Nevzali vás na VŠ, naučte se za rok cizí jazyk

  9:44aktualizováno  9:44
Letošní maturanti, kteří nebudou přijati k dalšímu studiu na vysokých nebo vyšších odborných školách a chtějí zkoušet štěstí příští rok znovu, mohou získanou dobu strávit užitečně.

Mnohé jazykové školy totiž nabízejí roční pomaturitní studium jazyků. Intenzivní denní výuka výrazně zlepší znalost řeči, a přitom neztratíte sociální výhody studentů.

"Minulý rok mě pro vysoký počet uchazečů nepřijali na vysokou. Byl jsem z toho strašně rozladěný a nevěděl, co budu dělat. Nakonec mi známí poradili zkusit roční studium na jazykovce pro maturanty. Rodiče byli ochotni mi kurzy zaplatit a já se vrhl na němčinu, kterou jsem měl už na střední škole," vypráví Pavel Jančařík z Brna. "Za deset měsíců jsem se naučil dost a složil jsem státnice. Určitě to nebyl promarněný čas." Většina jazykových škol, které pomaturitní studium pořádají, umožňuje výběr ze dvou hlavních jazyků ­ angličtiny a němčiny. Mnoho jich nabízí i francouzštinu a španělštinu. Výuka hlavního jazyka probíhá 20 hodin týdně od září do června. K té si zájemci mohou přibrat doplňkový jazyk nebo i další předměty.

Konverzace, psychologie, orientální jazyky

V rámci doplňkových předmětů, které zpravidla zabírají čtyři hodiny týdně, pořádají školy kurzy dalších jazyků, například italštiny, portugalštiny, ruštiny, holandštiny, chorvatštiny. To znamená, že můžete jako hlavní jazyk studovat němčinu a čtyři hodiny týdně se věnovat třeba italštině. Některé jazykové školy pořádají i doplňkové kurzy matematiky, výpočetní techniky nebo orientálních jazyků. "Mimo hlavní jazyky ­ angličtinu, němčinu a francouzštinu ­ máme v nabídce další volitelné předměty, třeba konverzaci, historii, literaturu, gramatiku nebo obchodní terminologii ve zvolené řeči," říká Alena Holá z Jazykové školy ianua v Liberci. Zahájení výuky doplňkových předmětů závisí většinou na dostatečném počtu přihlášených studentů. "Pro jednoho nebo dva zájemce nemůžeme organizovat výuku," shodují se lektoři jazykových škol.

Začátečníci i pokročilí

V denním pomaturitním studiu se můžete začít učit jazyk úplně od začátku nebo navázat na již získané vědomosti. Podle odborníků je dobré, aby školy pořádaly rozřazovací testy. "Ty jsou důležité kvůli kvalitě výuky. V jedné skupině by měli být lidé s přibližně stejnou úrovní znalostí," zdůrazňuje Jelena Hrdličková, jazyková lektorka z Prahy. Rozřazovací testy pořádají školy v různých termínech v podstatě až do zahájení výuky. Například Jazyková škola v Kotlářské ulici v Brně pořádá rozřazovací testy pro angličtináře každou středu až do konce června v 10.00 a 13.00 hodin. "Kdo se rozhodne na poslední chvíli, může přijít i poslední týden v srpnu," nabízí Jiřina Himmerová z Jazykové školy v Brně. "Pokud budou volná místa, je možné se přihlásit až do začátku výuky."

Kurzy angličtiny ve Státní jazykové škole v Praze ve Školské ulici jsou zřizovány přednostně pro posluchače mírně pokročilé a pokročilé. O jejich přijetí rozhodne výsledek písemného testu. U francouzštiny, španělštiny a němčiny lze zahájit kurzy hlavního jazyka i pro začátečníky. Při osobním podání přihlášky si uchazeč (kromě začátečníků) vybere některý termín pro přezkoušení. První kolo přezkoušení probíhá během června. Zbývající volná místa budou obsazována v dalším kole poslední týden v srpnu. Začátečníci budou přijímáni bez přezkoušení až do vyčerpání míst v kurzech. Pro pokročilé by výuka měla být koncipována jako příprava na státní nebo mezinárodní jazykové zkoušky. Podstatný je také počet studentů ve skupinách ­ neměl by přesahovat dvacet lidí.

Kolik se platí

Cena základního kurzu, to je jeden hlavní jazyk vyučovaný minimálně 20 hodin týdně, se pohybuje od cca 18 000 korun do 24 500 korun za celý školní rok. Za doplňkový předmět, například další jazyk vyučovaný čtyři až pět hodin týdně, se navíc připlácí přibližně 4000 korun. Školné lze většinou platit ve dvou až čtyřech splátkách. Přičemž jednorázové platby bývají zvýhodněny. Některé školy akceptují i měsíční platbu. Pro čerstvé absolventy středních škol je výhodné, že neztrácejí nárok na sociální výhody studenta. To znamená, že sociální a zdravotní pojištění jim platí stát, mají nárok na studentské slevy, rodiče neztrácejí nárok na daňové úlevy atd.

Odpoledne na brigádu

Vzhledem k tomu, že výuka probíhá dopoledne, je možné se ve zbylém čase poohlédnout po brigádě a přivydělat si. Nabídky práce naleznete například na internetu, v personálních agenturách, v inzerátech nebo v informačních střediscích pro mládež. Řádný student denního studia si může vydělat až 49 440 korun za rok, které nemusí danit, aniž ztrácí nárok na placení sociálního a zdravotního pojištění státem. Rodina ovšem může ztratit nárok na některé dávky státní sociální podpory, například přídavek na děti, sociální příplatek nebo příspěvek na dopravu.

Informace na internetu:

* www.vzdelani.cz
(pod heslem jazykové školy najdete přehled jazykových škol podle měst)

* www.icmcr.cz
(adresář informačních center pro mládež, která jsou ve 22 českých a moravských městech a poskytnou vám kompletní seznamy jazykových škol i kontakty na firmy zprostředkující brigády, v centrech vám poradí i s daňovými předpisy)

* www.prace.cz
(stránky pro hledání práce, můžete se zaregistrovat a dostávat konkrétní nabídky podle vašich požadavků, obsahuje i seznam personálních agentur a úřadů práce)

* www.mpsv.cz, www.uradprace.cz
(podle místa bydliště si najdete příslušný úřad práce, kde vám poradí s daňovými předpisy)

Jak si vybrat dobré pomaturitní studium jazyka

* jazyková škola má mít akreditaci ministerstva školství
* studenti by měli být rozřazováni do skupin podle stupně úrovně znalostí na základě testů
* výuka by měla probíhat po celý školní rok (září ­ červen), minimálně 20 hodin týdně
* ve skupině by nemělo být více než 20 studentů
* škola by měla umožňovat složení státní jazykové zkoušky nebo mezinárodních zkoušek
* vyučovat by měli kvalifikovaní (i zahraniční) jazykoví lektoři
* poplatky za celoroční studium by se měly pohybovat v rozmezí cca 18 000 ­ 25 000 korun


Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Na pracovním trhu chybí tisíce lidí vybavených dobrou angličtinou

ilustrační snímek

Poptávka po jazykově vybavených lidech na pracovním trhu neustále roste. Angličtina je základem, ale už zdaleka...

Vyráběl medovinu pro přátele, teď sklízí ocenění až za oceánem

Včelař a výrobce medoviny Jiří Bartoš

Medovina, která získala zlatou medaili na Mazer Cupu, každoroční prestižní soutěži v americkém Coloradu, pochází ze...

Jsme tím, co opakovaně děláme. Jaké zvyky mají úspěšní lidé

Ilustrační snímek

Proč jsou někteří lidé úspěšní a jiným se v životě moc nedaří? Tuto otázku si klade řada lidí. Podle psychologa Jana...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Kurzy.cz Zaměstnance, který je ve své práci jinak spokojený, k sobě konkurence nenaláká jen na o něco vyšší plat. Z průzkumu per...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEAM LEADER - HR & BUSINESS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz