Odpočívat musíte umět

  11:25aktualizováno  11:25
Deset až dvanáct hodin denně v práci, doma ještě chvíle u počítače při řešení pracovních problémů a alespoň jeden pracovní víkend v měsíci. Pokud pracujete v podobném rytmu, propadli jste práci víc, než je zdrávo. Měli byste ale možná vědět, že intenzivní pracovní úsilí je dobré kompenzovat odpočinkem.

Zvlášť když vám začíná cukat oko, vytočíte telefonní číslo a vlastně nevíte, komu voláte, nebo se hlásí první zdravotní potíže jako bolesti hlavy, krční páteře, nervozita či bezdůvodná podrážděnost.

Není nutné určitý úkol dokončit za každou cenu a ještě dnes. Cítíte-li únavu, měli byste alespoň na chvíli vypnout. A to i během pracovní doby. Krátkodobý odpočinek přitom může mít různé podoby.

Někdy stačí dojít vyřídit nějakou záležitost do vedlejší kanceláře nebo krátká rozmluva s kolegy na pracovišti. Kdo má sedavé zaměstnání, prospěje mu například pár dřepů nebo cviků na uvolnění krční páteře.

Důležité je vědět, že jako na práci, i na odpočinek je třeba si navyknout. Myslete na to a naučte se vypínat vždy v situaci, kdy jste již unaveni a vaše výkonnost klesá. Krátkodobý odpočinek však nestačí.

Co radí FERO FENIČ, filmový režisér a producent
Umění odpočívat je neoddělitelné od umění žít. Asi nejlepší je taková forma, která je našemu individuálnímu životnímu stylu nejbližší. Pokud nechceme riskovat, že vše může dopadnout hůř, než jsme si představovali, pak bychom neměli vyhledávat nic, co nemáme odzkoušené.

Měli byste do svého programu zařadit pravidelné aktivity pro volný čas. Pokud budete vědět, že na vás každý čtvrtek čekají přátelé v tělocvičně na volejbale, přizpůsobíte tomu svůj program a čas si uděláte.

Mít nějaké aktivní koníčky, volit náročnější fyzické aktivity je zejména pro duševní práci nesmírně důležité. A nemusí to být jen sport, ale i práce na zahrádce, na chalupě nebo dlouhá procházka.

Další příležitostí, jak si pořádně odpočinout, je dovolená. Ztrácí však svůj význam, když se na ni vypravíte, jen abyste v klidu dořešili pracovní záležitosti.

Neužijete si ji ani tehdy, když několikrát denně budete mobilním telefonem nebo mailem bombardovat spolupracovníky a požadovat od nich detailní hlášení o vývoji ve firmě.

Odborníci se shodují na tom, že by dovolená neměla být kratší než čtrnáct dní v kuse. Ideální je, když se na ní člověk dokáže úplně "odstřihnout" od pracovních problémů a naplánuje si takové aktivity, na které nemá přes rok čas.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Vykouřila se vám z hlavy slovíčka, která jste už znali?

I vám se vykouřila většina slovíček cizího jazyka, který jste se kdysi učili, z...

Studovali jste kdysi nějaký cizí jazyk, ale protože jste jej dlouho nepoužívali, máte nyní problém se domluvit. Nic...

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Základní ukazatele vývoje stavebního spoření v České republice k 31.12.2018 včet...

Základní ukazatele vývoje stavebního spoření v České republice k 31.12.2018 včet...

Kurzy.cz Základní ukazatele vývoje stavebního spoření v České republice a Komentář k základním ukazatelům vývoje stavebního spoř...

Najdete na iDNES.cz