence nenaláká jen na o něco vyšší plat. Z průzkumu per...

Najdete na iDNES.cz