Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Jsou bez práce, ale nedobrovolně. Vzdát to nechtějí, vyplývá z analýzy

Nezaměstnanost je v Česku nízká. Na konci září bylo bez práce jen 3,5 % lidí. Na trhu práce bylo přitom téměř 358 tisíc volných pracovních pozic. Z 262 tisíc uchazečů o novou pracovní příležitost, které eviduje Úřad práce, však bylo téměř 95 tisíc lidí ve věku 50+.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

I když těmto nezaměstnaným může chybět do důchodu i více než 10 let a o práci velmi stojí, zažívají kvůli svému věku odmítnutí u pohovorů. Vyplývá to z analýzy projektu Neviditelní, který se snaží upozorňovat na závažné problémy, s nimiž se v Česku potýkají nejrůznější skupiny lidí.

Nemůžete najít práci? Navštivte portál jobDNES.cz a vyberte si ze široké nabídky zaměstnání.

„Problémy se ztrátou zaměstnání ve věkové skupině 50+ má až 77 400 lidí. Týká se to nejen státní, ale především soukromé sféry a předsudků personalistů, kteří starší uchazeče často podceňují. Jeden nedobrovolně nezaměstnaný přitom stojí státní pokladnu v průměru 432 tisíc korun za rok,“ uvádí se v analýze.

„Když na pohovoru zjistí, kolik mi je a jak dlouho jsem doma, stanu se neviditelnou. Pořád doufám, že pěknou práci ještě najdu. Nechci to vzdát a nechat se živit manželem,“ svěřuje se 53letá Eva, která marně hledá nové uplatnění.

Starší mají problém uplatnit se jinde

Častým důvodem ztráty zaměstnání je krach zaměstnavatele, ukončení výroby nebo přesun provozu firmy do jiného regionu. V takových případech přijdou o práci stovky či desítky lidí, z nichž mnozí najdou nové uplatnění obratem. Zejména starší zaměstnanci, se specifickou kvalifikací, kteří žijí v menších městech, ale mívají problém uplatnit se jinde.

„Na čísla nezaměstnanosti v celé ČR nemá krach továrny či přesun výroby vliv, ale v regionu, kde se jedná o významného zaměstnavatele, způsobí mikroregionální ekonomické problémy. V souvislosti s nízkou ochotou stěhování za prací může odchod důležitého zaměstnavatele způsobit dlouhodobou nezaměstnanost v daném regionu,“ říká Aleš Rod z Centra ekonomických analýz, CETA.

Jak dodává, proto je velmi důležité nechlácholit se pozitivními statistikami a snažit se podobným problémům předcházet. „Jde zejména o brzké zachycení informací o končícím provozu, jednání se zaměstnanci, nabídka a hledání jiné práce, rekvalifikace či stěhování za prací včas,“ poznamenává Rod.

Nezaměstnanost je tlak na psychiku

Ztráta zaměstnání a neúspěch při hledání nové práce s sebou přináší pocity strachu, nejistoty, frustrace, nízké sebedůvěry a selhání.

„Práci jsem se snažil najít téměř osm měsíců. V době pandemie to bylo obzvlášť hodně frustrující. Podpora v nezaměstnanosti znamenala propad příjmu, naštěstí jsem měl úspory. Nakonec jsem to vyřešil odchodem do předčasného důchodu. Mám sice penzi kvůli předčasnosti nižší o pár stovek, ale už nepociťují takový stres,“ říká pan Mirek z Prahy.

„Vyrovnat se se ztrátou práce je vždy těžké. Je to náročný proces, který útočí na naše sebehodnocení, pocit štěstí i na naši identitu. Ztráta práce je jeden z největších životních stresorů. Spojí-li se s opakovaným neúspěchem při hledání nového místa, dostane se člověk do psychicky velmi náročné situace,“ popisuje situaci psycholožka Kateřina Brikciová.

Stres spojený s hledáním nového zaměstnání snižuje podle odborníků ochotu stěhovat se do neznáma. 

„Pro Čechy je typická nízká ochota cestovat nebo se stěhovat za prací. Souvisí to se silnými vazbami na domov, okolí a společenské vztahy v místě bydliště. Roli hraje i vlastní bydlení, které se lidem neopouští tak snadno, jako například nájemní byt. Tato ochota slábne ještě s narůstajícím věkem, kdy právě skupina 50+ zažívá významné problémy spojené s nedobrovolnou nezaměstnaností a té ať již ekonomické nebo psychologické,“ popisuje další z faktorů Aleš Rod.

Předčasný důchod je možným řešením

Pro ty, kdo přijdou o práci pár měsíců či pár let před dosažením důchodového věku, je možným řešení odchod do předčasné penze. V tomto případě je však důchod trvale krácen o stokoruny, ale i několik tisíc korun. Takzvaná procentní výměra důchodu se totiž snižuje za každých započatých 90 kalendářních dnů, které zbývají do dosažení důchodového věku. Čím dříve tedy odejdete do předčasného starobního důchodu, o to větší bude krácení.

KOMENTÁŘ: Důchod od státu? Raději zapomeňte a jednejte prozíravě

Zákon o důchodovém pojištění přitom stanoví: „Pokud je důchodový věk nižší než 63 let, pojištěnec má nárok na odchod do předčasného starobního důchodu nejdříve tři roky před dosažením důchodového věku. Za předpokladu, že je důchodový věk stanoven alespoň na 63 let, může být přiznán o 5 let dříve, ale ne před dosažením alespoň 60 let. Zároveň je třeba získat nejméně 35 let pojištění.“

Počty předčasných důchodců v Česku přibývají. Podle statistik České správy sociálního zabezpečení se v loňském roce rozhodlo pro předčasný důchod celkem 34 702 lidí a na konci roku 2020 bylo v Česku 652 844 předčasných penzistů.

Na konci června letošního roku pobíralo předčasnou penzi už 659 445 lidí. Průměrný předčasný důchod přitom činí 13 788 korun, oproti průměrné starobní penzi (15 385 korun), je to o 1 597 korun méně.

Jak rostou počty předčasných důchodců
ObdobíStarobní důchodciZ toho předčasní důchodci
06-20212 378 079659 445
06-20202 409 904647 885
06-20192 406 014636 903
06-20182 403 695624 585
06-20172 396 032611 346
Zdroj: ČSSZ, meziroční údaje

Nezaměstnanost vyjde na 210 tisíc za rok

Nezaměstnanost ve vyšším věku s sebou přináší kromě ušlého příjmu i ztrátu dovedností. „Spolu s náklady na hledání nové práce vyjde člověka jeho nezaměstnanost v průměru na 210 tisíc korun ročně,“ uvádí analýza.

Počet evidovaných na Úřadu práce ve věku 50+ je poměrně vysoký. Na konci září letošního roku to bylo téměř 95 tisíc lidí, z toho více než 64 tisíc uchazečů o práci je ve věku 50 až 59 let.

Počet uchazečů o práci ve věku 50+
50 – 5455 – 5960 – 64 Nad 65Celkem
28 29936 52826 8183 19694 841
Zdroj: Úřad práce, září 2021

I když mnozí nezaměstnaní ve věku 50+ stojí o nové uplatnění a jsou v hledání práce aktivní, setkávají se s odmítáním. A to i přesto, že mají zkušenosti. Proč tomu tak je?

Podle analýzy jsou mnohdy na vině zažité předsudky, že po padesátce již nejsou uchazeči o nové pracovní uplatnění schopni podávat velký výkon, mají tudíž nižší produktivitu práce a nejsou ochotni učit se novým věcem.

„Úřad práce nabízí této skupině uchazečů o zaměstnání celou škálu možností, ať už jde o rekvalifikace, poradenství nebo třeba příspěvek na zahájení podnikání. Podporuje i zaměstnavatele, kteří takového člověka přijmou. Mimo jiné formou příspěvku na zřízení společensky účelných pracovních míst. Nyní navíc běží v celé republice několik regionálních projektů zaměřených na tuto skupinu. Díky nim můžeme řešit situaci komplexně a udržet uchazeče co nejvíce aktivní,“ říká Viktor Najmon, generální ředitel Úřadu práce.

Diskriminace na základě věku je špatná

Problematika nezaměstnanosti ve vyšším věku je dlouhodobý problém, který trápí jak nezaměstnané, tak státní finance. 

„Státní sektor by mohl zaměstnavatele, kteří dají příležitost této skupině, podpořit snížením odvodů za zaměstnance staršího věku. Tato praxe funguje velmi dobře např. v Německu a přináší pozitivní ekonomické výsledky, protože stát vyjde levněji, ve srovnání s pobíráním dávek v nezaměstnanosti,“ uvádí analýza.

„Zdravá společnost vyžaduje vzájemné porozumění napříč generacemi. Diskriminace na základě věku je stejně špatná, jako jiné formy diskriminace,“ upozorňuje Kryštof Kruliš, předseda správní rady Spotřebitelského fóra. „Různorodý pracovní kolektiv má většinou širší možnosti, jak řešit pracovní úkoly. Firmám tak může věkově pestrý pracovní kolektiv přinést i lepší hospodářské výsledky,“ dodává.

„Náboráři by měli vyšší věk vidět jako přednost a přemýšlet o tom, že loajální pracovníci s profesními a životními zkušenostmi mohou firmě nabídnout více, než jen to, co je jejich základní pracovní náplní. Diverzita na pracovišti je vždy přínosem,“ uzavírá Anna Machová, HR expertka Providentu.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Valorizace penzí a neodvratnost změny v důchodovém systému štěpí společnost. Mladí lidé se obávají, že na ně žádná...

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy půjdeme do důchodu a jaká bude naše penze? Nenechávejte nic náhodě

Debata o důchodové reformě se opět rozhořela, a tak se řadě z nás honí hlavou otázky, zda v důchodu důstojně vyžijeme....

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Obklady Rako patří k nejstarším na světě. Oblékají nejen koupelny

Co mají společného fotbalové stadiony v Kataru, Obecní dům v Praze, vila Tugendhat v Brně a koupelna v paneláku?...

Z původně rodinného hobby je dnes úspěšná firma, oceňují ji zákazníci i porotci

V devadesátých letech koupili zpustlé pole a sady. Postupně revitalizovali, opravovali sklady a plánovali co dál. Dnes...

KOMENTÁŘ: Vrátí se nízké úrokové sazby? Rozhodne se to na trhu práce

Premium Rok 2022 byl plný zvratů a nečekaných událostí. Jedním z hlavních cílů ČNB bylo pomocí zvýšení úrokových sazeb snížit...

Češi berou útokem IT rekvalifikace. V oboru jsou nejvyšší platy

Advertorial Podle dat ČSÚ za 3. čtvrtletí 2022 byla v IT pracovních pozicích nejvyšší průměrná mzda, a to téměř 71 tisíc korun....

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...