Nebojte se podnikat, láká nový projekt mladé ženy

aktualizováno 
Ženy se často bojí neúspěchu a podnikání. Proti tomu chce bojovat nový projekt Život nápadům, který má inspirovat ženy k založení vlastní firmy. O rady se s nimi podělí i úspěšné podnikatelky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Před pár lety začaly plánovat společný podnik. Přemýšlely o všem možném, žádný z nápadů však nebyl ten pravý. Po pár měsících se naskytla příležitost odkoupit firmu provozující bar. Klára Koubková a Martina Šrajerová neváhaly a pustily se do práce.

"Samozřejmě, že nás okolí varovalo a odrazovalo, ale my jsme si prosadily svoje a troufám si říct, že jsme udělaly dobře," říká jedna z majitelek baru, který postupně našel svou klientelu a prosperuje.

Jen 26 procent podnikatelů jsou ženy

Právě úspěšné české podnikatelky představují nový projekt Život nápadům. Jeho hlavním cílem je podpořit ženy v podnikání. V současnosti má v Česku živnost dvě stě tisíc žen, což je pouze 26 procent z celkového počtu podnikatelů.

"Víme, že podnikání je cesta, která vyžaduje odvahu, odhodlání i podporu. Prostřednictvím tohoto nového projektu chceme vybudovat silnou komunitu a podpořit ženy v tom, aby udělaly ten nejdůležitější, první krok a nebály se podnikat," říká Lucie Salátová z GE Money Bank, společnosti, která za novým projektem stojí.

Reálné příběhy podnikatelek, které si otevřely vlastní módní salon či obchod s belgickými pralinkami, určitě poskytnou inspiraci a kuráž všem ženám, které stále ještě váhají. Alespoň v to autoři projektu doufají.

"Majitelka Maxima Reality Martina Slánská zakládala svou firmu s kapitálem 230 korun. Dnes zaměstnává 80 lidí a získala ocenění Podnikatelka roku 2009. Podobných příběhů, které ukazují odvahu a úspěch, lze mezi českými ženami najít bezpočet. Chceme jimi inspirovat dosud nerozhodnuté ženy k cestě za podnikatelským snem," dodává Lucie Salátová.

Webové stránky www.zivotnapadum.cz nabízejí praktické i odborné rady. Ženy na nich mohou sdílet své nápady i obavy, diskutovat se zkušenými podnikatelkami a ptát se na všechno, co je zajímá. Portál také nabízí důležité informace a dokumenty, užitečné odkazy, stejně jako aktuální zprávy o pořádaných akcích.

Ideální věk k podnikání: 26 let

"Cílovou skupinou projektu by měly být ženy ve věku 25 až 35 let. To je totiž období, kdy se dělají kariérní změny. Navíc ze statistik vyplývá, že ideálním věkem k zahájení podnikání je u žen 26 let," tvrdí Lucie Salátová.

"Pokud mají nápad, nesmí se bát jít do toho naplno. Strach z neúspěchu, nedostatek času na rodinu, nepochopení partnera, to jsou možné bariéry, které by neměly stát v cestě. Je dobré nechat okolí vyjádřit svůj názor, zvážit všechna pro a proti a pak se případně pustit do projektu s nadšením a odhodláním," říká podnikatelka Klára Koubková. A dodává, že velkou výhodou podnikání je, že je člověk svým pánem, má možnost se realizovat a jediným cenzorem svých nápadů je on sám.

"A pak je to také vědomí toho, že po vás jednou zůstane něco, na co budou vaše děti pyšné," uzavírá Klára Koubková.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Česku ujíždí vlak v přetahované o ukrajinské pracovníky

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Český trh práce trpí nedostatkem zaměstnanců. Řadu pracovních příležitostí tak u nás našli lidé z Ukrajiny. Teď o ně...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Poradna: Chci požádat o předčasný důchod, můžu pak dále podnikat?

Ilustrační snímek

Odchod do důchodu není povinný, důchodce může i nadále pracovat a kromě výplaty pobírat i penzi. Ale jak je to v...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz