Novela zákoníku práce - rodičovská dovolená i pro tatínky

aktualizováno 
Většinou se hovoří o diskriminaci žen a přitom při péči o dítě se mohli zatím cítit hodně diskriminovaní spíš tatínkové.
Většinou se hovoří o diskriminaci žen a přitom při péči o dítě se mohli zatím cítit hodně diskriminovaní spíš tatínkové. Změnit by to měla novela zákoníku práce, která začne platit od 1. 1. 2001. Ta zavádí pojem rodičovské dovolené místo dosavadní další mateřské dovolené. Nejde však jen o slovíčkaření, v praxi to znamená možnost otců zůstat doma s malými dětmi za stejných podmínek jako matky dítěte.

Od Nového roku bude zaměstnavatel povinen poskytnout po skončení mateřské dovolené matce i otci dítěte rodičovskou dovolenou, která nahrazuje dosavadní další mateřskou dovolenou. Důvodem tohoto opatření je pracovněprávní zakotvení nároku na pracovní volno z důvodu péče o dítě i pro otce dítěte. Rodičovskou dovolenou může však matka i otec, případně oba rodiče současně čerpat nejdéle do tří let věku dítěte. Zatímco matka dítěte ji bude čerpat až po vyčerpání mateřské dovolené, která trvá 28 nebo v případě osamělé matky nebo vícečetného porodu 37 týdnů, otci je zaměstnavatel povinen na základě jeho žádosti ji poskytnout hned od narození dítěte.

Rodičovská dovolená musí trvat nejméně měsíc

Trvání rodičovské dovolené není ohraničeno jen horní hranicí tří let, ale podle zákoníku práce nesmí být požadovaná dovolená v kratším rozsahu než jeden měsíc. Znamená to, že rodiče nemusí žádat o poskytnutí celé rodičovské dovolené až do tří let věku dítěte najednou. Záleží na jejich potřebách, pro jak dlouhou dobu se rozhodnou, v čerpání dovolené se mohou oba rodiče také střídat. Pokud čerpá rodičovskou dovolenou muž, jeho pracovněprávní nároky se v souvislosti s rodičovskou dovolenou posuzují obdobně jako nároky ženy. Stejné je to i s hmotnou podporou, tedy peněžitou podporou v mateřství a rodičovským příspěvkem - dostávat je však může jen jeden z rodičů.

Předčasný návrat po rodičovské dovolené

Jestliže se bude některý z rodičů předčasně vracet do práce z rodičovské dovolené - tedy až do tří let věku dítěte - je zaměstnavatel povinen jim tento návrat umožnit. Má však v tomto případě pouze povinnost zařadit je na práci odpovídající jejich pracovní smlouvě. Ke změně pracovní smlouvy, především druhu práce, může dojít jen po dohodě zaměstnavatele s pracovníkem. Po návratu ženy z mateřské dovolené nebo muže po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je čerpána mateřská dovolená (tedy většinou po 28 týdnech) mají však nárok na zařazení na původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí je zaměstnavatel zařadit na jinou práci odpovídající pracovní smlouvě. Kdyby zaměstnavatel odmítl tuto povinnost splnit, odpovídal by jim za škodu, která by tím vznikla. Rodičovská dovolená trvá do tří let věku dítěte, na tom zákonná úprava nic neměnila. Rodič může dostávat rodičovský příspěvek až do čtyř let věku dítěte, podmínkou však je, že po uplynutí tří let dojde k dohodě se zaměstnavatelem. Rodič buď dostane neplacené pracovní volno a zůstane doma pečovat o dítě, nebo jej zaměstnavatel zaměstná na povolený pracovní úvazek s výdělkem maximálně do výše částky stanovené pro osobní potřeby rodiče. Samozřejmě, že žena nebo muž mohou ukončit pracovní poměr a plně se věnovat výchově dítěte. Rodičovský příspěvek však může obdržet jen jeden z nich.

Rozvázání pracovního poměru s rodičem

Podle novely zákoníku práce může zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní nebo rodičem pečujícím o dítě mladší tří let jen zcela výjimečně z důvodů přesně vymezených zákonem (hrubé porušení pracovní kázně, rušení či přemísťování zaměstnavatele nebo jeho části).

Změny obsažené v novele zákoníku práce

* zavádí se pojem rodičovské dovolené místo další mateřské dovolené

*
rodičovskou dovolenou mohou do tří let věku dítěte čerpat matky i otcové dítěte, případně oba rodiče současně

* hmotné zabezpečení náleží vždy jen jednomu z rodičů

* stejné pracovněprávní nároky mohou při rodičovské dovolené uplatňovat muži i ženy


Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Další z rubriky

Vybudovali jednu z nejsladších fabrik v Česku vonící medem

V medu je Česká republika soběstačná, vyprodukuje se tu tak osm až deset tisíc...

Na první pohled nic nenasvědčuje tomu, že je to továrna na zpracování medu. Ve skladu stojí dlouhé řady barevných...

Jsme tím, co opakovaně děláme. Jaké zvyky mají úspěšní lidé

Ilustrační snímek

Proč jsou někteří lidé úspěšní a jiným se v životě moc nedaří? Tuto otázku si klade řada lidí. Podle psychologa Jana...

Jak se chovat na novém pracovišti a přečíst kolegy, abyste zapadli

Ilustrační snímek

Nástup do nové práce je vždy velkým krokem. Pro řadu absolventů to je krok zcela nový. I na ty zkušenější, kteří už...

Harley-Davidson odtajnil cenu i parametry připravovaného elektromotocyklu

Harley-Davidson odtajnil cenu i parametry připravovaného elektromotocyklu

Kurzy.cz Před rokem oznámil legendární výrobce motocyklů Harley-Davidson svou novou strategii “ More Roads to Harley-Davidson ”,...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ IT ODDĚLENÍ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 70 000 - 85 000 Kč

Najdete na iDNES.cz