Nejvíce pracovních nabídek ubylo v telekomunikacích

aktualizováno 
Firmy z oblasti telekomunikací pomalu přestávají být otevřenou teplou náručí pro masy nových zaměstnanců. Zatímco do loňského roku byl tento dynamický a moderní obor výrazným a také oblíbeným "náborářem" nových tváří, letos tomu už tak není.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

Podle personální společnosti Profesia totiž nabídka volných pracovních míst v telekomunikačních společnostech klesla během prvního pololetí letošního roku o více než 45 procent.

Například společnost Telefónica O2 propustila letos několik set zaměstnanců kvůli plánované restrukturalizaci. "Nejvíce se zeštíhlování dotýká podpůrných procesů a středního managementu," vysvětluje Michaela Staňková z Telefónica O2. "Firmy v tomto oboru začaly s příchodem krize, řekněme do roku 2009, optimalizovat náklady, zjistily, že tolik lidí vlastně ani nepotřebují," říká Jan Bílek, manažer personální agentury Robert Half.

Podle něj je také příznačné, že v tomto oboru řada firem vznikla sloučením menších firem a i díky tomu se vytvořila v takové firmě i přezaměstnanost, která se projevila právě až v době ekonomického poklesu. Podle Bílka ani další velké telekomunikační firmy nyní ve velkém nové lidi nenabírají.

Nenabírá ani stavebnictví

Přesto, že se celý trh práce díky jarním a letním měsícům začíná mírně zvedat – červencová míra nezaměstnanosti byla 8,7 procenta, zatímco v únoru to bylo 9,9 procenta – skóre za první pololetí není oproti předcházejícímu roku nijak oslnivé. Alespoň co do nabídky volných pracovních míst.

Z dat společnosti Profesia vyplývá, že počty nabídek nových pracovních míst klesly v letošním prvním pololetí ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 7,4 procenta.

Kromě telekomunikací se v počtu volných pracovních míst nejvíce propadl automobilový průmysl, asi o 24 procent, stavebnictví a reality – o 15 procent, ale také firmy z oblasti lidských zdrojů a personalistiky. Zatímco první dva měsíce letošního roku počty nabízených míst celkově klesaly meziročně o více než pětinu, v březnu a dubnu se pokles zpomalil.

I přesto, že jsou stále zaznamenávané meziroční propady, nabídky práce v absolutních číslech postupně rostou. "Nárůsty v květnu a červnu nedokázaly zvrátit celkově nepříznivý výsledek za první pololetí. V červenci však pokračuje oživení, byť jen mírné. Počet míst nabízených zaměstnavateli je o 2,7 procenta vyšší než v červenci roku 2009," uvádí Lucia Burianová, mluvčí společnosti Profesia.

Naopak nejvíce se meziročně zlepšila situace pro lidi hledající práci v oblasti pojišťovnictví, bankovnictví a IT.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Péče o dítě, nebo kariéra? Skloubit můžete obojí, vzkazují personalisté

Ilustrační snímek

Matky malých dětí patří podle úřadu práce mezi nejohroženější skupiny na pracovním trhu. Firmy přitom stojí o to, aby...

Kvíz: Víte, jaké zásadní změny přinese novela zákoníku práce?

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co nás jako zaměstnance může čekat? Vyzkoušejte náš kvíz a ověřte si své znalosti.

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz