Analýza: V malých firmách si nejvíce vydělají bankovní dealeři

aktualizováno 
Obecně sice platí, že s rostoucí velikostí firmy roste i průměrný plat, a to i po odečtení platů managementu. Ale podle analýzy služby Platy.cz jsou v řadě případů platy vyšší naopak v malých společnostech.
Dealer v bankovnictví má v malé firmě více než dvojnásobný příjem, než kdyby pracoval ve velké společnosti. Ilustrační snímek

Dealer v bankovnictví má v malé firmě více než dvojnásobný příjem, než kdyby pracoval ve velké společnosti. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Analýza se zaměřila na srovnání průměrných platů na shodných pozicích v nejmenších a největších společnostech. Do analýzy byly zařazeny jen ty pozice, pro něž jsou k dispozici data z firem všech velikostí. Netýká se tedy pozic, které jsou z podstaty věci záležitostí jen malých, nebo naopak jen velkých společností.  

Výše průměrného platu podle velikosti firmy

"Řada malých firem podniká ve specializovaných oblastech, kde díky kombinaci osobního přístupu a pružnosti dosahují velmi dobrých výsledků. Mohou si tak dovolit platit vyšší platy, než je průměr v daném odvětví," komentuje zjištění business analytik služby Platy.cz Zdeněk Němec a dodává, že přitom nejde jen o exkluzivní profese, ale často i o zcela běžná povolání.

V tabulce je uvedeno, kolikrát je na uvedených pozicích vyšší průměrný plat ve firmách do deseti zaměstnanců než ve firmách nad tisíc zaměstnanců. Nejvýhodněji vychází pozice dealera v bankovnictví. 

Pozice s relativně nejvyšším průměrným platem v nejmenších firmách

Jeho průměrný plat ve společnostech do deseti zaměstnanců je více než dvojnásobný, než kdyby pracoval v největších firmách. Téměř o polovinu víc si vydělá v malé firmě například stavební zámečník či aranžér. Do patnáctky výhodnějších pozic se dostal i cukrář či jeřábník, který si v malé firmě vydělá o čtvrtinu víc než ve velké.

V další tabulce jsou zase zobrazeny pozice, u kterých jsou relativně vyšší platy ve velkých firmách, které mají více než tisíc zaměstnanců.

Pozice s relativně nejvyšším průměrným platem v největších firmách

Jde především o manažerské pozice, největší rozdíl je na pozici marketingový manažer, který má ve firmě nad tisíc zaměstnanců v průměru více než trojnásobný plat oproti kolegovi z firmy do deseti zaměstnanců.

Příčinou je odpovědnost za větší rozpočet, více regionů, případně obojí. Téměř dvojnásobnou mzdu má také třeba konstruktér či hlavní účetní. Na více peněz si přijde i lektor nebo produktový manažer. 

Může se hodit

Najděte si práci, která vás bude bavit na jobDNES.cz.

Zaujměte potenciálního zaměstnavatele kvalitním životopisem. Vygenerujte si jej zdarma na jobDNES.cz.

Potřebujete poradit? Vstupte do stálé poradny o trhu práce a hledání zaměstnání na jobDNES.cz.

"Lidé hledají nejčastěji práci v administrativě, zájem je o pozice asistentek, recepčních, referentek. Dále pak v obchodu, výrobě a ve službách," uvádí Jaroslav Hůrka z portálu jobDnes.cz. Tedy v oborech, kde jsou vyšší platy právě v malých firmách.

"Naproti tomu firmy nejvíce hledají pracovníky do výroby a strojírenství, následně pak do obchodu a služeb," doplňuje Hůrka. Nejvíce volných pozic najdete tradičně v hlavním městě, o něco méně pak ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Nejméně volných míst nabízejí firmy v Libereckém kraji.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Stereotyp i častější nemoci. Psycholog radí, kdy je čas změnit práci

Ilustrační snímek

Uvažujete o tom, že změníte práci? Na které otázky byste si měli odpovědět, než se rozhodnete z firmy odejít, poradí...

Znalost cizích řečí přináší lepší práci. Jaké jazyky jsou žádané

Ilustrační snímek

Znalost jakéhokoli cizího jazyka výrazně zvyšuje šance na atraktivní pracovní místo. Jaké jazyky jsou nyní žádané a na...

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Firma zabývající se kryptoměnami hlásí únik dat 450 000 uživatelů

Kurzy.cz Izraelská zprostředkovatelská společnost Coinmama, která nabízí uživatelům koupi Bitcoinu (BTC) a Ethereum (ETH) s pomo...

Najdete na iDNES.cz