Otázky personalistů bývají záludné

aktualizováno 
Vystudovali jste s vyznamenáním? Můžete se pochlubit červeným diplomem? Známky na vysvědčení dnes většinu personalistů už nezajímají. O získání práce rozhodují první okamžiky pohovoru a schopnost udělat dobrý dojem.

Co nám o sobě řeknete? Proč chcete pracovat právě tady? Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? To jsou otázky, kterým se zcela jistě nevyhnete. Správné odpovědi zaměstnavateli rychle odhalí, zda jste vhodným kandidátem pro nabízenou pozici. Je proto velkou chybou vydat se na pohovor bez přípravy.

Jak se připravit
Při přípravě na pracovní pohovor bychom si měli zjistit co nejvíce informací o firmě, ve které se ucházíme o místo. Vhodným zdrojem mohou být například webové stránky společnosti, ale i denní tisk či výroční zpráva. „Získané znalosti vám pomohou lépe reagovat na dotazy personalisty a navíc ukážete, že máte o společnost a o zaměstnání v ní skutečný zájem,“ vysvětluje Marek Vondrák, personální poradce společnosti Drill B.S.

Pokud jste pozváni na pohovor, pročtěte si ještě jednou životopis a porovnejte své zkušenosti, schopnosti a znalosti s požadavky na pozici, o kterou se ucházíte. „Připravte si vysvětlení případných slabších míst v životopise i argumenty, proč jste i přes tyto nedostatky vhodným kandidátem na uvedené pracovní místo,“ dodává Vondrák.

Které otázky můžete předvídat
Je dobré si uvědomit, že pracovní pohovor nezačíná teprve setkáním s personalistou, ale už příchodem do firmy. Přijdete-li s dostatečným časovým předstihem, alespoň pět až deset minut před začátkem pohovoru, budete mít čas srovnat si myšlenky a v rychlosti prolétnout životopis.

Při rozhovoru prezentujete sami sebe nejen tím, co říkáte, ale také tím, jak působíte a jak se chováte. Úspěch při pohovoru nezávisí jen na tom, zda máte odpovídající vzdělání a praxi, záleží i na celkové osobní prezentaci. „Názor na druhého člověka si totiž vytváříme v prvních několika minutách, pak už se ve svém dojmu jen utvrzujeme,“ říká psycholožka Eva Drábková. Na základě prvního dojmu vás bude možná posuzovat i potencionální zaměstnavatel. Snažte se proto zapůsobit co nejlépe. Samozřejmostí je čistý a upravený zevnějšek. Vhodné je konzervativní oblečení - u mužů oblek, košile, kravata, u žen nejlépe kostým s vhodnou délkou sukně, střídmé doplňky a čistá obuv.

Důležitý je už vstup do místnosti
Pozdrav, výraz tváře i stisk ruky o nás hodně napoví. I když jsme trémou celí ztuhlí, neměli bychom to na sobě dát znát. “Pomoci si můžeme třeba dýcháním: než zaklepeme, několikrát se zhluboka nadechneme a vydechneme. Tím se nejen uklidníme, ale také dodáme kyslík mozku. Obojí se před náročným jednáním hodí,“ radí Drábková. Během rozhovoru bychom se měli chovat přirozeně, nebýt příliš upjatí, ani bodře žoviální. “Někteří lidé se snaží překonat stres tím, že se drbou na hlavě, pohrávají si s tužkou, potahují a podobně,“ popisuje psycholožka nešvary, kterých je třeba se vyvarovat.

Proč si mají vybrat právě vás
“Na začátku mi zástupce firmy stručně představil společnost a pracovní pozici, o kterou jsem se ucházel,“ popisuje Petr Mach své zkušenosti z prvního přijímacího pohovoru. “Pak následovaly otázky, kterými budoucí nadřízený zjišťoval, zda jsem pro nabízenou pozici tím pravým,“ doplňuje Mach.

Dotazy zaměstnavatele se obvykle týkají vzdělání, studijních aktivit, praxe či motivace. I když nikdy dopředu nevíte, co přesně vás čeká, řada otázek patří k zlatému fondu personalistů a můžete se na ně připravit.

Častým dotazem bývá: Proč si myslíte, že jste nejvhodnější kandidát?
Vyplatí se mít v zásobě pádné argumenty, proč by si firma měla vybrat právě vás. Součástí pohovoru může být i přezkoumání konkrétních znalostí uchazeče. Personalista může například pokračovat v rozhovoru v cizím jazyce, nebo vás požádat o vyplnění testu. Ucházíte-li se o místo účetním oddělení, můžete se setkat s testy z účetnictví, v případě zájmu o pozici obchodního zástupce vás třeba požádají o krátkou prezentaci na určené téma.

