Neprodávám, co neochutnám

aktualizováno 
Orientuje se zejména čichem. Pozná kvalitní čajové lístky a ví, jak teplou vodu na ně nalít.

Víte, jak nejrychleji vytočíte čajovníka?
Když ho požádáte o ovocný čaj s medem, nejlépe s vánoční příchutí. Klidnější povaha vám podá krátkou, zhruba hodinovou přednášku o čajové kultuře. Budete rádi, když si z ní zapamatujete, že čaje se dělí na zelené a černé, že žlutý čaj je hlavně marketingový tah a že existuje něco jako assam či oolong, pu-ehr.

Čajové lístky nebo spíše jen čajový prach uvězněný v nálevovém sáčku - a nezřídka vylepšený ještě nějakým „zajímavým“ umělým ochucovadlem či barvivem - to není v očích čajovníka čaj.

Čajovník totiž s čajem - tím opravdovým, který se připravuje z lístků, a ne z pytlíku - doopravdy kouzlí. Jak jinak popsat tajemné pohyby s konvičkou, kterou jednou drží dvacet, jindy čtyřicet centimetrů nad stolem. Jak popsat znalosti člověka, který dokáže odlišit, z jaké země byl výrobek přivezen a kdy se sklízel.

Dobrý ročník
Pro neznalce čajových obřadů lze divadlo spojené s poučeným pitím čaje srovnat s ochutnávkou ve vinotéce. Důležitý je nejen ročník, ale také vinice a způsob zpracování hroznů. V tomto případě čajových lístků. Stejně jako vinaři cítí ve víně třešně, hrušky nebo muškát, dokáže čajovník popsat čajovou chuť jako tipsově nasládlou nebo kořeněnou s trávovými tóny.

Víte například, že darjeeling z první sklizně je výrazně květový a chuť podtrhuje mírný tříslovinový nádech? Umíte si představit, že probíhají vášnivé debaty o tom, co by měl člověk cítit při prvním polknutí čaje? Pak chápete, kdo je čajovník.

Jak říká čajovník David Grešák z pražského čajového obchodu Amana, při svém povolání se bez pravidelné degustace neobejde. Proto je důležitá určitá dávka poetického cítění, které mu pomáhá popsat skrytá zákoutí čajové chuti, aby neustále neopakoval: „Je to dobrý čaj.“

Musím být trochu psycholog
Práce čajovníka logicky z velké části spočívá zejména ve vaření čaje, k tomu je třeba přidat i výběr a nákup. Do čajovny si lidé většinu chodí odpočinout a někdy i popovídat, a tak je čajovník trochu i psychologem. Znalost lidské povahy mu také pomáhá v tom, aby věděl, který šuplík s čajem vytáhnout a který pro tentokrát nechat zavřený.

Proč si vůbec tohle netradiční povolání David Grešák vybral? „Přivedla mě k němu náhoda,“ říká dřívější majitel žižkovské Dobré čajovny Nad Okem v Praze. „Myslel jsem si, že je to jen na chvilku, ale nakonec jsem v něm našel zalíbení. Má v sobě všechny parametry seriózního zaměstnání a na Východě - tam, kde se čaj pěstuje - se nad ním nikdo nepozastaví. Velká kvalita je i to, že toto zaměstnání je poměrně stresuvzdorné, což ocení v našem obchodě zejména zákazníci vybíhající v poledních pauzách ze svých kanceláří. A navíc je to ještě zábava,“ popisuje David Grešák.

Nálevový sáček? Nikdy!
Na jeho práci je s nadsázkou nejtěžší zvolit si, který čaj si dá ráno, když otevře čajový obchod. „Jinak už následují samá zajímavá setkání s příznivci čaje, jejichž množství neustále roste. Určité napětí se do toho dostane až v době vánoční, když se počet čajelibých zákazníků dramaticky zvýší. Pak je celkem náročné vysvětlovat, že univerzální čajový dárek neexistuje,“ říká s úsměvem.

Dodává, že jeho profesi může dělat v podstatě kdokoli. „Čajovny jsou velice demokratické prostředí, jak na straně těch, kdo čaj pijí, tak na straně přípravců čaje. Už jsem pracoval s doktory, inženýry architekty i magistry. Jedinou etickou zásadou je: Nikdy neprodávat to, co jsem sám neochutnal, nikdy nedoporučovat to, co bych si sám nedal. A neprodávat sáčkový čaj.“

Jak pracuje Čajovník
Dělat čajovníka nemůžete od osmi do tří. Je to spíše životní styl a musíte se neustále vzdělávat. Stejně jako znalec vín, dokáže i čajovník poznat a popsat chuť svého oblíbeného nápoje.

Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Jak si říct o vyšší plat či dovolenou navíc? Vyjednávejte jako generál

ilustrační snímek

I když se jim říká měkké dovednosti, neznamená to, že ten, kdo je ovládá, je „měkký“. Právě naopak. Pokud si je...

Další z rubriky

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Jsme tím, co opakovaně děláme. Jaké zvyky mají úspěšní lidé

Ilustrační snímek

Proč jsou někteří lidé úspěšní a jiným se v životě moc nedaří? Tuto otázku si klade řada lidí. Podle psychologa Jana...

V letním období ulevte zaměstnancům, vzkazují odborníci

ilustrační snímek

Letní dovolené jsou v plném proudu. Toto období nebývá pro firmy ani pro samotné zaměstnance úplně jednoduché. Jak...

Cestovky hlásí rekordní prodej zájezdů. Pomáhá výrazně vyšší poptávka, větší výb...

Cestovky hlásí rekordní prodej zájezdů. Pomáhá výrazně vyšší poptávka, větší výb...

Kurzy.cz I přes velké problémy kvůli odstaveným Boeingům 737 MAX hlásí české cestovní kanceláře rekordní prodej zájezdů. Zájem o...

Najdete na iDNES.cz