Otázky personalistů bývají záludné

aktualizováno 
Vystudovali jste s vyznamenáním? Můžete se pochlubit červeným diplomem? Známky na vysvědčení dnes většinu personalistů už nezajímají. O získání práce rozhodují první okamžiky pohovoru a schopnost udělat dobrý dojem.

Co nám o sobě řeknete? Proč chcete pracovat právě tady? Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? To jsou otázky, kterým se zcela jistě nevyhnete. Správné odpovědi zaměstnavateli rychle odhalí, zda jste vhodným kandidátem pro nabízenou pozici. Je proto velkou chybou vydat se na pohovor bez přípravy.

Jak se připravit
Při přípravě na pracovní pohovor bychom si měli zjistit co nejvíce informací o firmě, ve které se ucházíme o místo. Vhodným zdrojem mohou být například webové stránky společnosti, ale i denní tisk či výroční zpráva. „Získané znalosti vám pomohou lépe reagovat na dotazy personalisty a navíc ukážete, že máte o společnost a o zaměstnání v ní skutečný zájem,“ vysvětluje Marek Vondrák, personální poradce společnosti Drill B.S.

Pokud jste pozváni na pohovor, pročtěte si ještě jednou životopis a porovnejte své zkušenosti, schopnosti a znalosti s požadavky na pozici, o kterou se ucházíte. „Připravte si vysvětlení případných slabších míst v životopise i argumenty, proč jste i přes tyto nedostatky vhodným kandidátem na uvedené pracovní místo,“ dodává Vondrák.

Které otázky můžete předvídat
Je dobré si uvědomit, že pracovní pohovor nezačíná teprve setkáním s personalistou, ale už příchodem do firmy. Přijdete-li s dostatečným časovým předstihem, alespoň pět až deset minut před začátkem pohovoru, budete mít čas srovnat si myšlenky a v rychlosti prolétnout životopis.

Při rozhovoru prezentujete sami sebe nejen tím, co říkáte, ale také tím, jak působíte a jak se chováte. Úspěch při pohovoru nezávisí jen na tom, zda máte odpovídající vzdělání a praxi, záleží i na celkové osobní prezentaci. „Názor na druhého člověka si totiž vytváříme v prvních několika minutách, pak už se ve svém dojmu jen utvrzujeme,“ říká psycholožka Eva Drábková. Na základě prvního dojmu vás bude možná posuzovat i potencionální zaměstnavatel. Snažte se proto zapůsobit co nejlépe. Samozřejmostí je čistý a upravený zevnějšek. Vhodné je konzervativní oblečení - u mužů oblek, košile, kravata, u žen nejlépe kostým s vhodnou délkou sukně, střídmé doplňky a čistá obuv.

Důležitý je už vstup do místnosti
Pozdrav, výraz tváře i stisk ruky o nás hodně napoví. I když jsme trémou celí ztuhlí, neměli bychom to na sobě dát znát. “Pomoci si můžeme třeba dýcháním: než zaklepeme, několikrát se zhluboka nadechneme a vydechneme. Tím se nejen uklidníme, ale také dodáme kyslík mozku. Obojí se před náročným jednáním hodí,“ radí Drábková. Během rozhovoru bychom se měli chovat přirozeně, nebýt příliš upjatí, ani bodře žoviální. “Někteří lidé se snaží překonat stres tím, že se drbou na hlavě, pohrávají si s tužkou, potahují a podobně,“ popisuje psycholožka nešvary, kterých je třeba se vyvarovat.

Proč si mají vybrat právě vás
“Na začátku mi zástupce firmy stručně představil společnost a pracovní pozici, o kterou jsem se ucházel,“ popisuje Petr Mach své zkušenosti z prvního přijímacího pohovoru. “Pak následovaly otázky, kterými budoucí nadřízený zjišťoval, zda jsem pro nabízenou pozici tím pravým,“ doplňuje Mach.

Dotazy zaměstnavatele se obvykle týkají vzdělání, studijních aktivit, praxe či motivace. I když nikdy dopředu nevíte, co přesně vás čeká, řada otázek patří k zlatému fondu personalistů a můžete se na ně připravit.

Častým dotazem bývá: Proč si myslíte, že jste nejvhodnější kandidát?
Vyplatí se mít v zásobě pádné argumenty, proč by si firma měla vybrat právě vás. Součástí pohovoru může být i přezkoumání konkrétních znalostí uchazeče. Personalista může například pokračovat v rozhovoru v cizím jazyce, nebo vás požádat o vyplnění testu. Ucházíte-li se o místo účetním oddělení, můžete se setkat s testy z účetnictví, v případě zájmu o pozici obchodního zástupce vás třeba požádají o krátkou prezentaci na určené téma.

K oblíbeným dotazům personalistů patří: Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Odpověď má odhalit vaše vlastnosti, to, jak se umíte ohodnotit i zda jste schopni kritického pohledu na sebe sama. “Aby vás podobná otázka nezaskočila, popřemýšlejte o svých kvalitách a nedostatcích předem,“ doporučuje Marek Vondrák. Ve výčtu pozitivních vlastností není na místě vychloubání. Máte-li uvést negativní vlastnost, jmenujte takovou, kterou můžete něčím vyvážit, případně uveďte nějakou neutrální. Budoucího zaměstnavatele zajímají i vaše představy o profesním růstu. Rozvíjet na tomto místě příliš ambiciozní plány však může potencionálního zaměstnavatele odradit.

Ptejte se, ať vidí, že máte zájem
Na zaměstnavatele dobře zapůsobí, umíte-li se správně zeptat. Dobře formulované otázky totiž svědčí o vašem zájmu o místo. Získané informace vám poskytnou možnost rozhodnout se, zda nabízená pozice odpovídá vašim představám a zda ji přijmete. “Nebojte se proto zeptat na konkrétní náplň práce, na to, jaké budou vaše povinnosti a odpovědnosti, komu budete podřízen, jaké bude vaše pracovní zařazení ve struktuře firmy. Zjistěte si informace o pracovních podmínkách ve firmě, stylu práce či firemní kultuře,“ vypočítává personalní poradce seznam údajů. Ptát se můžete i na případné benefity a možnosti profesního růstu. Těmito dotazy byste však rozhodně neměli začínat.

Na závěr pohovoru požádejte o sdělení termínu, kdy můžete očekávat vyjádření společnosti, případně pozvání na další kolo výběrového řízení. Před odchodem nezapomeňte poděkovat zástupci společnosti za čas, který vám věnoval a za poskytnuté informace. I takové maličkosti vytvářejí celkový dobrý dojem a dávají vám šanci uspět.

Pět "pé", jimiž zabodujete:

  • pečlivě se připravte
  • přijďte včas
  • udělejte dobrý první dojem
  • buďte přirození
  • prezentujte své znalosti a schopnosti

Co personalista při pohovoru zjišťuje:

  • Jaké jsou vaše znalosti a zkušenosti
  • Zda vaše schopnosti odpovídají požadavkům zaměstnavatele
  • Jaká je vaše motivace pro danou pozici
  • Jaké jsou vaše postoje, názory a hodnoty ve vztahu k pozici a potencionálnímu zaměstnavateli
  • Jaké jsou vaše schopnosti dalšího růstu

Co všechno personalista sleduje:

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Werichovo „ten dělá to a ten zas tohle“ dnes už příliš neplatí

Se školením uvnitř firmy souvisí i další velké téma - zastupitelnost lidí.

Býval to začarovaný kruh. Čerství absolventi hledali práci, aby nabrali první zkušenosti. Firmy pátraly po odbornících,...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Inspirovala se uprostřed kanadských lesů, dnes dělá ojedinělý byznys

Jana Kettnerová pracuje na půl úvazku pro Zdravotnickou záchrannou službu Kraje...

Když Jana Kettnerová, záchranářka z Vysočiny, navštívila kamarádku v Kanadě, fascinovaly ji svíčky s dřevěným knotem,...

Bitcoin 7 mýtů

Bitcoin 7 mýtů

Kurzy.cz Bitcoin – mnohými opěvovaná „budoucnost peněz“ a technologický vynález, který nám umožňuje vytvořit omezenou zásobu jed...

Najdete na iDNES.cz