Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Nenechte se připravit o odstupné

aktualizováno 
Vydírání, vyhrožování i sankce. Občas těmito způsoby firmy nutí zaměstnance k podpisu dohody o ukončení pracovního poměru bez nároku na odstupné. Nenechte se ale zmanipulovat. Nárok na odstupné máte ze zákona.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zaměstnavatel se snaží vyhnout placení odstupného mnoha způsoby. Příkladem jsou zkušenosti Petry Š. z Prahy, která před lety bezdůvodně dostala výpověď kvůli hrubému porušení kázně poté, co se odmítla vzdát odstupného. "Zaměstnavatel to jen zkouší," říká na základě svých zkušeností. V jejím případě k soudu ani nedošlo, protože zaměstnavatel se zalekl už komunikace s právníkem, kterého si najala.

Nepodepisujte

Způsobů vydírání je několik. Například zaměstnavatel hrozí, že vám jednostranně sníží mzdu. Pamatujte, že na to nemá právo. Jestliže k něčemu takovému dojde, informujte inspektorát práce. Na základě výplatních pásek a jiných záznamů se to dá snadno dokázat.

Nikdo se nedozví, kdo podal stížnost. Můžete však počítat s tím, že vám budou sníženy prémie a jiné bonusy. "Ale záleží na tom, jak je nárok zaměstnance na tyto nenárokové složky mzdy upraven v pracovní smlouvě nebo ve vnitřním předpisu zaměstnavatele," upřesňuje Radek Novotný, právník kanceláře Havel & Holásek.

Nemůže vás trestat ani tím, že bezdůvodně odmítne dovolenou ve vámi požadovaném termínu. "Je pravda, že podle zákoníku práce určuje termín čerpání dovolené zaměstnavatel, je však přitom povinen dbát na oprávněné zájmy zaměstnance, a pokud by tedy nepřiznal zaměstnanci s malými dětmi bez závažných provozních důvodů dovolenou například přes Vánoce, může se zaměstnanec obrátit na příslušný inspektorát Státního úřadu inspekce práce," doporučuje Radek Novotný.

kdy máte nárok na odstupné

Pokud ze zaměstnání odcházíte kvůli reorganizaci, nadbytečnosti anebo zdravotním potížím. Dohodu o ukončení pracovního poměru můžete podepsat, ale měli byste v ní mít přiznané odstupné.

Inspektorát práce je při reorganizaci na vaší straně

Odolat můžete i upozorňovacím dopisům, které následně vedou k výpovědi bez nároku na odstupné. Porušení pracovních povinností se musí vztahovat k práci vykonávané zaměstnancem a musí být závažné. Nikdo vám nemůže vytýkat, že jste špatně přeložili dopisní papír. "Použije-li zaměstnavatel takové vytýkací důvody jako podklad k výpovědi, musí se zaměstnanec bránit u soudu," upřesňuje právník.

V případě, že vás straší neoprávněným obviněním z takzvaného hrubého porušení pracovní kázně, hned informujte inspektorát práce. Pokud je firma v reorganizaci či je na ní znatelné, že musí propouštět, nebojte se, že inspektoři neshledají vaši stížnost oprávněnou, i když bude stát tvrzení proti tvrzení.

Hrubé porušení pracovní kázně jako důvod k výpovědi

K okamžitému zrušení pracovního poměru kvůli hrubému porušení pracovní kázně by měl zaměstnavatel důvod například za několikadenní zaviněnou neomluvenou absenci v práci, za fyzické nebo slovní napadení nadřízeného, porušení obchodního tajemství nebo úmyslné způsobení větší škody zaměstnavateli.

Pokud vás bezdůvodně obviní, písemně informujte zaměstnavatele, že s okamžitým zrušením pracovního poměru nesouhlasíte. "Zaměstnavatel je v takovém případě povinen poskytovat zaměstnanci náhradu mzdy. Nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit, se však zaměstnanec musí obrátit na soud se žalobou na určení neplatnosti okamžitého zrušení," vysvětluje právník kanceláře Havel & Holásek.

jaká je výše odstupného

Ze zákona vám náleží odstupné ve výši trojnásobku vašeho průměrného měsíčního výdělku a výpovědní lhůta v délce dvou měsíců. Částka ale může být i vyšší, záleží především na vaší pracovní anebo kolektivní smlouvě.

Zajistěte si podporu

Zruší-li s vámi zaměstnavatel pracovní poměr z důvodu tzv. hrubého porušení pracovní kázně, aniž jste se ho ve skutečnosti dopustili, obraťte se určitě na soud. Pokud tak neučiníte, nejenže můžete mít problémy najít novou práci, protože tento důvod si s sebou ponesete v evidenčním listu, který předáváte novému zaměstnavateli, ale také od letošního roku kvůli tomuto výpovědnímu důvodu ztrácíte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Jestliže spor dojde tak daleko, že se vás zaměstnavatel bude snažit vystrnadit tím, že vám přestane vyplácet mzdu, můžete 15 dní po uplynutí termínu splatnosti pracovní poměr okamžitě zrušit sami a vše nahlásit na inspektorát práce. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku.

Autor:
  • Nejčtenější

Vsadili na tradiční řemeslo. Úspěšně podnikají už třicet let

Začínali v malé dílně o 16 m2. Postupně se rozšiřovali, stěhovali, nabírali zaměstnance. Dnes kromě čalounictví rodinná...

Daňové přiznání za rok 2019: využijte chytré interaktivní formuláře

Za rok 2019 podávají daňové přiznání nejen živnostníci, podnikatelé či umělci a další osoby samostatně výdělečně činné,...

Nový trend na trhu práce: hledá se dělník, který z firmy neodejde

Už několik let se šušká, že jejich práci převezmou stroje a v moderních výrobách už pro ně nezbude místo. Zatím tomu...

Manželovy děti mě málem připravily o bydlení, pomohla mi zpětná hypotéka

Starší lidé, kteří nečekaně potřebují vyšší částku, si často myslí: Jsem moc starý, nikdo mi hypotéku či půjčku nedá......

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zmapovali jsme aktuální nabídku spořicích účtů. Některé banky zvýšily úroky

Spořicí účty sice inflaci neporazí, přesto na nich mají Češi spoustu peněz. Kolik vynášejí a jaký je trend v úrokových...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

PROGNÓZA: Co čeká v roce 2020 české domácnosti a naše peněženky

Rok 2019 byl z pohledu financí poměrně úspěšný rok. Kdo chtěl pracovat, práci našel. Platy a mzdy se mnohým zvedaly,...

GLOSA: Jak se mi vyplatilo brát věci s nadhledem

Většina předsevzetí, která si dáváme v Novém roce, nemívá dlouhé trvání. Možná je to proto, že každodenní pracovní a...

Od hranolků do šéfovského křesla. Tři příběhy úspěšných mladých lidí

Na střední škole si přivydělávali smažením hranolků, jako to ostatně dělá kdekdo. Jenže tihle tři se zakousli do práce...

Češi oznámkovali životní situaci v zemi na trojku. Kritizují korupci

Devět z deseti Čechů je rádo, že žije v České republice a jsou na to i hrdí. Častěji jsou to lidé s vysokoškolským...

Najdete na iDNES.cz