Firmy svým lidem v řadě případů nařizují, aby si na svém pracovním stole udržovali pořádek. Ilustrační snímek

Firmy svým lidem v řadě případů nařizují, aby si na svém pracovním stole udržovali pořádek. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nepořádek na pracovním stole? Mnohde platí přísná pravidla

  • 47
Pro řadu firem je nepořádek na pracovních stolech velké téma. Často zakazují i rodinné fotky a odložené hrnky od kávy.

"Ve své práci jsme vycházeli z původního Leffinqwellova návrhu, který se nám na svou dobu jevil velice progresivní," vysvětluje profesor Zajíc z katedry duševní hygieny v podání Zdeňka Svěráka.

"Už na první pohled vidíte jeho nedostatky. Je to zejména kvantitativně předimenzované nakumulování učebnic v sektorech A1, A5 a B1. Tři hromady je skutečně moc," vysvětluje medikům Svěrák ve slavné scéně z filmu Jak básníci přicházejí o iluze.

Jak si uklidit stůl

V knize Jak nebýt perfektní, ale úspěšný od Simone Jansonové najdete návod, jak do hodiny uklidit stůl. Jde o čtyři kroky, na každý potřebujete 15 minut a nikdo vás nesmí rušit.

  • V prvních 15 minutách si připravte strategii: co je cílem úklidu, jak má vypadat výsledek. Přisuňte odpadkový koš, pořadače a zkontrolujte, zda máte v úložných prostorech stolu místo.
  • Dalších 15 minut vše, co máte na stole, rozdělujte na tři hromádky: A – věci, které chcete ponechat, B – papíry, na něž se musíte ještě podívat, C – to, co můžete vyhodit do koše.
  • Čtvrt hodiny máte na to, abyste roztřídili papíry ze skupiny B. Jednu část přesunete na hromadu A, druhou do koše. V časové tísni jste nekompromisní.
  • Posledních 15 minut zařadíte věci z hromady A do úložného systému. Netřiďte dokumenty tematicky, ale nejlépe podle abecedy, a to podle lidí, projektů či témat. A vysypte koš.

Pojetí úklidu pracovního stolu jako vědní disciplíny může sice vypadat jako úsměvná satira, v mnoha firmách k tomu však nemají daleko. Haldy papírů, uprostřed vykukuje monitor počítače, rozjedená svačina a další harampádí, takové obrazy firmy většinou netolerují.

Naopak, řada z nich má na pořádek na stolech jasná pravidla, často jsou i součástí interního předpisu. Lidé by při odchodu měli pracovní stůl uklidit, odnést hrnky od kávy, štosy papírů vložit do určených šanonů, někde mají i zákaz osobních věcí, jako jsou rodinné fotografie.

Na čisté stoly si potrpí hlavně v bankách

Podle odborníků jsou v tomto směru nejsystematičtější asijské společnosti, ale také třeba firmy z Německa. Důraz na uspořádání věcí na stole kladou zejména tam, kde se zaměstnanci dostávají do styku s klienty - to platí třeba pro banky. Naopak volnější pravidla panují v reklamě či médiích.

"Na pracovištích, kde se zaměstnanci banky setkávají s klienty, uplatňujeme takzvanou politiku čistého stolu. Důvodem je jak ochrana bankovního tajemství a větší klientská vstřícnost - uklizený stůl působí na klienty vstřícněji než stůl plný papírů či osobních věcí," popisuje například Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

Stejně tak osobní věci banky tolerují jen pracovníkům, kteří se s klienty nedostávají do styku. "Zaměstnanci, kteří nejsou v přímém styku s klienty a jsou na stejném pracovním místě každý den, mohou mít na svém stole osobní věci v rozumné míře," potvrzuje Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny.

Fotky dětí nechte doma, tady jste na pracovišti

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude opravdu bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potencionálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Většina firem podle svých slov spoléhá na přirozenou slušnost a spořádanost. "Zaměstnanci by měli mít na svých stolech pořádek a neměli by svým jednáním obtěžovat své kolegy. To je však jediný požadavek, který máme. Umisťování fotografií nebo talismanů je povoleno. Jiné je to pochopitelně na pobočkách," říká mluvčí české Telefóniky Hany Farghali.

Na podobné nařízení má firma plné právo. Prostor v kanceláři je totiž pracovištěm, nikoliv soukromým prostředím dotyčného zaměstnance. "Měla by k tomu mít nějaký oprávněný důvod a nesmí se jednat o šikanu, když například chce nadřízený sterilní čistotu jen po vás a u ostatních zaměstnanců toleruje nepořádek," upozorňuje advokátka Nataša Randlová z Randl Partners.

Oprávněným důvodem podle ní může být bezpečnost práce, ale také zabezpečení klientských informací. "Ale jistě i estetické důvody, zejména pokud sedíte na recepci nebo v místech, kde se pohybují klienti a zaměstnavatel vyžaduje určitou firemní kulturu. Ale i nepořádek mimo klientské prostory může být nepřijatelný, pokud je v rozporu s hygienickými normami či omezuje ostatní zaměstnance," dodává Randlová.

Nutí vás v práci, abyste měli na stole pořádek?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 19. září 2013. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 1483
Ano
Ano 403