Práci nemá téměř půl milionu Čechů. České výrobě již vládne recese

aktualizováno 
V polovině léta přibylo lidí bez práce. Na trh vyrazili nedočkaví absolventi. Firmy mají obavy z dopadů recese a nenabírají. Na jedno volné pracovní místo připadá asi dvanáct nezaměstnaných.
Problémy výrobních firem se mohou brzy projevit i na jejich stavu personálu. Ilustrační snímek

Problémy výrobních firem se mohou brzy projevit i na jejich stavu personálu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Absolventi škol v červenci vyrazili na úřady práce. S hledáním zaměstnání to však řada z nich bude mít velmi těžké. Firmy pod tíhou špatných zpráv z Evropy začínají být velmi opatrné, a to vše způsobilo, že nevznikají nové pracovní příležitosti a v polovině léta počet lidí bez práce opět stoupá k metě půl milionu. Přesně se jich na úřadech tísnilo 485,6 tisíce, tedy o 11 tisíc víc než před měsícem.

Recese již vládne české výrobě

"Opravdu, absolventi letos na úřad vyrazili dříve, tedy před obvyklým hlavním náporem, který bývá až v září. Nyní jich v Ostravě celkem evidujeme bez práce 893," říká třeba Yvona Jungová, šéfka Úřadu práce v Ostravě.

Nezaměstnanost podle krajů

Nejen absolventi jsou příčinou toho, že červencová míra nezaměstnanosti vyskočila oproti předcházejícímu měsíci o dvě desetiny, na 8,3 procenta, problémy věští i samy firmy. I proto počet volných míst, který firmy nahlásily na úřadech, už dva měsíce po sobě klesl. Konkrétně v červenci jich bylo 41,1 tisíce. Na jedno volné pracovní místo tak připadá asi dvanáct nezaměstnaných.

Může se hodit

Najděte si novou práci. Na jobDNES.cz najdete denně žhavé pracovní nabídky. Aktuálně přes 16 tisíc volných pracovních pozic.

"V meziročním srovnání je patrné, že celková aktivita na pracovním trhu je zhruba o osm procent menší než loni, přesto stále zůstává vyšší než v roce 2010. Zatímco vloni od jara byly především průmysl a výroba tahounem tvorby nových pracovních míst, letos jsou firmy při nabírání nových zaměstnanců obezřetnější a část náborů odkládají," říká Tomáš Dombrovský ze společnosti LMC, která provozuje pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz.

Červnová čísla ze statistického úřadu ukázala, že recese již vládne české výrobě. Pokles zaznamenalo hutnictví, ale také výroba výpočetní techniky a elektroniky. Proto není divu, že se firmám do přijímání nových zaměstnanců nechce. Spíš se chystají propouštět.

Okresy s nejvyšší nezaměstnaností

Firmy mají obavy z příštího roku

Problémy výrobních firem se tak mohou brzy projevit i na jejich stavu personálu. I podle šéfky ostravského úřadu práce jsou na dohled první masová propouštění. "Už nyní máme oznámeno jedno masové propouštění. Jde o průmyslovou firmu z našeho regionu, na podzim by se měla zbavit tří set lidí," naznačuje Jungová.

I mezi dosud úspěšnými průmyslníky tak přibývá nervozita. "V určitých segmentech stále nestíháme vyrábět, ale obavy máme. Dobrá je poptávka především po pláštích pro zemědělské stroje, ale horší je to u stavební techniky. Tu táhne snad jedině Německo. Průšvih vidíme třeba ve Španělsku," hodnotí situaci Tomáš Němec, spolumajitel jednoho z největších výrobců pneumatik pro stroje v Evropě, skupiny ČGS Holding. Ta v Česku ve svých fabrikách, například Mitas či Rubena, zaměstnává přes čtyři tisíce lidí.

Vývoj nezaměstnanosti

Další vývoj na trhu práce naznačí první podzimní měsíce. V září sice na trh dorazí zbytek omladiny ze škol, na druhé straně je to doba, kdy firmy uzavírají nové pracovní kontrakty a nabírají nové tváře. Přesto ekonomové už ve snížení počtu lidí bez práce letos příliš nevěří. "Na konci letošního roku očekáváme míru nezaměstnanosti na úrovni 9,1 procenta, loni v prosinci činila 8,6 procenta," připomíná David Marek, ekonom z Patria Finance.

Nejčtenější

Zapomněl, že má pojistku na dožití. Když se ozval, dostal 120 tisíc

Ilustrační snímek

Životní pojištění může zaniknout kvůli úmrtí pojištěného či osoby, která platí pojistné, nebo naopak dožitím se doby,...

Koho čeká po studiu úspěšná kariéra a kdo moc šancí na úspěch nemá

Ilustrační snímek

Oběma se podařilo získat vysokoškolský diplom. Jeden z nich okamžitě získá práci snů a může budovat kariéru. Druhý bude...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Kvůli nádoru prožila peklo, ale nevzdala se. Dnes si plní svůj zlatý sen

„První šperk jsem vyrobila na základní škole, byly to náušnice a spona do...

Klára Bílá vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově. Kvůli dlouhodobým problémům s nespavostí absolvovala řadu...

Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

Ilustrační snímek

Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla...

Další z rubriky

Kvůli nádoru prožila peklo, ale nevzdala se. Dnes si plní svůj zlatý sen

„První šperk jsem vyrobila na základní škole, byly to náušnice a spona do...

Klára Bílá vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově. Kvůli dlouhodobým problémům s nespavostí absolvovala řadu...

Navrhovala zahrady, dnes ji uživí malování dokonalých květin

Pavlína Kourková se věnuje botanickému umění, výtvarné tvorbě a ilustracím.

Pavlína Kourková vystudovala biologii a zahradní architekturu. V Londýně ale objevila tak zvané botanické umění, které...

Na mateřské přišla na nápad. Teď vyrábí ve velkém plenkové dorty

Lucie Kunčarová ve svém království.

Po studiích pracovala Lucie Kunčarová jako manažerka v bance. Když se jí narodil syn a ona zůstala na mateřské, měla...

Velikonoční nádivka: recepty, které máme nejraději

Velikonoční nádivka: recepty, které máme nejraději

Kurzy.cz Velikonoční nádivka patří mezi velikonoční recepty, které máme nejraději. Velikonoce v kuchyni jsou ve znamení zejména ...

Najdete na iDNES.cz