K oblíbeným dotazům personalistů patří: Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Odpověď má odhalit vaše vlastnosti, to, jak se umíte ohodnotit i zda jste schopni kritického pohledu na sebe sama. “Aby vás podobná otázka nezaskočila, popřemýšlejte o svých kvalitách a nedostatcích předem,“ doporučuje Marek Vondrák. Ve výčtu pozitivních vlastností není na místě vychloubání. Máte-li uvést negativní vlastnost, jmenujte takovou, kterou můžete něčím vyvážit, případně uveďte nějakou neutrální. Budoucího zaměstnavatele zajímají i vaše představy o profesním růstu. Rozvíjet na tomto místě příliš ambiciozní plány však může potencionálního zaměstnavatele odradit.

Ptejte se, ať vidí, že máte zájem
Na zaměstnavatele dobře zapůsobí, umíte-li se správně zeptat. Dobře formulované otázky totiž svědčí o vašem zájmu o místo. Získané informace vám poskytnou možnost rozhodnout se, zda nabízená pozice odpovídá vašim představám a zda ji přijmete. “Nebojte se proto zeptat na konkrétní náplň práce, na to, jaké budou vaše povinnosti a odpovědnosti, komu budete podřízen, jaké bude vaše pracovní zařazení ve struktuře firmy. Zjistěte si informace o pracovních podmínkách ve firmě, stylu práce či firemní kultuře,“ vypočítává personalní poradce seznam údajů. Ptát se můžete i na případné benefity a možnosti profesního růstu. Těmito dotazy byste však rozhodně neměli začínat.

Na závěr pohovoru požádejte o sdělení termínu, kdy můžete očekávat vyjádření společnosti, případně pozvání na další kolo výběrového řízení. Před odchodem nezapomeňte poděkovat zástupci společnosti za čas, který vám věnoval a za poskytnuté informace. I takové maličkosti vytvářejí celkový dobrý dojem a dávají vám šanci uspět.

Pět "pé", jimiž zabodujete:

  • pečlivě se připravte
  • přijďte včas
  • udělejte dobrý první dojem
  • buďte přirození
  • prezentujte své znalosti a schopnosti

Co personalista při pohovoru zjišťuje:

  • Jaké jsou vaše znalosti a zkušenosti
  • Zda vaše schopnosti odpovídají požadavkům zaměstnavatele
  • Jaká je vaše motivace pro danou pozici
  • Jaké jsou vaše postoje, názory a hodnoty ve vztahu k pozici a potencionálnímu zaměstnavateli
  • Jaké jsou vaše schopnosti dalšího růstu

Co všechno personalista sleduje:

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

První koloběžku mu vyrobil tatínek, dnes mají obrat 120 milionů

Marek Kostka otec, Marek Kostka syn

Rodinná firma KOSTKA – kolobka vyrostla společně se stále rostoucí oblibou koloběžkování. Své produkty, které si od...

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

O penzijní spoření se v Česku zvedá zájem. Účastnické fondy vynášejí

ilustrační snímek

Češi začínají brát spoření na důchod opět víc do svých rukou. Zvedá se zájem o doplňkové penzijní spoření v...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Mladé Čechy láká práce v zahraničí, rychleji se tam dočkají povýšení

ilustrační snímek

Téměř polovina mladých lidí se stěhuje do zahraničí za kariérním růstem. To odhaluje nejnovější průzkum HSBC Expat...

Měli jste se líp učit. Nebo ne? Titul vyšší mzdu nezaručí, cení se praxe

ilustrační snímek

Magistr umění, inženýr architekt, bakalář, doktor práv, diplomovaný specialista. Které tituly mají u personalistů váhu...

Dohoď mi lepší job, kamaráde. Lidé si práci často hledají díky známým

ilustrační snímek

Hledáte dobrou práci? A už jste rozhodili sítě? Podle průzkumu poradenské společnosti Randstad mezi českými zaměstnanci...

Vymyslely, jak uchovat pečivo déle čerstvé a rozjely úspěšné podnikání

Darja Blahutová (vlevo) a Lea Pajurková Duží

Zákazníci mu říkají Wrapáček. Je praktický i módní a šetří životní prostředí. Je funkční a díky němu chleba doma vydrží...

Advantage Consulting, s.r.o.
AUTOMOBILOVÝ VÝVOJÁŘ - ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz