Glosa: Padesátník na odpis? Rozhodně ne

aktualizováno 
Nejde o již dávno vyřazenou minci, ale o starší uchazeče o zaměstnání. Ti v tom slušnějším případě často uslyší na konci přijímacího pohovoru větu: "Promiňte, ale pro tuto pozici bychom potřebovali někoho trochu mladšího."
"Změňme pohled na zaměstnávání současných padesátníků, jsou plni síly, elánu a zkušeností mají na rozdávání," vyzývá personalista. Ilustrační snímek

"Změňme pohled na zaměstnávání současných padesátníků, jsou plni síly, elánu a zkušeností mají na rozdávání," vyzývá personalista. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Většinou ale nic tak upřímného neuslyší a obdrží pouze dopis, že ve výběrovém řízení bohužel neuspěli.

Tuto větu ilustrující zcela diskriminační přístup dnešní personalistické obce si obvykle domů odnáší vzdělaný odborník, plný síly a elánu, člověk s mnoha zkušenostmi v branži a vždy ochotný se pro firmu obětovat.

Může se hodit

Hledáte práci? Na jobDNES.cz je místo, kde se určitě chytnete.

Potřebujete nový životopis? Vygenerujte si ho snadno, rychle a zdarma na jobDNES.cz

Ta věta mu často a dlouho potom zní v hlavě a on cítí křivdu, nespravedlnost a také přesvědčení o tom, jak jsou vlastně personalisté hloupí, když právě jeho odmítli a vzali si na příslušný post nějakého "benjamínka". A že tomu tak opravdu je, jistě může potvrdit nejeden padesátník.

Proč tomu tak dnes vlastně je?

Odpovědí na to, proč tomu tak je, se nabízí celá škála. Ale z mé zkušenosti personalisty – personálního poradce – head huntera vím, že nejčastější důvod je současná představa majitelů firem či jejich vedoucích manažerů o tom, že padesátiletý člověk je již zaměstnanec, se kterým se obtížně komunikuje, má jisté rigidní představy o chodu dnešních firem, nevydrží poněkud drsnější zacházení ze strany dnešních šéfů, vzpouzí se při nezbytných změnách pracovní smlouvy, pokud nejsou v jeho prospěch. Prostě není dostatečně tvárný pro dnešní "postmoderní" styl řízení společnosti a zacházení s "pracovní silou". Jsou s ním prostě potíže.

Je čas změnit pohled na zaměstnávání lidí po padesátce

Je to diskriminace, fenomén a móda dnešní doby, nebo je to již přežitek? Myslím, že je čas změnit pohled na zaměstnávání lidí po padesátce. Často se při mé praxi v personálně-poradenské společnosti setkávám s tím, že takzvaný limit pro přijetí vhodného uchazeče o zaměstnání, ať už u běžných či manažerských pozic, je věk 50 let!

Napište nám

Máte osobní zkušenosti s jednáním zaměstnavatelů, personalistů či agentur s přijímáním starších pracovníků?

Pište na banky@idnes.cz

A současný trend je ještě horší, pro rok 2013 je limit pro získání manažerských pozic snížen na 45 let věku. A to je realita, po 45 jste už z pohledu personalisty staří.

To mě vede k zamyšlení pokusit se upozornit na tento problém, nastartovat změnu vnímání firem a společnosti na věk uchazečů o zaměstnání.

Společnost se mění rychleji, než stačíme sledovat. Vše se posouvá. Dle dostupných analýz se mladí pouští do vážnějších vztahů, kdy zakládají rodiny, v průměru o 10 let později než v 80. letech, čtyřicátníci mají malé děti a jsou mentálně ale i fyzicky na úrovní třicátníků 80. let a naši padesátníci jsou svojí vitalitou a životním stylem na úrovni čtyřicátníků 80. let.

Současní padesátiletí jsou na výši svých sil, často sportují, udržují se v kondici, vzdělávají se. A co víc - mají zkušenosti, které bezpochyby mladým chybí. Jsou připraveni je předávat dál, umí jednat s lidmi, umí ocenit své kolegy, mají profesionální vystupování a s přehledem hovoří o různých tématech.

Chybí jim drive? Nechybí, jsou však opatrnější ve svém úsudku, hovoří jen o tom, co je důležité, neztrácejí zbytečně čas, jdou přímo k věci, jsou daleko více předvídatelnější – víte, co od nich čekat. Dívejme se na dnešní svět očima současnosti, nejen v osobním životě, ale i v profesní kariéře.

Kdybyste vybírali nového pracovníka, přijmete člověka staršího padesáti let?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. srpna 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 11434
Ne 232
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Další z rubriky

Pracovali jste v zahraničí? Možná máte nárok na dvě penze

Ilustrační snímek

Blíží se vám důchodový věk, v přehledu odpracovaných dob vám však pár let chybí. Možná jsou to roky, kdy jste pracovali...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Roboti nás o práci nepřipraví. Zaměstnají nás

Ilustrační snímek

Některé starší studie předpovídaly, že kvůli automatizaci a robotizaci zanikne až polovina pracovních míst, novější...

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Kurzy.cz Ani poslední květnový víkend nepřinese letní teploty. Po obrovských deštích, které provázely uplynulý pracovní týden, a...

Najdete na iDNES.cz