Diskuse k článku

Padesátiletí se potýkají s diskriminací

Lidé starší padesáti let mají problém sehnat práci podobně jako absolventi. Prvním prý chybí elán a přizpůsobivost, těm druhým praxe. Zatímco mladí většinou práci seženou během několika měsíců, starším lidem zbývá patnáct let do důchodu a vědomí, že zaměstnavatelé o ně nemají zájem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Malá

akce
Proč reklamujete akce, když při otevření zboží není a rozeberou si je zaměstnanci. J  to nesolidní jednání.
0/0
8.6.2007 12:34

jarmila bartova

nezamestnanost,diskriminace a deti
jsem diskriminovana padesatileta samozivitelka s povinnosti postarat se o dve nezletile deti. protoze jsem zavisla na financni socialni davce do zivotniho minima, me deti prestoze maji narok na alimenty od otce,musi zit z zivotniho minima,jelikoz se jejich alimenty pripocitavaji jako muj vedlejsi prijem, je to absurdni.deti nejsou nezamestnane, jenom ja, jejich matka.nemohou za muja vek,za nezamestnanost, za diskriminaci, ale nesou nasledky.kdy bude v nasi zemi vladnout moralka a lidskost? at nesou nasledky spatnych rozhodnuti ti co tuto spatnou situaci zavinili, a ne deti!
0/0
16.4.2004 12:43

jarmila bartova zlin 577102954

Re: nezamestnanost,diskriminace a deti
0/0
16.4.2004 12:47

jarmila bartova zlin 577102954

Re: nezamestnanost,diskriminace a deti
dle meho nazoru je stat povinen pomahat obcanum. obcan ma povinnosti vuci statu a stat ma povinnosti vuci obcanu. statni instituce jako je Urad prace nepracuji jak je jejich povinnosti, protoze bud neumi, nebo nemaji zajem.jak je mozne ze jsem sest let na Uradu prace a nikdo mi nepomuze.Tem kteri chteji pracovat by stat mel pomahat.A ne tise mlcet a nechat obcany a zamestnavatele at mezi sebou bojuji. vysoka nezamestnanost je spatnou vyzitkou celeho statu. j.bartova
0/0
16.4.2004 12:57

Daniela II

bude hůř
Moje vedoucí šla do obchodu s knihou zakoupit titul A bude hůř. Prodavačka jí na její dotaz zda mají tuto knihu odpověděla: "Nemáme, ale hůř bude!!"
Já nevím, je mi 47 let, na střední kolena studuji, naučila jsem se pracovat s počítačem, dokonce jsem schopná mluvit anglicky, myslím, že do kolektivu bych zapadla docela dobře, ale zatím práci nemám. Není to tím, že jsem nepřizpůsobivá - práce zkrátka není. Ale nevzdávám to!  Jsem optimista, ale může být hůř.
                                                              
0/0
30.3.2004 15:04

Luděk

Práce není ?
Před 3 měsíci jsem přišel o zaměstnání trvající 28 roků. Takže je mi téměř 50. Je pravda, že se nepoštěstilo najít podobnou práci té předchozí (střední úroveň vedení filiálky), ale vždyť je přímo na tomto serveru tolik nabídek, takže to zkouším a zkouším. Přes den alespoň podnikám ( a opět díky tomuto serveru jsem našel tolik možností) takže nějaká drobná je doma a čekám a čekám. Snad ne do penze !  Jsem optimista. Na Úřad ale jen v opravdu nejnutnějším případě.
Zdar kolegové a kolegině - věřte že bude líp. 
0/0
12.3.2004 21:52

Vaclav Hanus

Re: To tedy neverime
.... protoze uz tva tvrzeni vychazi z  nerealnych predpokladu. Opravdu si myslis, ze nezamestnany muze mit doma internet? Nezapomnel jsi nam ciroiu nahodou napsat, ze bydlis v Connecticutu, jak se to tady zhusta nekterym prispevatelum stava..
0/0
14.3.2004 18:30

Bezejmenny

Re: nesmysl
Jsem invalida, 54 let, bez zaměstnání už rok a půl a internet mám od roku 96 stále.
Takže je jasné, čí předpoklady jsou nereálné. Trošku inteligence do názorů, prosím.
0/0
17.4.2004 11:53

Jahana

Hrůza!
Je to hrůza! Letos mi bude 50, minulý rok jsem z vážných důvodů ukončila podnikání. Zkušenosti a praxi mám z HR, znalost zákona o zaměstnanosti, obchodní praxe export, import, zkušenosti, podobné realitním makléřům, marketing, PC se vším, co k tomu patří (internet.....) aktivní ŘP, zdravá, dospělé děti..... ale jazyk jen částečně (z obchodní praxe). Fyzický zjev docela slušný:-). A 3. měsíc hledám, pátrám, přihlašuji se do výběrových řízení, občas se i zúčastním (dokonce!), oslovuji přímo potenciální zaměstnavatele - a nic. Když se zajímám o práci "dělnickou" - ptají se PROČ? Taky se ptám: PROČ? Zatím pořád neztrácím naději a sílu, ale došla jsem také už k bodu, že se zajímám o práci v zahraničí. Uvidím, jestli to půjde. Takže pro všechny: neztrácejte naději a úsměv - to jsou taky vlastnosti, které nám snad pomohou tu vytouženou práci najít:-)) ! Přece nepatříme do starého železa!!
0/0
10.3.2004 12:12

papazian

Globální souvislosti
Diskriminace by nebyla, kdyby bylo dostatek práce pro všechny, co chtějí pracovat. Takto je to více či méně legální či pololegální přetahování o pár volných míst. Diskriminace je pro všechny neúspěšné, ať to jsou mladí bez praxe, starší kvůli věku či ženy kvůli pohlaví, dětem nebo možnosti mít děti. A co invalidní naši spoluobčané? Všichni jsou oproti ideálu zaměstnance pro zaměstnavatele  trochu někde jinde a protože je volných míst poskrovnu, tak zaměstnavatele nic nenutí, aby akceptoval i tyto uchazeče o zaměstnání. Proč ti, co chtějí pracovat, pracovat nemohou? Není samotná podstata fungování kapitalismu diskriminující?
0/0
9.3.2004 8:51

Vaclav Hanus

Re: Je!
Nefunguje to podle teorie. Neni dost prace pro vsechny, kteri by pracovat chteli. A to mluvim po ocisteni od tech co pracovat nechteji a od tech kteri jsou vyslovene handicapovani. Na mi patrne rigidni pravicovy ideolog namitne, ze prace by byla, ale mzdove pozadavky jsou prilis vysoke. Ale to je take nesmysl, protoze, mzdove pozadavky ktere by si pravicovy ideolog predstavoval  by byli nedostatecne na zaplaceni tech nejzakladnejsich obligatornich plateb, ktere spolecnost po obcanovi vyzaduje (jako, odpadky, voda, topeni, dane z nemovitosti, atp. atp.) a k tomu nejelementarnejsi lidske potreby jako bydleni, jidlo a boty alespon jednou za 3 roky.. Diskriminujici podstata kapitalismu by nastala, kdybychom se uplne vzdali regulacni role statu. A to i klidne v takove podobe, jako masivni progresivni prerozdelovani.
0/0
11.3.2004 8:09

Bezejmenny

Re: teorie
Levicové teorie nám nepomohou. Jsou to jen teorie. V praxi je efektivní jen taková teorie, která objektivně odpovídá tržním ekonomickým zákonitostem. Náš stát řeší jiné problémy, než výrobu zákonů, které by onu živelnou ekonomickou efektivitu podpořily, a přizpůsobily ji oprávněným požadavkům občanů.
Život je sám o sobě vždy diskriminující, už ve své podstatě. Proč je soused zdravej a já invalida? Je to diskriminace? Nemá smysl si vymejšlet viníky. Ani na teoretické bázi. Kapitalismus, jako ekonomická forma není nic jiného než určitý pohled na ekonomické vztahy.
A ještě bych rád podotkl, že tady zcela zřejmě žádný kapitalismus nemáme. Je to generační záležitost. V současnosti zde máme cosi jako postsocialismus. Se všemi uvedenými důsledky. Včetně oněch perspektiv zaměstnanosti.
0/0
17.4.2004 12:11

Muromec

Bude hůř
0/0
2.3.2004 12:41

Jan Dunr

Vem te to z druhé strany
Prosím vás všechny co jste diskriminovaní skuste se na to podívat z druhé strany, ze strany zaměstnavatele. Dosti často se jedná o lidi kteří do firmi vložili vše co mají a proto také chtějí mít odpovídající kolektiv podle svých představ(ať už je jakýkoliv). Když vy uděláte v nějakém vašem rozhodnutí chybu tak přijdete možná o práci, dostanete podporu a pudete si hledat práci novou. Když však vinou špatných rozhodnutí (např. vynucených tzv. diskriminačními zákony) přijde o svou firmu zaměstnavateltak to pro něj není jenom ztráta práce, ale všeho na čem dlouhá léta pracoval o co usiloval práce které věnoval 24 hodin denně, a proto se nemůžete zaměstnavatelům divit že jsou takto nároční a chtějí mít mezi sebou jen ty nejlepší, aby jejich firma a jejich mnoholeté usilý nepřišlo vniveč. Zamyslete se nad tím.
0/0
22.1.2004 22:58

MiP

Re:
Já bych ve své firmě raději zaměstnal inteligentního člověka po padesátce než mladého debila, který neumí základní pravidla pravopisu, a jeho jedinou devizou je věk.
0/0
4.2.2004 13:28

Vančura Rudolf

Diskriminace
O tom, že existuje diskriminace v mém věku jsem se nedávno přesvědčil i já na vlastní kůži. Bude mě v září 50 let. V Domažlicích se staví nový supermarket Diskont Plus. Poslal jsem životopis i se všemi doklady o vzdělání, které požadovali. Různé kurzy, školení, praxi. Odpověď zněla-nepočítáme s vámi. Aniž by mě kdokoli z firmy kontaktoval. To samé se stalo při výběrovém řízení do Penny v Domažlicích. Předemnou si dal do kro užku komisař můj věk a měl jsem to spočítané. Vančura Rudolf Domažlice 17.listopadu 250
0/0
6.1.2004 20:34

jirme@centrum.cz

Flexibilní "padesátníci" v kleštích diskriminace (nikoliv ze strany zaměstnavatelů)
Protože klíčovým řešením problému nejen "padesárníků" je flexibilita, konstatuji: Když jsem před 10 lety nastupoval z pozice nezaměstnaného v Olomouci na místo v Mladé Boleslavi, měl jsem tehdy již 49 let (nyní tedy 59). Dnes jsem slušně zabezpečen a jsem rád, že jsem se nerozhodl po vzoru průměrného Cˇecha: *Pro hnípání na podpoře/sociálce výhradně v místě bydliště. **Odmítání skutečné rekvalifikace postavené na osobní píli (když je občanskou většinou "akceptovatelná" leda tak ta formální rekvalifikace přes ÚP, která bez získání skutečných využitelných znalostí ještě žádného podnikatele neokouzlila) ***A raději prezentovat mou situaci jako nezaviněnou/objektivní - aby to pak případně někteří redaktoři svými jednostrannými informacemi prezentovali jako objektivní realitu, což ve svém důsledku nese jak u statické většiny tak i u oligarchie (jež jiné znalosti než z médií o skutečných problémech flexibility pracovní síly nemají) k velmi nekvalifikovanému až surovému vztahu k té trošce obětavějších spoluobčanů. Není to téma na pár řádků; takže zde nezbytně použitá souvětí nejsou myšlena jako studijní materiál pro nezasvěceného čtenáře. Ale, pokud se v našem tisku jednou objeví (první) fundovaný článek k této problematice, dejte prosím vědět. Rád si ho přečtu, popovídám s "krajánky", jichž zde je mnoho, a dáme vědět, zda alesponˇ některé postřehy takového článku trefily do černého (dříve se tomu říkalo býti objektivní, případně konstruktivní). S pozdravem Jirka
0/0
1.1.2004 23:55

krvave_koleno

obrátím to !!!
Pokusím se to obrátit. Zaměstnanec přes 50 je to nejlepší co může zaměstnavatele potkat. Většinou mu nezáleží na přesčasech, nevadí mu ráno brzo vstávat, strašně se bojí o svou práci, tak neudělá nic čím by pohněval zaměstnavatele. Většinou má odrostlé děti, tak žádne "ošetřovačky". Když si to bude zaměstnavatel přát, půjde do práce i o svátcích. Necestuje kolem světa, tak si vybírá dovolenou maximálně po týdnech. Má zkušenosti, které může nabídnout. Má ale i životní zkušenosti jak od bolševiků, tak i z ranného kapitalizmu, takže může porovnat. Ze zkušenosti vím, že víc využívají nemocenskou mladší než starší. Nebude tlačit na plat, protože mu dá zaměstnavatel vždy víc než podporu, atd, atd. 
0/0
31.12.2003 13:07

Shaman

Re:
Na druhou stranu takovy >50 zamestnanec je vice ci mene nachylny ke "stareckym chybam" - nemyslim to spatne, ale nekdy takove hloupe necekane "zapomenuti" muze stat zamestnavatele pekne penize, aby ziskal ztraceneho zakaznika zpet...
0/0
18.1.2004 18:40

Bezejmenny

Re: aha
Tím chceš jistě sdělit, že mladík, jehož pracovní představy a zájmy víří kdesi mezi novým modelem mobilu (nelze žít s typem dva roky starým), důvody, proč mu jeho nová přítelkyně ještě nedala, a včerejší návštěvou diskošky bude vůči chybám odolnější. Hmmm... jako argument je to zajímavé.
Nicméně objektivně vzato, chybu může udělat každý.  Jde spíše o organizaci práce, aby případná pracovní chyba neměla pro firmu fatální důsledky. A právě v organizaci práce většina těch rychlokvašených novopodnikatelů dost plave. Chybí jim sebereflexe.
 
0/0
17.4.2004 12:28

Frupper

Vysvětlí mi to někdo?
Určitě to celé není jednoduchý problém, ale stále nějak nechápu tu citaci paragrafu "Tvrzení, že byl uchazeč o místo diskriminován na základě svého věku, má soud za prokázané, pokud v řízení nevyšel najevo opak. Zaměstnavatel musí prokázat, že k diskriminaci nedošlo." To poslanci doopravdy odhlasovali, nebo je to jen nějaký vtípek? Rozumím správně tomu, že si do své vlastní firmy nemůžu vzít a ze svých peněz platit toho, kdo mi po všech stránkách nejvíce vyhovuje, a to včetně věkového hlediska?
0/0
17.12.2003 0:19

tomastak

Re: ... a ještě ...
budeš muset dodržovat zákoník práce, který ti bude "přistřihovat" křidélka. A budeš muset trpět na svém pracovišti Odborovou örganizaci, která ti bude do všeho kafrat ... tak si myslím, že bys neměl podnikat. Navíc když jsi mladý, tak uděláš spoustu triviálních chyb, které ti staří neodpustí.    A budou ti vidět pod prsty- stří i mladí. Neboj se! A nepodnikej!!!
0/0
22.3.2004 12:10

AZ

diskriminace jak vyšitá
Že věková diskriminace existuje ví každý, kdo ve věku okolo 50 nemá dost vlivných známých , kteří by mu pomohli nové zaměstnání najít. Nevím jak při uzákonění pozdějšího odćhodo do důchodu si to slavné strany a vláda představuje. Ž e někoho někdo zaměstná v 60 letech. Směji se kdyby mi nebylo občas do breku. Mám vzdělání VŠ, praxe až mě to mrzí a .....0.
Např. hovor s kamarádkou na Jihoč. kr. úřadě - to se vezme stoh přihlášek uchazečů a jede se podle rodných čísel. Nižší čísla se automaticky vyřazují a když je nakrásně ke konkursu pozvou, vždycky se najde dost důvodů proč je nevzít. U ostatních zaměstnavatelů to platí šmahem, někteří jsou aspoň natolik slušní, že Vám odpoví, že nemají zájem. Doufám, že podobné kladivo na čarodějnice dopadne na dnešní mladší tzv. manažery.
0/0
9.12.2003 20:59

sidonie

Re: diskriminace jak vyšitá
Těšíte se na důchod, ale jakmile obdržíte výměr, je to už horší.  Chcete dělat dál, tím spíše, když ještě živíte nezaopatřené děti, máte-li jich víc, potká vás jako ženu důchod třeba už v 56, kdy se cítíte ještě fit. Ale zaměstnavatel vám více či méně taktně dává najevo, ať už jste pryč, uvolněte místo mladším. Taky diskriminace ne? Mé stejně staré, ale bezdětné kolegyně  mohou klidně pracovat dalších pět šest let - já musím opustit práci, kterou mám ráda jen proto, že už mám nárok na důchod. Samozřejmě,  že si hledám další práci - brigádu k důchodu, abych si vydělala alespoň tolik, co jsem měla, ale pozor dva roky jste omezena výdělkem do výše dvojnásobku životního minima, jinak vám směšně nízký důchod ještě zkrátí. Vy mladší teď nenadávejte a neříkejte na co ta ženská v 56 potřebuje prachy, ale potřebuje, vychovala tři  děti, kterým ještě donedávna platila školy, jeden je ještě na vysoké, samozřejmě musí platit nájem, chodí ráda do divadla, občas si ráda koupí knížku a vůbec, chce ještě žít - a konečně teď by i něco mohla našetřit , tak se snaží....
0/0
2.1.2004 22:42

50

to je napad
No vida, to by mohlo  byt reseni. Ty nazamestnatelne posleme rovnou na materskou, děti  je stejne porad malo. Alespon k necemu  ty zenske kolem  padesatky budou dobre.Pan  doktor zapomina  na to, ze matce v 45 bude 60, az  jeji dcerka pujde do tanecnich.
0/0
24.11.2003 15:24

Humbi

Proc
Ptejme se, proc se nediskutuje o problematickem zamestnavani lidi s praxi a ve vekovem intervalu od rekneme 25-50 let, ale o diskriminaci padesatniku. A nebo zen po materske?  Co maji ti, ze se snaze zamestnaji a co ti druzi nemaji? Jsou to predsudky nebo realita? A jak tem,kteri se nemohou zamestnat pomoci, aby meli stejne sance jako ti co se snaze zamestnavaji? Diskriminace spociva v predsudcich, ale maji zamestnavatele, kteri jsou zavisli na zisku cas o diskriminaci premyslet? Proc padesatnika nechteji zamestnat? Jsou to vekovi nebo zensti rasisti?
0/0
22.11.2003 1:27

zalozak

Z jineho soudku
Clanek je predevsim o tech "starsich" ale presto si dovolim poznamku (z vlastni zkusenosti) o tech mnohem mladsich.
Casto se hovori o problemech absolventu najit praci diky nedostatku praxe. Jenze ona je take otazka kolik absolventu se za svuj "skolni" zivot pokouselo ziskat nejakou praxi. 
 
Nedavno byla diskuze na toto tema a nekteri tam vasnive bojovali s argumenty o tom ze se to neda stihnou, ze si chtej uzit zivot ci prazdniny ci ze nebudou delat nekde za par haliru. OK,. pak si ale nelze stezovat. Nijak nechci bagatelizovat problem zamestnanosti ale faktem je ze casto ti na skolach delaji velice malo proto aby pak neco sehnali. V jinych zemich je casto bezne ze lide v poslednich rocnicich intezivne shaneji praxi  u firme a treba pracuji temer za darmo jen aby ziskali kontatku, referenci ci budouci  prislib zamestani.
 
0/0
22.11.2003 0:20

werty

Re: praxe během studia?
Není to pravda, že absolventům praxe pomůže. Od poloviny druhého ročníku jsem si přivydělávala programováním, sice to bylo špatně placené, ale tato práce mě bavila. Po VŠ jsem si myslela, že když je u inzerátů uvedena praxe, mohu uvádět to, že jsem již během studií programovala. Na všech pohovorech mi tvrdili, že nemám praxi, když jsem řekla, že jsem již takovou práci dělala, řekli mi, že toto se nedá jako praxe počítat. Pak se mi podařilo najít místo, když to hodnotím po několika letech zpětně, tak za rok práce ve firmě jsem získala méně zkušeností a méně nového jsem se naučila, než při práci kterou jsem děla během studia.
Taky se setkávám na pohovorech, že se ke mně chovají jak onuci, protože jsem žena a proto musím být děsně hloupá a nu tuto práci nemůžu stačit. (Hlavně, že v jiné firmě na to stačím.) Problém se zaměstnáním mají lidi i nadměrně šikovní. „Nadměrné schopnosti mohou být mnohem větším terčem útoku než neschopnost.“ Sama vím o čem mluvím, již kvůli tomu jsem přišla o místo. Vlastně si, ale nemohu moc naříkat, během 7 let jsem byla nezaměstnaná jen 2,5 měsíce, objevil se někdo, že se divil, že zrovna já nemohu sehnat místo a někam mě doporučil.
0/0
25.11.2003 9:59

george

Všimněte si prosím,
pěkně z nadhledu, jak prudká diskuze se na článek paní Švidrnochové strhl. Vypadá to, že tento způsob vedení lidského společenství chápáno z celosvětového hlediska není zrovna ideální. Shrnuto z příspěvků: mladí nezavadí o práci-nemají praxi, staří neseženou práci- jsou neperspektivní. V zemi jeko je naše, po léčbě komunizmem ještě umocněno nadruhou. Doba je těžka bude asi ještě těžší. A blbci jako naši politici na tom moc nezmění. Sám jsem rok bez práce a je mi 46.Jen ten kdo to zažil ví o čem mluvím. Ať jste jakkoli duševně silný a říkáte si já to zvládnu , podlehne  stejně  depresím.
0/0
21.11.2003 22:25

george

Všimněte si prosím,
0/0
21.11.2003 22:13

občan

CO JE TO DISKRIMINACE?
at me nekdo vysvetli,co je to diskriminace?to jako,kdyz si budu hledat partnerku a je me 30 a ja 50ti lete starence reknu,ze je pro me stara,tak ona pujde na úřad a ja budu platit nejakou sankci nebo jak???cely život,vsechno co dnes žije a existuje je otazka vyberu.a jen na me zalezi co si vyberu.protoze kdyby to tak nebylo,tak tady nejsme ani my.zádny zákon me nemuze prinutit abych zamestnal(vybral) toho nebo toho,protoze pak je to moje diskriminace a omezeni mych občanskych prav.ale tech starsich lidi je me fakt lito,nechapu zamestnavatele proc jsou lidi v 50 letech pro ne stari.ale nikdo je prece nemuze donutit aby toho cloveka zamestnali.pak nejsme v pravnim state,na ktery si jen hrajeme
0/0
21.11.2003 18:39

Ivcera

Re: Asi jeden z důvodů
Jsem za tou hranicí 50 let. On asi jeden z důvodů bude ten, že ti starší neradi mění své pracovní návyky a nároky. Vím o čem mluvím. Pracuji s takovými lidmi a donutit mnohé ke změně postupů a zvýšení produktivity je mnohdy problém. Ti mladší s tím problém ve většině nemají. Jsou to asi vždy menšiny, ale kazí to reputaci těm ostatním. Nejhůře bych hodnotil většinu žen, které už vidí důchod v dohledu. Tam je problém je donutit učit se něco nového. Všichni spoléhají na zkušenosti a to, že když to šlo doteď, tak proč by se to mělo měnit.
0/0
22.12.2003 18:24

Amik

v 50ti jsem dostal zivotni job.
V 50ti jsem dostal zivotni job ktery mi muze 90% Amiku zavidet. Plat nad 120,000 USD rocne a skvela cista prace, u pocitace,.Job je chranen odbory a nemam nejmensi strach ze o nej prijdu. Ten job je na 100% jisty. Divne co???? V Evrope nepredstavitelne!!!!! A po cele generace to tak bude.Az budete 40 a 50 tnici,budete mit strach o praci. Proc? Protoze cely ten Eurosystem je hloupy. Za prve starsi lide se u Vas nechteji prekvalifikovavat s vymluvami ze na skolu nemaji....(vedomosti) a tak jim docela patri to, ze se maji jak se maji. Zatim mi ten narod starsich v CR pripada neskutecne primitivni. Mladi lide jsou OK.
0/0
21.11.2003 18:20

jara

Re: samoliby "amik"
Ty amik jsi typicky priklad parazita...sam tvrdis ze je ti pres 50 let a ze mas job chraneny odborama..ty jsi prvni kterej se vytahuje tim, ze ho chraneji odbory!!
Vetsina normalnich lidi takovou skutecnost radeji zataji ponevadz je vseobecne znamo a vsem hned jasny, ze sedis na prdeli nic nedelas a odbory za tebe "bojujou" (pokud platis prispevky.).zadna ale ZADNA DECENTNI spolecnost si zadny "odborare" nepusti k telu a najima lidi schopny, ktery neco umeji a nemusi se tim padem schovavat za odbory jako ty "amiku"..a tak dal plat prispevky a sed na prdeli a delej dal velky kulovy at to zatahnou a zaplatej americky danovy poplatnici! 
Navic nez na job chraneny odborama si troufnout nemuzes!!
 
0/0
21.11.2003 18:37

devalois

Re: pro jaru
..mám tě ráda
0/0
21.11.2003 19:28

Cech

Re:
Amiku, vystupujes na vsech diskuzich pod jmenem Thyronx a nesmirne se vytahujes. Ziji v Californii uz 30 let a jeste jsem nepotkal tak nevkusne hloupeho a namysleneho Cecha.
Jako Cecho-American se citim zahanben osobami jako ty.
Pravdepodobne nemluvis anglicky dobre.To je bezne u lidi jako ty.
Jen tak pro zajimavost: Odpove mi anglicky a hned ti reknu, jak vysoko na zebricku americke spolecnosti
stojis.
Cesi maji sve problemy a jestli jim nemuzeme pomoci  jako krajane, tak by jsme nemeli do jejich problemu kecat.  A jestli jezdis do Ceska na navstevy, tak to musis delat nam krajanum peknou ostudu.
0/0
21.11.2003 23:21

petr

Re: amik - Thyronx!!
Cech to rekl nejlip...Thyronx je pruhlednej jako sklo a k tomu i desne jednoduchej...je pravda, ze jsem uz nekolik vychloubacnych cancu od Thyronxe alias "amik" cetl taky..na jeden se pamatuju az moc dobre..ukazoval propocetm na kolik ho prijde mesicni pripojeni k internetu..bral 1 dolar za cca 35korun a pak prisla ta "bomba" vsem nam tady ukazal ze vydelava desny prachy a v podstate ma ten internet temer jako "zadarmo",,tenkret naznacoval, ze pry dela u FORDu a taky ze vydela neco okolo 100K rocne,,akorat tentokrat si pridal jeste $20k aby to delalo tech $120K...mozna i proto, ze dolar sel dolu tak aby ukazal tem ostatnim, ze ma furt dost!
Jeste stesti ze ho prohlidne vice lidi...zajimalo by mne co opravdu dela, nedivil bych se kdyby delal ve Wal Martu..
 
0/0
22.11.2003 2:51

zalozak

Re: AAmericke sny
Pokud jsi ve 50 dostal zivotni job - gratuluji. Jsi opravdu svetla vyjimka a zejmena v USA by s tebou meli udelat interview do vsech casopisu.
Jinak to co pises je zase obvykla sada zvratku. USA je bohuzel na same spicce zemi kde se ti po 35 muze snadno stat ze jsi viden jako stary ci nedostatecne "flexibilni" pracovni sila. Pro radu 50-tniku najit job je spise sen nez realita.  Jiste ze to zalezi na konkretnich okolnostech a konkretni specializaci ale je holym faktem ze tomu tak je. Evropa (a bohuzel i CR) se k tomuto trendu priblizuje.
Davat USA v tomhle za priklad jak situaci resit je vysmech! Ziju v zemi s podstatne liberalnejsim pristupem k pracovnimu trhu ale i zde je holy fakt ze propusteny po 50-tce ma velke problemy. Zejmena u specialistu (i tech co se odborne udrzuji) je jeden z duvodu problemu take to ze jejich plat obvykle neni za ta leta maly a rada firem dost inklinuje k nalezeni radeji absolventa ci kontraktora ktery je casto levnejsi. (mnohem) .
I kdyz mam jeste hodne let k tomu abych tento problem resil - myslim ze jde o spatny trend ktery se ve sve podstate hodne vymsti. Ale zvratit to bude obtizne. 
 
Mimochodem - pokud mas pocit ze o job "chraneny" odbory a ze o nej nemuzes prijit - sni sladce a doufej ze se neprobudis.
0/0
22.11.2003 0:08

Ivcera

Re: Ano
Svatá pravda !!!!
0/0
22.12.2003 18:26

petra

zeny ne nad 50 ale nad 30
podle me nemaji problem sehnat praci jen padesatileti - zrejme muzi. uvedomili jste si, zeny nad 30 let jsou v CR prakticky nezamestnatelne? duvodem je to, ze po dostudovani VS ziskaly nejakou praxi a posleze je temer nemozne zmenit misto - znate snad nekoho kdo zamestnal zenu s vidinou, ze casem odejde na materskou? ja jsem se s tim tedy nesetkala.......
samozrejme tohle asi neplati na zeny co si poridily dite ve svych 18letech, takze ve 40letech jsou idealni pracovni silou  - maji jiz odrostle deti a nehrozi odchod na materskou.....
0/0
21.11.2003 17:19

petr

Re:
Ale to je prece dobre, Petro. Zeny by mely rodit deti, kdyz jim je 18 a ne cekat az do 40, kdyz uz o ne nezakopne ani patnik. To je trzni hospodarstvi, kazdy ma svou cenu. A diky biologickym zakonum zeny maji vyssi vrchol (kdyz jsou mlade, kazdy muz je ochoten za ne platit miliony), ale trva kratsi dobu (proste po tricitce jsou uz nepouzitelne). Za muze nikdy nikdo nic platit nebude, ale jejich hodnota na trhu pak klesa pomaleji, i kdyz v padesati uz jsou pak taky na nule.
0/0
21.11.2003 17:28

Vladimír

Nestojíme o starší zaměstnance
Z vlastní zkušenosti vím, že sehnet práci po 45 roku je obtížné. Zaměstnavatelé často ani na přihlášku do konkurzů neodpoví, argumentují mladým a dynamickým kolektivem. Pokud je šéf fimy například třicátník, nechce mít pod sebou v hospodářských funkcích o 15 let starší lidi.
Snad pouze odbornící v daném oboru s VŠ tyto problémy nemají tak často.
Pracovníci středního a vyššího věku mají často jazykový handicap (hovoří světovými jazyky často  špatně nebo vůbec). Nemají možnostizahraničních brigád a stáží, jako třeba studenti VS a SS. Což je jejich problém. Jenže na mnoho pracovních míst mají zaměstavatelé požadavky 1 - 2 cizách jazyků i když to není nutné.
Například nedavno jsem četl v denním tisku inzerát: Přijmeme prodavače do prodejny optiky do 30 let se znalosti plynně slovem i písmem AJ a alespoň částečně NJ. Zde je na první pohled vidět věková diskriminace (Úřady práce takovéto inzeráty tiše tolerují, ačkoliv věková diskriminace je v rozporu se zákonem.) Proč musí prodavač brýlý slovem i písmem ovládat AJ. Pochopil bych, že se má mít možnost nějak domluvit německy se zahraničním zákazníkem. Zaměstnavatel se  zde  snaží vytvořit pojisku pro nepřijetí starších lidí, nestačí mu věk do 30 let ale předpokládá, že starší člověk nebude plynně hovořit AJ a správně korespondovat.
 
0/0
21.11.2003 16:59

petra

Re:
Ja umim 2 jazyky aktivne, mam vysokou skolu, ale muj handicap je, ze mi je 31 let a jsem bezdetna. Co je mi platne vzdelani a jazykova znalost! Mozna by me vzali na tu prodavacku, ale to delat nechci.... uz po VS byl problem sehnat misto bez protekce - vsude ty "vtipne reci" my vas zaskolime a vy nam utecete s detmi....nektere spoluzacky zoufale psaly primo do motivacnich dopisu ze rodinu neplanuji. Vim ze je protizakonne davat takove veci do pracovni smlouvy (i to se dava), ale vetsina volnych inzerovanych prac.mist jsou pocitacovi experti, ucetni a obchodni zastupci, takze nezbyva nez sehnat misto pres zname, coz ostatne mohou i ti 50-leti. Ono spousta starsich lidi nebere ohledy na mladsi (plati to i obracene), nerespektuji se a ti starsi vystupuji z pozice silnejsiho "ja jsem tu uz 15 let tak co vy mi budete povidat"...kdo ma tuto zkusenost, nedivim se ze kdys je pote v ridici funkci, nechce starsiho prijmout.....
0/0
21.11.2003 17:25

Babrle

Re:
Sehnat prácí po 50. je opravdu horor, mám několik kamarádek - kvalifikivané, ani hloupé, ani líné a skončily v předčasném důhodu právě z těchto důvodů.
Věková diskriminace je ale v některých případech do nebe volající. Jak to že si mohou firmy inzerující pozici účetní vůbec dovolit požadovat fotgtafii! To kdyř budu mít nos nakřivo, nemám nárok sehnat práci? Nebo co všechno projde v reklamách. Vzpomeňte si na reklamu na obdivuhodný tuhý deodorant. Mám na mysli dívku, ktrá veze blazeovaného arogantního hejska - šéfa ve svém autě. Je sice ta nejsvěžejší, ale že se s ní zachází jako s onucí, to nikoho nevzrušuje. Jak to že jsou odbory zticha, a kde spinkají feminisky? Když je takto masírováno obecné povědomí o tom, kde je místo pracující ženy, tak čemu se pak máme divit. Tady bych spíš viděla počátek problémů.
 
0/0
23.11.2003 7:09

uphupioj

po+ü
lü+pö+ü +
0/0
21.11.2003 15:47

Abitur

vysvětlete mi prosím
proč se zvyšuje věková hranice pro odchod do důchodu a přitom nemáme pro mladé lidi volná místa, která jsou takto nuceni obsazovat staří.
0/0
21.11.2003 15:22

smíšek

Re: Milý rozmilý,
možná bys měl svým  potencionálně nezaměstnaným  rodičům koupit revolver, aby se po 50tce rovnou picli. K čemu  tady ještě jsou, teď už přece potřebuješ jen jejich kvartýr...
0/0
21.11.2003 15:28

Michal

padesát
Pokud hledáte práci mimo státní správu, zajímejte se o zaměstnání tam, kde je váš ev. vedoucí blízký všemu věku. Pětadvacetiletý nevezme k sobě ani třicátníka. Jinak nezoufejte, populace v Evropě stárne, dětí se rodí čím dál tím méně, nezaměstnanost je kolem 10ti%. Možná i padesátníci si budou moci brzy vybírat.
0/0
21.11.2003 15:13

petra

Re:
a ve statni sprave je to podle Vas jak? jako ze tam veme mlady sef lidi pred duchodem bez protekce?
0/0
21.11.2003 17:26

Monitor

k certu se zkusenostmi...
On ten problem vekove diskriminace je i v necem jinem. Drive se cenily vice zkusenosti, ty se v zadne ucebnici nenajdou. Dnes u mnoha oboru jsou zkusenosti na pytel, protoze kazdych cca 3- 5 let se technologie doslova postavi na hlavu a co bylo bylo., cos umel radsi rychle zapomen.  Cim modernejsi provoz tim je vetsinou vice zbytecny fortel a zkusenosti. Vyzadovany jsou spise kvanta znalosti a schopnost je do sebe rychle nasat a taky rychle vytesnit a nahradit novymi znalostmi,kdyz ty stare jsou uz zbytecne vzhledem k obmene vyrobni technologie.
0/0
21.11.2003 15:03

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že metodiky bank při schvalování úvěrů se značně liší a jeho schválení ze značně individuální?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz